Zatrzymanie, rewizja, wizyta prokuratora w domu. „To był Piotrowicz, jestem pewien”

10.12 | „Tam nikt nie pomagał, nikt”. Opozycjoniści z Podkarpacia mówią o przeszłości PiotrowiczaFakty TVN

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz twierdzi, że po wprowadzeniu stanu wojennego – jako prokurator – starał się pomagać opozycjonistom powiązanym z podkarpacką „Solidarnością”. Reporter „Faktów” TVN pojechał na Podkarpacie sprawdzić, co o przeszłości posła PiS mówią byli opozycjoniści.

Adam Ruchlewicz to jedna z legend podkarpackiej „Solidarności”. Mówi, że mimo upływu lat doskonale pamięta kwietniowy dzień w 1984 roku. Zatrzymanie, rewizja i wizyta prokuratora w domu.

Zatrzymano go, bo kolportował ulotki i zakazaną prasę. Rewizje w jego sanockim mieszkaniu miał osobiście nadzorować prokurator Piotrowicz. – On mnie przesłuchał, ale to było bez żadnych papierów. Nic nie pisał. Cale dwa dni to oni nic nie pisali – mówi.

W celi spędził 48 godzin. Przed więzieniem uratowała go amnestia.

Ruchlewicz nie przypomina sobie, by Stanisław Piotrowicz łagodnie go traktował podczas przesłuchania. Na pewno nie starał mu się pomóc. – Tam nikt nie pomagał, nikt – podkreśla opozycjonista.

Pominięty epizod

Na Podkarpaciu – w Jaśle, Krośnie i Sanoku – reporter „Faktów” TVN spotkał się z byłymi opozycjonistami. Ludźmi, którzy nie raz w latach PRL byli przesłuchiwani i skazywani. Żaden z nich nie potwierdza, by Piotrowicz pomagał ludziom walczącym z komuną. – Gdyby coś takiego miało miejsce, to na sto procent bym wiedział. Czy to od chłopców, czy to od adwokatów – podkreśla Zygmunt Zawojski, były szef podkarpackiej „Solidarności”.

Byli opozycjoniści chętnie mówią o karierze prokuratora. Szczególnie po tym, gdy ujawniono, że to on podpisał się pod aktem oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi.

11 lat temu – gdy Stanisław Piotrowicz startował do Senatu – na swojej ulotce nie wspomniał, że był członkiem PZPR. Przekonywał za to, że po wprowadzeniu stanu wojennego odmówił prowadzenia śledztw politycznych, za co miał zostać zdegradowany.

Jednak pod aktem oskarżenia przeciwko Pikulowi, Piotrowicz podpisał się w 1982 roku. Czyli rok po wprowadzeniu stanu wojennego.

"Nic nie wiem, żeby pomagał"

– Dostał krzyż (Brązowy Krzyż Zasługi w 1984 roku – przyp. red.), więc chyba nie miał dyscyplinarnego postępowania. Bo przecież gdyby miał, to prokurator nie wystąpiłaby o odznaczenie – zaznacza Karol Heliński, który w stanie wojennym był jednym z nielicznych obrońców w procesach politycznych na Podkarpaciu.

Jak podkreśla, w krośnieńskiej prokuraturze był jeden śledczy pomagający opozycjonistom. Ale nie był to Piotrowicz. – Nic nie wiem na ten temat, żeby pomagał. Jestem przekonany, że gdyby pomagał, to wiedziałbym o tym – mówi adwokat.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS