Minister odwołuje prezesów sądów. W Gdańsku, Suwałkach, Białymstoku i Elblągu

19.10.2017 | Minister odwołuje prezesów sądów. W Gdańsku, Suwałkach, Białymstoku i Elblągu
19.10.2017 | Minister odwołuje prezesów sądów. W Gdańsku, Suwałkach, Białymstoku i Elblągu
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
19.10.2017 | Minister odwołuje prezesów sądów. W Gdańsku, Suwałkach, Białymstoku i ElbląguJan Błaszkowski | Fakty TVN

Jest nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych i minister sprawiedliwości nie waha się jej użyć. Jednego dnia pracę stracili prezesi sądów w Gdańsku, Elblągu, Suwałkach i Białymstoku. W Gdańsku za długo rozpatrują, w Suwałkach za mało pracują. Takie są przynajmniej oficjalne powody.

Na sądowych korytarzach w Gdańsku senna atmosfera. I to być może właśnie ten bezruch wywołał reakcję ministra sprawiedliwości. Dotychczasowego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Przemysława Banasika zastępuje sędzia Rafał Terlecki - dotychczas rzecznik prasowy, kiedyś też zastępca prezesa. Powód dymisji? W sądzie w Gdańsku rozpatrywanie spraw trwa najdłużej w Polsce.

Prawo zostało użyte

Zbigniew Ziobro korzysta z nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, która daje ministrowi sprawiedliwości prawo do samodzielnego powoływania i odwoływania prezesów sądów.

Jednego dnia swoje stanowiska stracili prezesi w Gdańsku, Elblągu, Suwałkach i Białymstoku, czyli w czterech z 45 okręgów.

- Państwo widzą, że jesteśmy atakowani ze strony własnego środowiska, że nie wymieniamy wszystkich od razu, tylko bardzo spokojnie - komentuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Powody zmian są takie jak przewlekłość postępowań, ale też - tak jak w Suwałkach - zbyt małe obłożenie sędziów pracą. Jak twierdzi odwołana prezes, to nie jest jej wina, bo spraw ma mniej niż gdzie indziej i że to dziwne powody dymisji. - Te, które są wskazane w komunikacie ministerstwa nie są racjonalne, a czy są inne, tego nie mogę wiedzieć - ocenia Danuta Poniatowska, odwołana prezes SO w Suwałkach.

Dlatego opozycja mówi o pretekstach do zwolnień, za którymi mają stać względy polityczne. - Zbigniewowi Ziobro chodzi wyłącznie o to, by upchnąć gdzie się da swoich ludzi - uważa były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO).

Zaskoczenie

Odwołany prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan nie chce wierzyć, że stracił stanowisko, bo uczestniczył w lipcowych protestach przeciwko zmianom w sądownictwie. Oficjalnym powodem ma być ujawnienie tajemnicy postępowania i ewentualne pokrzywdzenie jego uczestników. Prezes miał się poskarżyć radnym na niegodne - jego zdaniem - zachowanie jednego z ławników.

Nawet miejscowi radni PiS, którzy mają większość w Elblągu, są zaskoczeni sytuacją. - To jest pierwszy taki przypadek w historii miasta - mówi Marek Pruszak, przewodniczący rady miejskiej.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że każdy z nowych prezesów ma wieloletnie doświadczenie i że każdy sąd może orzekać szybciej i lepiej.

- Tak jak w biznesie, tak i w sądzie, on odpowiada za to, jak jednostka funkcjonuje - mówi o prezesie sądu nowy rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak.

Ale zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa przyczyny złych wyników w pracy sądów są inne. - Brakuje rąk do pracy i przy takiej liczbie spraw wyniki się pogarszają - ocenia Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

KRS szacuje, że w całej Polsce brakuje około 800 sędziów i domaga się od ministra Ziobry podania powodów dymisji prezesów.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS