Nowy narkotyk w Polsce. "Poraża układ oddechowy", może zabić po pierwszym zażyciu

16.07.2020 | Nowy narkotyk w Polsce. "Poraża układ oddechowy", może zabić po pierwszym zażyciu
16.07.2020 | Nowy narkotyk w Polsce. "Poraża układ oddechowy", może zabić po pierwszym zażyciu
Marek Nowicki | Fakty TVN
16.07.2020 | Nowy narkotyk w Polsce. "Poraża układ oddechowy", może zabić po pierwszym zażyciuMarek Nowicki | Fakty TVN

W Polsce pojawił się nowy narkotyk o nawie etazen. Substancja jest 60 razy mocniejsza niż morfina i skrajnie niebezpieczna. Może zabić nawet po pierwszym użyciu.

Istnienie nowego narkotyku na terenie Polski odkryli pracownicy wrocławskiego laboratorium. Zbadanie substancji zleciła im łódzka prokuratura na wniosek policji.

- Naszym zaskoczeniem było to, że w tym konkretnym dopalaczu nie stwierdziliśmy żadnego związku, który był do tej pory znany i notowany na terenie naszego kraju. W związku z czym musieliśmy pogłębić nasze poszukiwania i okazało się, że na terenie Polski pojawiła się zupełnie nowa substancja - tłumaczy dr Marcin Zawadzki, toksykolog z Instytutu Ekspertyz Toksykologicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Narkotyk nazywa się etazen. Zdaniem ekspertów substancja jest 60 razy mocniejsza od morfiny.

Główny Inspektor Sanitarny wydał specjalny apel przestrzegający przed zażywaniem tego dopalacza, który nie pobudza, tylko wręcz przeciwnie - działa usypiająco. Dla wielu może to być ostatnia drzemka w życiu.

- To jest opioid syntetyczny, bardzo niebezpieczny, który poraża układ oddechowy. Tak jak działa heroina, fentanyl. Może doprowadzić do depresji układu oddechowego - wyjaśnia dr Tomasz Białas, dyrektor Departament Nadzoru nad Środkami Zastępczymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wywołuje halucynacje

Nawet po kilkunastu sekundach od zażycia jednej dawki narkotyku może dojść do całkowitego zatrzymania oddechu. Przestają pracować płuca, zwalnia czynność serca i chwilę później może dojść do niedotlenienia mózgu. W takiej sytuacji u pacjenta natychmiast trzeba rozpocząć ręczną reanimację i wezwać pogotowie.

- Jak najszybsza pomoc medyczna, bez tego człowiek może zginąć - zaznacza prof. Jolanta Zawilska, toksykolog, kierownik Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Etazen, tak jak wiele opioidów, wywołuje halucynacje.

Redakcja "Faktów" TVN znalazła stronę internetową, na której bez trudu można zamówić nową substancję. Zapłacić można kartą, a dostawa jest kurierem.

- (Etazen - przyp. red.) reklamowany jest na różnych forach dyskusyjnych jako środek działający bardzo szeroko. Z jednej strony jest pobudzenie, z drugiej strony jest wyciszenie, typowe dla związków opioidowych. Ci, którzy go opisują, podejrzewają, że będzie miał niestety wielu zwolenników - mówi Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Substancja wyprodukowana najprawdopodobniej w Chinach jest rozprowadzana nie tylko w postaci proszku, ale też suszu, płynów do e-papierosów i aerozolu do nosa.

Tych, ktorzy przeżyją pierwsze zażycie, natychmiast uzależnia, wywołując przy tym mnóstwo skutków ubocznych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: gis.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS