Spotkanie prezydenta z kierownictwem MON. Odwołani generałowie powrócą?

29.01 | Spotkanie prezydenta z kierownictwem MON. Odwołani generałowie powrócą? Leszek Szymański | PAP

Może nie strzelały korki od szampana, ale podobno było konstruktywnie i bez marsowych min. W pokojowych nastrojach spotkali się prezydent - jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych - i nowe kierownictwo resortu obrony. Koniec konfliktu, czas na reset.

Na pytania nie odpowiadał ani minister, ani prezydent, ani szef BBN, który był na spotkaniu. Być może była mowa o sprawach tajnych, bo na liście uczestników, ani na zdjęciach fotografa prezydenta, nie widać gen. Jarosława Kraszewskiego - wojskowego doradcy Andrzeja Dudy, który był powodem - albo ofiarą - konfliktu prezydenta z poprzednim kierownictwem MON.

- To spotkanie Zwierzchnika Sił Zbrojnych z kierownictwem MON, więc proszę nie oczekiwać tutaj fety, czy że będą strzelały korki od szampana - mówi Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Jedną z pierwszych decyzji szefa MON było odwołanie szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotra Bączka, bliskiego współpracownika Antoniego Macierewicza.

- Z wyjątkiem jednego wiceministra wszyscy zostali odwołani, sprowadził ludzi z MSWiA, widać, że poprzedni nie cieszyli się jego zaufaniem. Myślę, że to jest element oceny fatalnej sytuacji w MON i próba resetu, próba rozpoczęcia od nowa pewnych rzeczy - ocenia Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej.

Generałowie powrócą?

Według wspólnego komunikatu MON i BBN, minister i prezydent ustalili, że w najbliższym czasie podjęte zostaną działania mające na celu usprawnienie polityki kadrowej w wojsku.

Mariusz Błaszczak przejął kontrolę nad armią, która pod względem kadrowym jest osłabiona jak nigdy w historii wolnej Polski. Wszystko wskazuje na to, że prezydent odblokuje nominacje generalskie, a nowy minister mógłby nawet sięgnąć po setki doskonale wykształconych i doświadczonych w boju pułkowników i generałów zwolnionych przez ostatnie dwa lata. Tyle, że w PiS mogłoby to wzbudzić opór.

- Pan minister Macierewicz, odsuwając tych generałów, nie kierował się sympatiami, tylko dobrem służby - tłumaczy Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej (PiS).

- Jest element honoru, który może nie pozwolić na powrót do armii, jeżeli będą takie same zasady traktowania kadry oficerskiej, ale w większości jestem przekonany, że oficerowie są osobami dyspozycyjnymi. Jeżeli będzie taka potrzeba, to stawią się na rozkaz - mówi gen. broni rez. dr Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

WOT a reszta wojska

Sprawy kadrowe to także przenoszenie oficerów z wojsk operacyjnych - jednostek najlepiej wyposażonych i wyszkolonych - do obrony terytorialnej. Rodzaju wojsk potrzebnego, ale jednak siła armii to przede wszystkim żołnierze zawodowi. Odpowiednia liczba przeszkolonych oficerów umożliwia właściwe ćwiczenia. Bez nich jednostki operacyjne są sparaliżowane albo ćwiczą mniej niż powinny.

- Wojska operacyjne są w tej chwili w rozkładzie, w rozsypce, a przecież to one stanowią o potencjale obrony - mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

To pewne, że prezydent poprosił ministra obrony o relację z wizyty w USA. Mariusz Błaszczak w Waszyngtonie rozmawiał o zakupach sprzętu dla armii.

Mariusz Błaszczak mówi o bliskiej finalizacji kontraktu na system antyrakiet, ale przed jego podpisaniem nie wspomina o cenach i terminach dostaw.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański | PAP

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość grzmi o finansowym głodzeniu państwowych instytucji. Rządzący mówią z kolei o neoinstytucjach i widzą tu raczej finansowy racjonalizm. Odchudzone mają być między innymi budżety Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Źródło:
Fakty TVN

Wirus RSV obok grypy czy koronawirusa znajduje się na liście tych potencjalnie groźnych. W przypadku niemowląt ryzyko ciężkiej infekcji jest poważne. Często oznacza szpital, terapię tlenową, a potem powikłania. Są przeciwciała, podawane jak szczepionka - skuteczne, ale nierefundowane. Dlatego pojawiają się apele, by to zmienić.

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce gwałtownie wzrosła skala ubóstwa. Z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że dwa i pół miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Dane za 2023 rok pokazują także, że poniżej minimum socjalnego żyje 17 milionów z nas. Zdaniem ekspertów winna temu jest inflacja.

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem bardzo zdeterminowana, aby zniwelować skutki haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Mam takie przekonanie, że dojdziemy do kompromisu - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Urszula Pasławska (PSL-Trzecia Droga). Dodała, że "każda strona będzie musiała się cofnąć i w miarę szybko przeprowadzimy ustawy, ustawę, która zliberalizuje prawo aborcyjne". Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej (KO), mówiła, że "przede wszystkim jako kobieta oczekuje skuteczności".

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Źródło:
TVN24, PAP

- Było konfrontacyjne i bardzo agresywne. Nie pamiętam tak agresywnego przemówienia po 1989 roku - powiedziała o sejmowym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy Monika Wielichowska (KO). - Andrzej Duda często mówił, że jest prezydentem wszystkich Polaków. Tutaj był prezydentem wszystkich pisowców - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL).

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris udzieliła wywiadu telewizji Fox News, która jawnie wspiera Donalda Trumpa. Kandydatka demokratów odcięła się od Joe Bidena. Mówiła o polityce zagranicznej i zagrożeniu, jakie Trump stwarza dla demokracji. Pojawiając się w Fox News, chciała dotrzeć do konserwatywnych wyborców. W tym samym dniu jej kontrkandydat próbował pozyskać głosy wśród Latynosów. Występując na Florydzie, powtórzył nieprawdziwą teorię o tym, że imigranci zjadają zwierzęta domowe Amerykanów.

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS