Nowy minister, nowe otwarcie? "Znika poczucie beznadziei"

09.01.2018 | Nowy minister, nowe otwarcie? "Znika poczucie beznadziei"
09.01.2018 | Nowy minister, nowe otwarcie? "Znika poczucie beznadziei"
Marek Nowicki | Fakty TVN
09.01.2018 | Nowy minister, nowe otwarcie? "Znika poczucie beznadziei"Marek Nowicki | Fakty TVN

Kardiolog Łukasz Szumowski zastąpi Konstantego Radziwiłła. W gorącym momencie siada na najgorętszym rządowym fotelu, ale ciągle ma szansę, by wysłuchać lekarzy, zrozumieć pacjentów i rozpocząć ponadpartyjną niezbędną reformę.

Czy zamiana Konstantego Radziwiłła na Łukasza Szumowskiego da nową jakość w zarządzaniu ochroną zdrowia? Wielu na to liczy, bo odchodzący minister dobrych stosunków ze środowiskiem medycznym sobie nie wypracował.

- Najważniejsze, że z chwilą nowej nominacji znika poczucie beznadziei, braku nadziei na porozumienie - komentuje Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Łukasz Szumowski nie po raz pierwszy ściskał dłoń prezydenta. W 2016 roku z rąk Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. W tym samym roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Zajmował się ośrodkami naukowymi, parametryzacją czasopism naukowych. Z tego co wiemy, to jest człowiekiem bardzo konkretnym. Z nim na pewno można duże nadzieje - ocenia Janusz Michalak, redaktor naczelny "Menedżera Zdrowia".

"Niesie nadzieję"

Jak przystało na ministra zdrowia i kardiologa, od dawna dba nie tylko o rozwój intelektualny, ale też fizyczny. Czternaście lat temu w "Faktach" TVN pokazywaliśmy, że doktor Łukasz Szumowski do pracy w Instytucie Kardiologii codziennie dojeżdża rowerem. Mówił, że stara się zachować zdrowy tryb życia.

W Instytucie Kardiologii Szumowski zetknął się też z problemami pracowniczymi lekarzy. Przez wiele lat był tu wiceprzewodniczącym związku zawodowego. Teraz jego koledzy po fachu liczą, że to doświadczenie pomoże mu rozwiązać palące problemy w ochronie zdrowia.

- Niesie nadzieję na porozumienie, nadzieję na to, że ustawy (o sieci szpitali i o podstawowej opiece zdrowotnej - przyp. red.), do których tak krytycznie wszystkie środowiska medyczne się odniosły, zostaną przez niego przepracowane - wymienia Hamankiewicz.

Z poparciem premiera?

Nowy minister będzie musiał sobie też poradzić z akcją protestacyjną lekarzy wypowiadających klauzule opt-out. Do tego potrzeba jednak dużych pieniędzy, a więc wsparcia ministra finansów i samego premiera.

- Jeżeli profesor Szumowski zgodził się objąć stanowisko ministra zdrowia, to prawdopodobnie dostał od pana premiera Morawieckiego silne zapewnienie, że ochrona zdrowia nareszcie będzie priorytetem dla tego rządu - ocenia Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów.

Na razie są to jednak tylko dywagacje i nadzieje bez pokrycia. Na razie jest więcej znaków zapytania niż odpowiedzi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN