Ginekolog do pacjentki w grupie ryzyka: nie trzeba USG piersi, wystarczy pomacać

18.04.2017 | Ginekolog do pacjentki w grupie ryzyka: nie trzeba USG piersi, wystarczy pomacać
18.04.2017 | Ginekolog do pacjentki w grupie ryzyka: nie trzeba USG piersi, wystarczy pomacać
Magda Łucyan | Fakty TVN
18.04.2017 | Ginekolog do pacjentki w grupie ryzyka: nie trzeba USG piersi, wystarczy pomacaćMagda Łucyan | Fakty TVN

Skierowanie na USG piersi? Nie, lepiej pierś dać pomacać koledze. 22-letnia Michalina nie mogła uwierzyć, w to, co usłyszała od ginekologa. Mama dziewczyny ma raka piersi, więc Michalina jest w grupie ryzyka. Ale ryzykiem tak naprawdę jest trafić do takiego lekarza.

- Myślałam, że to będzie zwykła formalność, że lekarz wypisze mi to skierowanie - mówi Michalina Stopnicka. Chodzi o skierowanie na USG piersi. Pani Michalina ma 22 lata, ale jest w grupie ryzyka - jej matka ma raka piersi.

"To było jego zalecenie"

- Lekarz powiedział mi, że kobiety mają dobrze, bo piersi wystają. Więc nie trzeba ich badać przez USG; wystarczy pomacać. Mało tego - powiedział, żeby dać koledze albo chłopakowi, to on pomaca. To było powiedziane zupełnie serio, to nie był żart. To było jego zalecenie - opowiada Stopnicka. Pani Michalina prosiła ginekologa także o skierowanie na USG narządów rodnych, bo ma zespół policystycznych jajników. Żadnego jednak skierowania nie dostała.

Lekarz złamał prawo?

Rzecznik Praw Pacjenta wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Każdy pacjent ma prawo do świadczeń odpowiadającym wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej - oraz prawo do intymności i godności. A te prawa, być może, zostały złamane.

Tym bardziej, że w takim przypadku, czyli w grupie ryzyka, badania USG należy wykonywać przynajmniej raz w roku i co do tego lekarze nie mają wątpliwości.

- Jeśli mamy potwierdzone związki rodzinne, czyli obciążenie wywiadu rodzinnego, takie pacjentki należy częściej badać i umożliwić im to częste badanie - mówi dr Grzegorz Mrugacz, ginekolog z kliniki badania niepłodności "Bocian" w Białymstoku. - Im częściej, tym lepiej - dodaje dr Monika Nowaczyk z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.

Bez komentarza

Do zdarzenia doszło w jednej z warszawskich publicznych przychodni, należących do Zakładu Opieki Zdrowotnej na Mokotowie. Z lekarzem nie udało nam się dziś skontaktować. Jego przełożona nie chce komentować sprawy dopóki nie dostanie oficjalnej skargi.

- Poczułam się zażenowana i zaczęłam się kłócić z lekarzem. Jednak w ogóle nie byłam przygotowana na taką sytuację - mówi Michalina Stopnicka. Dopiero gdy wróciła do domu uznała, że tak tego nie zostawi.

Sprawę opisała na jednym z portali społecznościowych i wtedy okazało się, że ten lekarz znany jest wielu kobietom. W komentarzach, które można przeczytać w internecie, wyraźnie przede wszystkim widać, że lekarz ten "nie wykonuje podstawowych badań".

"Absolutny brak profesjonalizmu"

- Przez kilka lat ani razu nie widział potrzeby zrobienia USG narządów rodnych, USG piersi czy podstawowego badania piersi - zgodnie piszą internautki i dodają, że "wywiad to raczej seria uszczypliwości i ironii ze strony doktora" oraz że wizyta u niego powoduje późniejsze roztrzęsienie.

- Nie zbadał mnie na fotelu, a na moje pytanie dlaczego, odpowiedział, że skoro dobrze się czuję, to nie ma takiej potrzeby - pisze jedna z komentatorek forum.

- Wypisując zwolnienie zapytał, czy mogę je sama dostarczyć do ZUS, bo on jest chory i nie będzie miał kiedy tego zrobić - dodaje inna. - Lekarz wyjątkowo nieprzyjemny, ponury, nie wykazywał żadnego zainteresowania moim stanem. Cała wizyta trwała może pięć minut - opisuje następna. - Absolutny brak profesjonalizmu, nie polecam nikomu - kwituje kolejna.

Pani Michalina zapowiedziała, że napisze skargę do dyrektora placówki.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

14-letnia Oliwia czekała na przeszczep w Warszawie, ale serce dla niej było w litewskiej Kłajpedzie. Udało się je tam dowieźć dzięki specjalnemu pudełku, w którym serce biło i zachowywało ciepło. Lekarze nie ukrywają, że to był wyścig z czasem, bo podróż nie należała do najłatwiejszych.

Pojechali na Litwę po serce dla Oliwii. Bez specjalnego urządzenia ich podróż nie zakończyłaby się sukcesem

Pojechali na Litwę po serce dla Oliwii. Bez specjalnego urządzenia ich podróż nie zakończyłaby się sukcesem

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS