Nowi sędziowie przyszli do Sądu Najwyższego, powitali ich demonstranci

11.10.2018 | Nowi sędziowie przyszli do Sądu Najwyższego, powitali ich demonstranci
11.10.2018 | Nowi sędziowie przyszli do Sądu Najwyższego, powitali ich demonstranci
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
11.10.2018 | Nowi sędziowie przyszli do Sądu Najwyższego, powitali ich demonstranciJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Powołani przez prezydenta nowi sędziowie SN stawili się w pracy. Przed Sądem Najwyższym powitały ich okrzyki "konstytucja". Oni sami nie byli rozmowni, jakby nagle najwyższa godność stała się czymś wstydliwym. Dobrze przynajmniej, że zmiana nie odbywa się tym razem w nocy.

W czwartek rano przed Sądem Najwyższym protestowało ponad sto osób - przeciwników zmian w sądownictwie. Stali kordonem przed budynkiem sądu, trzymając sto dużych tarcz z napisem "konstytucja", którymi w symboliczny sposób bronią niezależności sędziów. Skandowali "konstytucja", "wolne sądy", nie blokowali ruchu ulicznego.

Małgorzata Gersdorf, którą rządzący chcą usunąć ze stanowiska pierwszego prezesa SN, nie obawia się o tym mówić. - Przyszłam podziękować państwu za to, że tu jesteście, i że rozumiecie, czym jest trójpodział władzy - mówiła do zebranych osób.

Nowi sędziowie SN, którzy przyszli do pracy w czwartek, nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami. Można to tłumaczyć pośpiechem związanym z pierwszym dniem pracy. W środę, gdy ci sędziowie byli powoływani do SN, można było tłumaczyć to inaczej. - Proszę mi pozwolić oddalić się spokojnie i spędzić te najbliższe chwile z rodziną - mówiła sędzia Maria Szczepaniec, stojąc pod Pałacem Prezydenckim.

Najlepsi z najlepszych

Sędziowie Sądu Najwyższego to mają być najlepsi z najlepszych, którzy absolutnie nie powinni się wstydzić swoich dokonań i stanowisk. Sędziowie Sądu Najwyższego powinni być autorytetami z doświadczeniem i twardymi przekonaniami. Jak Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zaprzecza insynuacjom prezydenta, że manipuluje on wyrokami TSUE.

- PiS doskonale wie, że łamie prawo, że to, co robi, jest wbrew interesom Polski. Przynajmniej Duda ma odrobinę wstydu, bo Morawiecki już tego wstydu kompletnie nie ma. Prezydent Duda ma jeszcze odrobinę wstydu, że gdzieś to robi po nocy, pokątnie - komentuje Barbara Nowacka ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Bez kamer

- Zmiany w sądownictwie tę transparentność generalnie zwiększyły - przekonuje poseł PiS Marcin Horała.

Ta transparentność w praktyce wygląda tak, że w środę, wchodząc do Pałacu Prezydenckiego, wielu sędziów nie chciało się dziennikarzom przedstawić.

- Ci, którzy organizują te zdarzenia, jak i ci, którzy w nich uczestniczą, wstydzą się tego i dlatego nie chcą, żeby ludzie to widzieli, że oni zostają tymi sędziami - uważa były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Środowe zaprzysiężenie sędziów SN bez telewizyjnych kamer jest podobne do zaprzysiężenia wybranych przez PiS pod koniec 2015 roku sędziów Trybunału Konstytucyjnego, tzw. sędziów dublerów. Wtedy też na uroczystości nie było kamer i dziennikarzy, było za to późno w nocy.

Nie wiadomo też - o czym zdecydowali rządzący - kto rekomendował sędziów członków do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, wybranej przez polityków. Teraz KRS ma wpływ na to, kto zasiądzie w Sądzie Najwyższym.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN