Odmrożenie "na próbę". "To nie jest odpowiedzialne działanie rządu"

12.02.2021 | Odmrożenie "na próbę". "To nie jest odpowiedzialne działanie rządu"
12.02.2021 | Odmrożenie "na próbę". "To nie jest odpowiedzialne działanie rządu"
Renata Kijowska | Fakty TVN
12.02.2021 | Odmrożenie "na próbę". "To nie jest odpowiedzialne działanie rządu"Renata Kijowska | Fakty TVN

Hotele i stoki narciarskie zostały otwarte. Duże zmiany w działaniu gospodarki widać gołym okiem. Zima trzyma i kiedy w końcu można z niej bardziej skorzystać, południe Polski przyciąga i to bardzo.

Niektórym narciarzom aż trudno uwierzyć, że stoki znów są otwarte.

- Na to czekaliśmy od dawien dawna. Mam nadzieję, że wszyscy dzisiaj są szczęśliwi tu na stoku - mówi Andrzej Zając ze Stacji Narciarskiej "Suche".

Turyści ruszyli w trasę. - Wreszcie korek na jezdni, na tych dojazdach do wyciągów narciarskich. Także... no, widać, jak ludzie są spragnieni - zauważa Mirosław Bator, prezes Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej.

Ponownie otwarte hotele i pensjonaty od rana kwaterują pełną parą, a jednocześnie na pół gwizdka, bo mogą wynająć tylko połowę pokoi. Zajęte jest niemal wszystko.

- Pierwszy weekend otwarcia jest zarazem weekendem walentynkowym, więc ludzie (...) spragnieni wyjazdów - wskazuje Sławomir Werewski z hotelu Korona Tatr w Zakopanem.

- W ciągu dosłownie trzech dni większość obiektów została sprzedana - mówi Elżbieta Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

- Szkoda, że jest to tylko 50 procent obłożenia, bo telefony cały czas dzwonią - dodaje Anna Łukecza z pensjonatu Gościniec Salmopolski w Szczyrku.

"My się cieszymy jak małe dzieci"

Nad morzem takiego najazdu turystów nie ma, ale zainteresowanie też jest duże. Wszystko na przyjazd gości jest gotowe, zdezynfekowane, dopieszczone i lśniące.

- Spożytkowaliśmy ten czas. Zajrzeliśmy pod każdy dywan, naprawiliśmy właściwie wszystko - zapewnia Michał Frątczak z "Tristan Hotel & SPA" w Kątach Rybackich.

Mało kto pamięta, że poluzowanie obostrzeń jest "na próbę".

- Najpierw się dziecku zabiera wszystkie zabawki, później się oddaje powolutku, także my się cieszymy jak małe dzieci z tego, że pozwolono nam grać dla 50 procent widowni - tłumaczy Wojciech Dąbrowski z Wrocławskiego Teatru Komedia.

Rząd pozwolił pracować także teatrom, kinom i basenom przez najbliższe kilkanaście dni, aby zbadać, jaki jest wpływ tego na liczbę zachorowań.

- Daliśmy sobie dwa tygodnie na zweryfikowanie tego, jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość covidowa po wprowadzeniu tych luzowań. Jeżeli zachowamy się nieodpowiedzialnie, wrócą restrykcje - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

- Raz się włącza przycisk "on" a później przycisk "off". Tak nie działają przedsiębiorcy i to nie jest odpowiedzialne działanie rządu - uważa Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy.

Hotelarze oceniają, że każdy miesiąc przestoju to miliard złotych straty. Branża narciarska może pracować sto dni w roku. W dwa tygodnie nie odrobi strat.

- Włożyliśmy wcześniej ogromne środki, około miliona złotych w grudniu. Jak dobrze wiemy, w tym grudniu mogliśmy funkcjonować zaledwie kilka dni - tłumaczy Michał Słowioczek ze Szczyrk Mountain Resort.

- Nam zostało jeszcze tylko i wyłącznie te 40 dni, tutaj, pracy niektórym stacjom jeszcze dosłownie 20-30 dni i koniec, po sezonie - wskazuje Andrzej Zając.

Wszyscy wolą myśleć, że ten sezon, choć późno, to jednak właśnie się zaczyna.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS