"Robi z siebie osobę niepoważną". Prezydent krytykowany za słowa o sędziach

19.12.2018 | "Robi z siebie osobę niepoważną". Prezydent krytykowany za słowa o sędziach
19.12.2018 | "Robi z siebie osobę niepoważną". Prezydent krytykowany za słowa o sędziach
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
19.12.2018 | "Robi z siebie osobę niepoważną". Prezydent krytykowany za słowa o sędziachJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Nie było żadnej anarchii, a sędziowie dziali zgodnie z prawem - tak rzecznik Sądu Najwyższego odpowiada na mocne słowa prezydenta. Dzień po tym, jak Andrzej Duda podpisał ustawę przywracającą do pracy przymusowo odesłanych na emeryturę sędziów SN, prezydent skrytykował tych samych sędziów, że do pracy wrócili wcześniej.

Wtorkowe uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego było nagrywane tylko przez kamery państwowe. Dziennikarze, którzy mogliby zadać pytania albo poprosić o komentarz, stali za płotem siedziby Trybunału. A było co komentować.

- Mówimy o sędziach Sądu Najwyższego, mówimy o sędziach, którzy do niedawna pełnili funkcje prezesów w tym sądzie, poczynając od pierwszego prezesa Sądu Najwyższego poprzez prezesów izb. W sposób otwarty naruszają obowiązujące przepisy prawne, naruszają przepisy konstytucyjne, lekceważą przepisy ustawowe obowiązujące, to mamy do czynienia z anarchią wywoływaną przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości - grzmiał Andrzej Duda.

- Jeżeli jest rzeczywiście tak, to prezydent powinien złożyć zawiadomienie do prokuratury i prokuratorzy powinni ścigać tych sędziów. Ja oczywiście uważam, że nie ma żadnej podstawy. Ja chcę jeszcze raz podkreślić: to są słowa absolutnie skandaliczne i naprawdę bardzo nisko upadliśmy, jeżeli takie słowa w Trybunale Konstytucyjnym wygłasza głowa państwa - ocenił konstytucjonalista prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Brak zawiadomienia

Prezydent zarzucił sędziom łamanie prawa, ale nie poszło za tym oficjalne zawiadomienie do prokuratury. Wiadomo tylko, że Andrzej Duda zasłużył sobie tymi słowami na pochwałę Zbigniewa Ziobry i innych polityków PiS.

- Podzielam, w pełni podzielam. Pan prezydent ujął istotę rzeczy. Nic dodać, nic ująć - skomentował słowa prezydenta szef resortu sprawiedliwości. - Świetne wystąpienie pana prezydenta. Takie prawnicze, z dobrym uzasadnieniem, wszystko tam było - stwierdził w RMF FM wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

"Fakty" TVN i inne redakcje próbowały ustalić, co dalej. Jak głowa państwa zamierza traktować sędziów, którym zarzuca łamanie prawa? Czy prezydent ograniczy się tylko do gniewnego przemówienia? - Co dalej, nie wiem, zobaczymy - przyznał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Czy Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, będzie zapraszana do Pałacu Prezydenckiego? - Będzie to bardzo trudna współpraca - odpowiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera.

Wyraz frustracji?

Najpoważniejsze oskarżenia, za którymi nie idą konkretne zawiadomienia albo decyzje, opozycja uznaje za objaw frustracji głowy państwa. Andrzej Duda czekał do ostatniej chwili, ale czuł się zmuszony podpisać - i w końcu podpisał - ustawę, którą PiS odwróciło jego reformę wieku emerytalnego sędziów SN.

- Robi z siebie osobę niepoważną, bo z jednej strony podpisywał już siedem ustaw reformujących Sąd Najwyższy, a teraz z podkulonym ogonem musi się z nich wycofywać - powiedział o prezydencie poseł PO Marcin Kierwiński. - Niezależnie od strojenia min, czy napinana się i robienia sztucznej powagi, to nie będzie już nigdy odbierany poważnie - dodaje przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann.

Andrzej Duda zarzucił sędziom Sądu Najwyższego - tym, których razem z PiS wysłał na emeryturę - że wrócili do pracy, nie czekając na nową ustawę PiS-u i na jego podpis.

- Pewna grupa elity sędziowskiej uważa się za bezkarną i za taką, której polskie prawo nie obowiązuje tylko dlatego, że im się nie podoba - ocenił prezydent podczas przemówienia w Trybunale.

Zabezpieczenie wykonywalne

Jednak sędziowie nie musieli czekać na to, aż PiS zmieni zdanie w sporze z Komisją Europejską, która uważa działania wobec sędziów za niepraworządne. Nie musieli czekać na podpis Andrzeja Dudy. Zdecydował o tym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wydał postanowienie o zabezpieczeniu, co oznacza automatyczny powrót do poprzednich przepisów. To jest jasne, gdy się zapozna z tą najkrótszą z możliwych opinii prezesa TSUE.

"Polska nie musi nic robić. Przywraca się stan prawny sprzed dnia ich wejścia" - powiedział w listopadzie Koen Lenaerts, prezes TSUE, o przepisach ustawy o SN, których stosowanie zostało zawieszone przez postanowienie o środkach tymczasowych.

- Ja na to patrzę nie tyle w kategoriach prawnych, co w kategoriach psychologicznych. On (prezydent Duda - przyp. red.) po prostu jest zdenerwowany, rozdrażniony, że musi wycofać się z tego, co sam kilka miesięcy temu proponował - stwierdził były prezes TK Jerzy Stępień.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przybylska pogratulowała prezydentowi wystąpienia.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk | KPRP

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS