Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji

03.12.2018 | Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji
03.12.2018 | Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
03.12.2018 | Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcjiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Premier i ministrowie na urodzinach Radia Maryja. Były wspólne tańce i śpiewy. Była modlitwa za Polaków, którzy "nie kochają Polski aż tak mocno" jak rodzina Radia Maryja. Na uroczystości, na której pojawili się najważniejsi w kraju politycy, został poruszony też temat zakazu aborcji. Pojawia się więc pytanie, czy ten temat wróci w Sejmie.

Zdjęcia ministrów i premiera, którzy w sobotę świętowali urodziny Radia Maryja, przyciągają uwagę. Konkretniej te zdjęcia, które pokazują reakcję polityków PiS po słowach arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

- Państwo, które świadomie pozwala na zabijanie własnych dzieci, jest państwem bez przyszłości - mówił na uroczystościach metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Na zdjęciach widać, kto z polityków oklaskiwał te słowa. Premier Morawiecki po słowach abp Dzięgi zaklaskał bardzo słabo i ociągając się.

- Minister Szyszko zerkał na premiera, jak się zachować, czy klaskać, czy nie klaskać. No to widać, że PiS będzie miał bardzo poważny problem z tym, bo będzie się przez cały najbliższy rok przesuwać do centrum i udawać, że są pokornym, delikatnym barankiem - komentuje Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Temat wróci po eurowyborach?

Najbardziej znana działaczka ruchów antyaborcyjnych, Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina, napisała w poniedziałek list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego. Narzeka w nim, że "rozmawiając z posłami, spotykamy się z deklaracjami, że chcieliby uchwalić zakaz aborcji, są jednak hamowani przez kierownictwo partii".

- Nie zgadzam się z opinią pani Kai Godek - oświadczył poseł PiS Jan Mosiński, który odrzuca to antyaborcyjne wezwanie Kai Godek.

To dziwi o tyle, że tydzień temu ten sam Jan Mosiński był wśród kilkudziesięciu posłów PiS-u, którzy narzekali, że Trybunał Konstytucyjny nie zdecydował jeszcze, czy zapisana w ustawie możliwość usunięcia uszkodzonego płodu jest zgodna z konstytucją czy nie. Ci posłowie chcieliby zakazać matkom decyzji o tym, czy usunąć uszkodzony płód czy nie.

- Ja swój podpis składałem, myślę, że jak większość, w takim "przyśpieszonym trybie". Ktoś podchodzi, zbiera podpisy, mówi, że jest prośba do pani prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ja się pod tym podpisałem. Ale jak wieczorem to przejrzałem, zapoznałem się z treścią tego pisma, to miałem pewne wątpliwości - tłumaczył Jan Mosiński.

Ta postawa posła PiS-u, który najpierw podpisał antyaborcyjny apel, a po kilku dniach się z tego wycofywał, to dowód na to, że Kaja Godek może mieć rację, że politycy PiS chcą zaostrzyć i tak ostre antyaborcyjne przepisy, ale kierownictwo nie chce tego robić przed wyborami - wiedząc, że Polki na taką wizję zmian zareagowały w przeszłości licznymi marszami.

Taką tezę potwierdzać też mogą słowa Jarosława Gowina z programu "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24. - Tego typu zagadnienia nie powinny być rozstrzygane, podejmowane, w czasie kampanii wyborczej - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego pytany o sprawę zakazu aborcji.

Poparcie środowiska

Decydując się na udział w uroczystościach Tadeusza Rydzyka, rządzący chcieli utrzymać poparcie tego środowiska, chociaż ono co raz głośniej domaga się szybszych kroków w sprawie zakazu aborcji. Za to poparcie rząd jest gotowy płacić.

Jak podkreśla opozycja, nie tylko symbolicznie. - Ponad 100 milionów złotych powędrowało bezpośrednio do organizacji związanych z ojcem Rydzykiem. To nie są pieniądze PiS-u, to nie są pieniądze rządu, to są pieniądze wszystkich Polaków - przypomniał poseł PO Cezary Tomczyk.

Tadeusz Rydzyk pochwalił w sobotę ministrów PiS-u. Szczególnie tych, którzy wzięli udział w obchodach jubileuszu Radia Maryja.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TV Trwam

Pozostałe wiadomości

"To recydywa" i "nękanie wybranych nadawców" - mówi jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przewodniczącym Macieju Świrskim i jego metodach działania. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się też sąd, który orzekł, że Maciej Świrski złamał prawo, opóźniając decyzję dotyczącą koncesji dla kanału Grupy TVN. Na Świrskiego czeka wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu.

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Źródło:
Fakty TVN

W państwowej spółce IDEAS NCBR profesor Piotr Sankowski stworzył zespół ludzi, ale sam przegrał konkurs na nowego szefa. Spotkało się to z oburzeniem części środowiska uniwersyteckiego i apelem do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję. Pojawia się więc pytanie, co stanie się z profesorem i czy powstanie nowy instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją.

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes NBP Adam Glapiński zrobił wszystko w czasie poprzedniej kadencji, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół i nawet wygłaszać komentarze polityczne. Oprócz tego jestem przekonany, że decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w tamtym okresie były spóźnione - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Jan Krzysztof Bielecki, pytany, czy widzi podstawy do postawienia szefa banku centralnego przez Trybunałem Stanu. Bielecki komentował też kształt projektu budżetu na 2025 rok.

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

Źródło:
TVN24

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

- Kiedy nie ma immunitetu, logiczną konsekwencją będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu - stwierdził we wtorek w TVN24 senator Krzysztof Kwiatkowski (KO), komentując sprawę posła Marcina Romanowskiego. Zaznaczył, iż "ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył". Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) dodał, iż jest "zaskoczony faktem, że pan Romanowski zrezygnował z prawa, by się bronić". 

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

Źródło:
tvn24.pl

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marine Le Pene stanęła przed sądem. Jest oskarżona o to, że jej partia wyłudziła unijne pieniądze, zatrudniając fikcyjnych asystentów w Parlamencie Europejskim. Niektórzy mieli pracować dla Zjednoczenia Narodowego, inni pilnować dzieci Le Pen. Liderka skrajnej prawicy zaciekle się broni i twierdzi, że cała sprawa to proces polityczny, którego głównym celem jest niedopuszczenie jej do władzy.

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS