Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji

03.12.2018 | Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji
03.12.2018 | Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcji
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
03.12.2018 | Słowa arcybiskupa i reakcja polityków PiS. Wraca temat zakazu aborcjiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Premier i ministrowie na urodzinach Radia Maryja. Były wspólne tańce i śpiewy. Była modlitwa za Polaków, którzy "nie kochają Polski aż tak mocno" jak rodzina Radia Maryja. Na uroczystości, na której pojawili się najważniejsi w kraju politycy, został poruszony też temat zakazu aborcji. Pojawia się więc pytanie, czy ten temat wróci w Sejmie.

Zdjęcia ministrów i premiera, którzy w sobotę świętowali urodziny Radia Maryja, przyciągają uwagę. Konkretniej te zdjęcia, które pokazują reakcję polityków PiS po słowach arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

- Państwo, które świadomie pozwala na zabijanie własnych dzieci, jest państwem bez przyszłości - mówił na uroczystościach metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Na zdjęciach widać, kto z polityków oklaskiwał te słowa. Premier Morawiecki po słowach abp Dzięgi zaklaskał bardzo słabo i ociągając się.

- Minister Szyszko zerkał na premiera, jak się zachować, czy klaskać, czy nie klaskać. No to widać, że PiS będzie miał bardzo poważny problem z tym, bo będzie się przez cały najbliższy rok przesuwać do centrum i udawać, że są pokornym, delikatnym barankiem - komentuje Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Temat wróci po eurowyborach?

Najbardziej znana działaczka ruchów antyaborcyjnych, Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina, napisała w poniedziałek list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego. Narzeka w nim, że "rozmawiając z posłami, spotykamy się z deklaracjami, że chcieliby uchwalić zakaz aborcji, są jednak hamowani przez kierownictwo partii".

- Nie zgadzam się z opinią pani Kai Godek - oświadczył poseł PiS Jan Mosiński, który odrzuca to antyaborcyjne wezwanie Kai Godek.

To dziwi o tyle, że tydzień temu ten sam Jan Mosiński był wśród kilkudziesięciu posłów PiS-u, którzy narzekali, że Trybunał Konstytucyjny nie zdecydował jeszcze, czy zapisana w ustawie możliwość usunięcia uszkodzonego płodu jest zgodna z konstytucją czy nie. Ci posłowie chcieliby zakazać matkom decyzji o tym, czy usunąć uszkodzony płód czy nie.

- Ja swój podpis składałem, myślę, że jak większość, w takim "przyśpieszonym trybie". Ktoś podchodzi, zbiera podpisy, mówi, że jest prośba do pani prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ja się pod tym podpisałem. Ale jak wieczorem to przejrzałem, zapoznałem się z treścią tego pisma, to miałem pewne wątpliwości - tłumaczył Jan Mosiński.

Ta postawa posła PiS-u, który najpierw podpisał antyaborcyjny apel, a po kilku dniach się z tego wycofywał, to dowód na to, że Kaja Godek może mieć rację, że politycy PiS chcą zaostrzyć i tak ostre antyaborcyjne przepisy, ale kierownictwo nie chce tego robić przed wyborami - wiedząc, że Polki na taką wizję zmian zareagowały w przeszłości licznymi marszami.

Taką tezę potwierdzać też mogą słowa Jarosława Gowina z programu "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24. - Tego typu zagadnienia nie powinny być rozstrzygane, podejmowane, w czasie kampanii wyborczej - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego pytany o sprawę zakazu aborcji.

Poparcie środowiska

Decydując się na udział w uroczystościach Tadeusza Rydzyka, rządzący chcieli utrzymać poparcie tego środowiska, chociaż ono co raz głośniej domaga się szybszych kroków w sprawie zakazu aborcji. Za to poparcie rząd jest gotowy płacić.

Jak podkreśla opozycja, nie tylko symbolicznie. - Ponad 100 milionów złotych powędrowało bezpośrednio do organizacji związanych z ojcem Rydzykiem. To nie są pieniądze PiS-u, to nie są pieniądze rządu, to są pieniądze wszystkich Polaków - przypomniał poseł PO Cezary Tomczyk.

Tadeusz Rydzyk pochwalił w sobotę ministrów PiS-u. Szczególnie tych, którzy wzięli udział w obchodach jubileuszu Radia Maryja.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TV Trwam

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS