"Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciami

01.01.2020 | "Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciami
01.01.2020 | "Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciami
Marek Nowicki | Fakty TVN
01.01.2020 | "Trzy czwarte nowotworów zależy od nas". Lekarki zachęcają do badań odważnymi zdjęciamiMarek Nowicki | Fakty TVN

Od nas zależy, czy zachorujemy na nowotwór czy nie - podkreślają lekarze. Dlatego z Nowym Rokiem warto zmienić nasze przyzwyczajenia i zadbać o swoje zdrowie. Lekarki ze Śląskiej Izby Lekarskiej przypominają o tym w specjalnym kalendarzu, bo nie wystarczy życzyć sobie zdrowia, ale przed wszystkim trzeba o nie zadbać.

Powitanie Nowego Roku sprzyja dobrym postanowieniom. Dlatego 1 stycznia to moment, w którym możemy podjąć decyzje w sprawie swojego zdrowia.

- Trzy czwarte nowotworów zależy od nas. Zanieczyszczenia nie stanowią aż takiego wielkiego problemu, jak to, jaki prowadzimy tryb życia. Od nas zależy, czy zachorujemy na nowotwór, czy nie - wyjaśnia profesor Iwona Gisterek, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lekarki bohaterkami kalendarza

12 lekarek ze Śląskiej Izby Lekarskiej wzięło udział w sesji, której celem jest promowanie profilaktyki chorób kobiecych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób onkologicznych.

Jedną z uczestniczek roznegliżowanej sesji zdjęciowej, pod hasłem "wcześnie wykryty nowotwór można pokonać" jest profesor Iwona Gisterek.

- Gdybyśmy wystąpiły w białych fartuszkach, tak po lekarsku, no to przecież nikt by nie miał ochoty powiesić takiego kalendarza na ścianie - zauważa Giesterek.

- Kalendarz ma przypominać, że warto się badać, żeby przez te 365 dni przypominać sobie o tym, że badania są ważne, że najlepiej wiedzieć wcześniej niż dowiedzieć się za późno - dodaje doktor Patrycja Sikorska-Juśko, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z pediatrii.

"To jest dobry moment"

Ryzyko zachorowania na nowotwory, nie tylko piersi, można zmniejszyć nawet o połowę, trzeba tylko wykonywać odpowiednie badania i przestrzegać korzystnego dla zdrowia stylu życia.

- To jest taki dobry moment - 1 stycznia, Nowy Rok. Podejmijmy zobowiązanie, że od Nowego Roku przestajemy palić - zaznacza doktor, onkolog Grzegorz Luboiński. - Jeżeli wszyscy przestaliby palić, to za jakiś czas te trzydzieści tysięcy osób mniej co roku by umierało - dodaje.

W sylwestra, i w Nowy Rok, i każdego innego dnia umierają w Polsce chorzy na raka. W sumie rocznie to ponad sto tysięcy osób. Dlatego warto pomyśleć o wykonaniu kilku badań, na przykład: morfologii z rozmazem, RTG klatki piersiowej, cytologii, mammografii lub kolonoskopii.

U doktor Ewy Bogackiej-Konik wykryto nowotwór, kiedy była w ciąży. Kobieta jest już po zabiegu usunięcia piersi. Jest zdrowia, jej dziecko też - Kobiety ciężarne nie wiedzą, że raka można leczyć w ciąży. Myślą, że trzeba usunąć ciążę, a to nieprawda - wyjaśnia doktor, dentystka Ewa Bogacka-Konik.

Początek nowego roku to naprawdę bardzo dobry czas, żeby zacząć podejmować prozdrowotne decyzje, bo kto pierwszy ten lepszy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Śląska Izba Lekarska

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS