Dzieci chore, a lekarze zmęczeni. Oddział w Chełmie musi zostać zamknięty

02.02.2018 | Dzieci chore, a lekarze zmęczeni. Oddział w Chełmie musi zostać zamknięty
02.02.2018 | Dzieci chore, a lekarze zmęczeni. Oddział w Chełmie musi zostać zamknięty
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
02.02.2018 | Dzieci chore, a lekarze zmęczeni. Oddział w Chełmie musi zostać zamkniętyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

To chyba najsmutniejszy taki oddział w Polsce. Na pediatrii szpitalu w Chełmie, obok chorych dzieci, są też przemęczeni lekarze. Z pracującej szóstki trójka to emeryci. Dyrekcja mówi, że nie ma wyjścia i wstrzymuje przyjmowanie pacjentów.

Chory Gabryś to od piątku niejedyne zmartwienie jego mamy. - To trudna dla mnie do wyobrażenia sytuacja, żeby z dzieckiem, które ma prawie 41 stopni temperatury, szukać oddziału, który by nas przyjął - mówi pani Sylwia Kuryło.

Ale to właśnie może czekać rodziców z Chełma i okolic. Ich dzieci są chore, a szpitalni lekarze zmęczeni. Pracować ponad siły już nie chcą.

- Niestety, sytuacja jest zła. Podjąłem decyzję o wstrzymaniu przyjęć na oddział pediatrii - tłumaczy Arnold Król, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.

Dzieci do przeniesienia

Szpital wojewódzki, jedyny w Chełmie, od piątku na pediatrię przyjmuje tylko dzieci najciężej chore, a od 10 lutego nie przyjmie już żadnego, bo oddział zostanie tymczasowo, ale całkowicie zamknięty.

- Gdyby coś się działo, dziecko powinno mieć zapewnioną opiekę szpitalną, to jest podstawa - mówi jedna z mam dzieci na oddziale. Teraz ta podstawa dla obecnych na oddziale piętnaściorga dzieci ma wyglądać tak, że zostaną albo wypisane albo przeniesione.

- To na pewno odbędzie się w sposób bardzo łagodny. Większość dzieci, jeżeli nie będzie mogła być wypisana do domu, zostanie przeniesiona - mówi Dorota Blechar z lubelskiego oddziału NFZ.

Dzieci mogą trafić do szpitali oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów od Chełma, np. w Lublinie, Krasnystawie, Hrubieszowie, Włodawie czy Zamościu.

- Mam nadzieję, że będą przetransportowane w odpowiedni sposób, jakimiś karetkami. I będą odpowiednio zabezpieczone, bo są tu dzieci, które nie mogą wychodzić na dwór. Niektóre nawet nie mogą wychodzić z sal - mówi pani Sylwia Kuryło, matka Gabrysia.

Kadry i polityka

Z siebie wychodzą przepracowani lekarze. Dlatego właśnie wypowiedzieli klauzule opt-out, które umożliwiają obsadzanie ich na dodatkowych dyżurach ponad przepisowe czterdzieści osiem godzin tygodniowo. - U nas pracuje generalnie sześciu lekarzy. Z tych sześciu trzy to są panie emerytki - mówi pediatra Grażyna Dobosz-Jastrzębska.

Prosta matematyka, ale w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie wolą politykę. - To jest wina dyrekcji szpitala i organu prowadzącego z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - wskazuje Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Bo sytuacja finansowa szpitala ma być dobra. - To co takiego się stało, że nagle mamy do czynienia z sytuacją, w której zawala się w ogóle funkcjonowanie jednego oddziału w całości? - dopytuje wojewoda. - Na tym oddziale wystarczyło dwie, trzy klauzule (wypowiedzieć - przyp. red.) i praktycznie grafik dyżurowy się zawalił - odpowiada Łukasz Dutka, przewodniczący chełmskiego oddziału terenowego OZZL.

Rozmowy w toku

Pieniądze nie wystarczą, gdy nie ma komu płacić. Dyrekcja szpitala w Chełmie szuka nowych lekarzy i rozmawia z obecnymi. - Protest rezydentów uświadomił nam, że chyba czas Judymów zakończyć - przekonuje dr Grażyna Dobosz-Jastrzębska, nawiązując do postaci doktora z powieści "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego.

Rezydenci rozmawiają z ministrem. - Zbliżamy się w swoich stanowiskach, jednak nadal mamy protokoły rozbieżności - informuje Łukasz Szumowski, szef resortu zdrowia. - Doceniamy to, że strona rządowa przyszła przygotowana - mówi Jarosława Biliński z Porozumienia Rezydentów OZZL.

Będą następne spotkania, kolejne rozmowy i ta sama nadzieja. Że wszystkim chodzi o to samo, o dobrą służbę zdrowia.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN