"Robi z siebie osobę niepoważną". Prezydent krytykowany za słowa o sędziach

19.12.2018 | "Robi z siebie osobę niepoważną". Prezydent krytykowany za słowa o sędziach
19.12.2018 | "Robi z siebie osobę niepoważną". Prezydent krytykowany za słowa o sędziach
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
19.12.2018 | "Robi z siebie osobę niepoważną". Prezydent krytykowany za słowa o sędziachJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Nie było żadnej anarchii, a sędziowie dziali zgodnie z prawem - tak rzecznik Sądu Najwyższego odpowiada na mocne słowa prezydenta. Dzień po tym, jak Andrzej Duda podpisał ustawę przywracającą do pracy przymusowo odesłanych na emeryturę sędziów SN, prezydent skrytykował tych samych sędziów, że do pracy wrócili wcześniej.

Wtorkowe uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego było nagrywane tylko przez kamery państwowe. Dziennikarze, którzy mogliby zadać pytania albo poprosić o komentarz, stali za płotem siedziby Trybunału. A było co komentować.

- Mówimy o sędziach Sądu Najwyższego, mówimy o sędziach, którzy do niedawna pełnili funkcje prezesów w tym sądzie, poczynając od pierwszego prezesa Sądu Najwyższego poprzez prezesów izb. W sposób otwarty naruszają obowiązujące przepisy prawne, naruszają przepisy konstytucyjne, lekceważą przepisy ustawowe obowiązujące, to mamy do czynienia z anarchią wywoływaną przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości - grzmiał Andrzej Duda.

- Jeżeli jest rzeczywiście tak, to prezydent powinien złożyć zawiadomienie do prokuratury i prokuratorzy powinni ścigać tych sędziów. Ja oczywiście uważam, że nie ma żadnej podstawy. Ja chcę jeszcze raz podkreślić: to są słowa absolutnie skandaliczne i naprawdę bardzo nisko upadliśmy, jeżeli takie słowa w Trybunale Konstytucyjnym wygłasza głowa państwa - ocenił konstytucjonalista prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Brak zawiadomienia

Prezydent zarzucił sędziom łamanie prawa, ale nie poszło za tym oficjalne zawiadomienie do prokuratury. Wiadomo tylko, że Andrzej Duda zasłużył sobie tymi słowami na pochwałę Zbigniewa Ziobry i innych polityków PiS.

- Podzielam, w pełni podzielam. Pan prezydent ujął istotę rzeczy. Nic dodać, nic ująć - skomentował słowa prezydenta szef resortu sprawiedliwości. - Świetne wystąpienie pana prezydenta. Takie prawnicze, z dobrym uzasadnieniem, wszystko tam było - stwierdził w RMF FM wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

"Fakty" TVN i inne redakcje próbowały ustalić, co dalej. Jak głowa państwa zamierza traktować sędziów, którym zarzuca łamanie prawa? Czy prezydent ograniczy się tylko do gniewnego przemówienia? - Co dalej, nie wiem, zobaczymy - przyznał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Czy Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, będzie zapraszana do Pałacu Prezydenckiego? - Będzie to bardzo trudna współpraca - odpowiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera.

Wyraz frustracji?

Najpoważniejsze oskarżenia, za którymi nie idą konkretne zawiadomienia albo decyzje, opozycja uznaje za objaw frustracji głowy państwa. Andrzej Duda czekał do ostatniej chwili, ale czuł się zmuszony podpisać - i w końcu podpisał - ustawę, którą PiS odwróciło jego reformę wieku emerytalnego sędziów SN.

- Robi z siebie osobę niepoważną, bo z jednej strony podpisywał już siedem ustaw reformujących Sąd Najwyższy, a teraz z podkulonym ogonem musi się z nich wycofywać - powiedział o prezydencie poseł PO Marcin Kierwiński. - Niezależnie od strojenia min, czy napinana się i robienia sztucznej powagi, to nie będzie już nigdy odbierany poważnie - dodaje przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann.

Andrzej Duda zarzucił sędziom Sądu Najwyższego - tym, których razem z PiS wysłał na emeryturę - że wrócili do pracy, nie czekając na nową ustawę PiS-u i na jego podpis.

- Pewna grupa elity sędziowskiej uważa się za bezkarną i za taką, której polskie prawo nie obowiązuje tylko dlatego, że im się nie podoba - ocenił prezydent podczas przemówienia w Trybunale.

Zabezpieczenie wykonywalne

Jednak sędziowie nie musieli czekać na to, aż PiS zmieni zdanie w sporze z Komisją Europejską, która uważa działania wobec sędziów za niepraworządne. Nie musieli czekać na podpis Andrzeja Dudy. Zdecydował o tym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wydał postanowienie o zabezpieczeniu, co oznacza automatyczny powrót do poprzednich przepisów. To jest jasne, gdy się zapozna z tą najkrótszą z możliwych opinii prezesa TSUE.

"Polska nie musi nic robić. Przywraca się stan prawny sprzed dnia ich wejścia" - powiedział w listopadzie Koen Lenaerts, prezes TSUE, o przepisach ustawy o SN, których stosowanie zostało zawieszone przez postanowienie o środkach tymczasowych.

- Ja na to patrzę nie tyle w kategoriach prawnych, co w kategoriach psychologicznych. On (prezydent Duda - przyp. red.) po prostu jest zdenerwowany, rozdrażniony, że musi wycofać się z tego, co sam kilka miesięcy temu proponował - stwierdził były prezes TK Jerzy Stępień.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przybylska pogratulowała prezydentowi wystąpienia.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk | KPRP

Pozostałe wiadomości

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Jarosław Kaczyński twierdzi, że "opcja europejska" chce "zniszczyć religię" i "zrobić z ludzi zwierzęta". Przekonuje wyborców, że wolność na Zachodzie się cofa. Donaldowi Tuskowi te słowa kojarzą się z Putinem. Dlaczego w kampanii pojawia się temat religii? Bo prezydent Warszawy zdecydował, że urzędy miejskie, jako neutralne światopoglądowo, nie powinny eksponować religijnych symboli.

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Źródło:
Fakty TVN

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest ścigany przez prokuraturę. Były sędzia, który uciekł na Białoruś, jest poszukiwany na szczeblu krajowym. Kolejnym krokiem może być Europejski Nakaz Aresztowania. Sam Szmydt bryluje w białoruskich reżimowych mediach. W sprawie pojawia się też nowy wątek. Jak ujawnia "Gazeta Wyborcza", tajemnicza bizneswoman, która była zameldowana w tym samym mieszkaniu co Szmydt, przepadła.

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Źródło:
Fakty po Południu

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Camp Miron w Balicach to najbardziej wysunięta na wschód baza amerykańskich sił specjalnych w Europie. Na stałe stacjonować tam będzie około 200 amerykańskich żołnierzy i to nie jedyny element zwiększania bezpieczeństwa Polski. Do bazy w Mirosławcu dotarły kolejne drony Bayraktar. A na poligonie w Drawsku polscy żołnierze ćwiczyli razem z wojskami brytyjskimi i amerykańskimi.

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS