"Masakra", "jest gorzej niż było". Kierowcy o korkach na nowej zakopiance

05.10.2019 | "Masakra", "jest gorzej niż było". Kierowcy o korkach na nowej zakopiance
05.10.2019 | "Masakra", "jest gorzej niż było". Kierowcy o korkach na nowej zakopiance
Renata Kijowska | Fakty TVN
05.10.2019 | "Masakra", "jest gorzej niż było". Kierowcy o korkach na nowej zakopianceRenata Kijowska | Fakty TVN

Nowy odcinek nowej zakopianki ledwo został oddany do użytku, a już zasłynął potężnymi korkami. Dlaczego powstają? Zdaniem drogowców winę ponoszą kierowcy, którzy chcą zobaczyć nową, robiącą duże wrażenie trasę.

W ostatnią sobotę września oddano do użytku nowy odcinek drogi ekspresowej S7 między Skomielną Białą a Rabką Zdrój, czyli kolejny fragment nowej zakopianki. Piękne widoki, dwie jezdnie, wiadukty, bezpiecznie i... płynnie? No, nie do końca.

- Masakra. Nie wiedziałem, że tak jest, bo pojechałbym starą drogą - stwierdził jeden z kierowców, który, podobnie jak pozostali, dołączył do potężnego korku, który często tworzy się na nowym odcinku. Od jeszcze innego kierowcy usłyszeliśmy, że ten liczący 6 kilometrów odcinek pokonywał raz w godzinę.

Otwarciu nowego, sześciokilometrowego odcinka towarzyszyła piosenka ze słowami "Na samym przedzie Adamczyk jedzie i piękną drogę do nas wiezie". Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk piosenki wysłuchał i odcinek otworzył. - Kierowcy wreszcie przejmą w posiadanie drogę, o której marzyli - powiedział. - Teraz to będzie zupełnie inna jakość - dodał senator PiS Marek Pęk, który też uczestniczył w uroczystości.

Jest nowa droga i są korki - po staremu. - Droga została tylko otworzona, bo są wybory, a jest gorzej niż było - skomentował kierowca Zygmunt.

Sprawcy są zmotoryzowani

Dlaczego na nowej, szerokiej drodze są korki? Winni są kierowcy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uważa, że najwyżej położony w Polsce wiadukt padł ofiarą własnego sukcesu.

- Właśnie taka ładna droga. Dlatego w soboty i w niedziele wiele osób chciało przyjechać specjalnie na tę drogę, żeby ją zobaczyć - wyjaśniła Iwona Mikrut-Purchla, rzeczniczka prasowa GDDKiA w Krakowie.

No i kierowcy ją zakorkowali. - Chciałem zobaczyć, faktycznie, jak to tutaj wygląda, i teraz muszę sobie odstać swoje - przyznał się jeden z kierowców, z którymi rozmawialiśmy. - To było takie zjawisko, można powiedzieć, pierwszego dnia - stwierdziła Iwona Mikrut-Purchla.

Zjawisko jednak powtarzało się. Także w piątkowe popołudnie 4 października, gdy z nowej dwupasmowej drogi wszyscy zjeżdżali na jeden pas. - Nowa zakopianka bardzo fajna, ale organizacja ruchu to kosmiczna porażka - zrecenzował kierowca Wojciech.

Nikt przy tym nie zaprzecza, że nowa trasa jest naprawdę bardzo ładna. - Już jest ta droga i to się liczy. Musimy być cierpliwi. Czekamy na resztę (odcinków S7 - przyp. red.) - usłyszeliśmy od pasażerki samochodu osobowego stojącego w korku na nowym odcinku.

Proste rozwiązania

Policja radzi jeździć starą zakopianką. - Kierowcy jadący z Zakopanego w kierunku Krakowa, którzy chcą uniknąć korków, dalej mają możliwość, żeby w Rabce jechać starą zakopianką - mówi st. sierż. Dawid Wietrzyk z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach.

Minister infrastruktury kilka dni po ogłoszeniu sukcesu pociesza, że będzie lepiej. - Na zakopiance zatory drogowe pojawiają się dosyć często. (...) Dokonane zostaną tam zmiany przy prowizorycznym wjeździe na oddany do użytkowania odcinek i one na pewno upłynnią ruch - zapewnił Andrzej Adamczyk.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS