Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji

03.12.2018 | Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji
03.12.2018 | Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
03.12.2018 | Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcjiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Premier i ministrowie na urodzinach Radia Maryja. Były wspólne tańce i śpiewy. Była modlitwa za Polaków, którzy "nie kochają Polski aż tak mocno" jak rodzina Radia Maryja. Na uroczystości, na której pojawili się najważniejsi w kraju politycy, został poruszony też temat zakazu aborcji. Pojawia się więc pytanie, czy ten temat wróci w Sejmie.

Zdjęcia ministrów i premiera, którzy w sobotę świętowali urodziny Radia Maryja, przyciągają uwagę. Konkretniej te zdjęcia, które pokazują reakcję polityków PiS po słowach arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

- Państwo, które świadomie pozwala na zabijanie własnych dzieci, jest państwem bez przyszłości - mówił na uroczystościach metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Na zdjęciach widać, kto z polityków oklaskiwał te słowa. Premier Morawiecki po słowach abp Dzięgi zaklaskał bardzo słabo i ociągając się.

- Minister Szyszko zerkał na premiera, jak się zachować, czy klaskać, czy nie klaskać. No to widać, że PiS będzie miał bardzo poważny problem z tym, bo będzie się przez cały najbliższy rok przesuwać do centrum i udawać, że są pokornym, delikatnym barankiem - komentuje Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Temat wróci po eurowyborach?

Najbardziej znana działaczka ruchów antyaborcyjnych, Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina, napisała w poniedziałek list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego. Narzeka w nim, że "rozmawiając z posłami, spotykamy się z deklaracjami, że chcieliby uchwalić zakaz aborcji, są jednak hamowani przez kierownictwo partii".

- Nie zgadzam się z opinią pani Kai Godek - oświadczył poseł PiS Jan Mosiński, który odrzuca to antyaborcyjne wezwanie Kai Godek.

To dziwi o tyle, że tydzień temu ten sam Jan Mosiński był wśród kilkudziesięciu posłów PiS-u, którzy narzekali, że Trybunał Konstytucyjny nie zdecydował jeszcze, czy zapisana w ustawie możliwość usunięcia uszkodzonego płodu jest zgodna z konstytucją czy nie. Ci posłowie chcieliby zakazać matkom decyzji o tym, czy usunąć uszkodzony płód czy nie.

- Ja swój podpis składałem, myślę, że jak większość, w takim "przyśpieszonym trybie". Ktoś podchodzi, zbiera podpisy, mówi, że jest prośba do pani prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ja się pod tym podpisałem. Ale jak wieczorem to przejrzałem, zapoznałem się z treścią tego pisma, to miałem pewne wątpliwości - tłumaczył Jan Mosiński.

Ta postawa posła PiS-u, który najpierw podpisał antyaborcyjny apel, a po kilku dniach się z tego wycofywał, to dowód na to, że Kaja Godek może mieć rację, że politycy PiS chcą zaostrzyć i tak ostre antyaborcyjne przepisy, ale kierownictwo nie chce tego robić przed wyborami - wiedząc, że Polki na taką wizję zmian zareagowały w przeszłości licznymi marszami.

Taką tezę potwierdzać też mogą słowa Jarosława Gowina z programu "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24. - Tego typu zagadnienia nie powinny być rozstrzygane, podejmowane, w czasie kampanii wyborczej - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego pytany o sprawę zakazu aborcji.

Poparcie środowiska

Decydując się na udział w uroczystościach Tadeusza Rydzyka, rządzący chcieli utrzymać poparcie tego środowiska, chociaż ono co raz głośniej domaga się szybszych kroków w sprawie zakazu aborcji. Za to poparcie rząd jest gotowy płacić.

Jak podkreśla opozycja, nie tylko symbolicznie. - Ponad 100 milionów złotych powędrowało bezpośrednio do organizacji związanych z ojcem Rydzykiem. To nie są pieniądze PiS-u, to nie są pieniądze rządu, to są pieniądze wszystkich Polaków - przypomniał poseł PO Cezary Tomczyk.

Tadeusz Rydzyk pochwalił w sobotę ministrów PiS-u. Szczególnie tych, którzy wzięli udział w obchodach jubileuszu Radia Maryja.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TV Trwam

Pozostałe wiadomości

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS