Gowin chwali decyzję prezydenta, Kaczyński mówi o błędzie. Poważny konflikt w obozie władzy?


Ustawa o Sądzie Najwyższym podzieliła PiS, rząd i prezydenta. Krytykuje ją wicepremier Jarosław Gowin, choć za nią głosował. Czy w obozie "dobrej zmiany" szykuje się nowa wojna na górze?

Jarosław Gowin to jedyny polityk w rządzie, który otwarcie i wprost popiera decyzję prezydenta Dudy o podwójnym wecie. - Weto jest sygnałem ostrzegawczym - uważa wicepremier.

Lider Polski Razem, partii wchodzącej w skład obozu Zjednoczonej Prawicy, zagłosował jednak w Sejmie za ustawami o Sądzie Najwyższym i o KRS-ie. - Po mojej minie po głosowaniu było chyba widać, co sądzę o tej ustawie. Głosowałem za, bo alternatywą był rozpad koalicji rządowej - tłumaczy.

Dopiero teraz, po poniedziałkowej decyzji prezydenta, wicepremier Jarosław Gowin krytykuje tempo prac nad ustawą i ze zrozumieniem mówi o wielotysięcznych demonstracjach przeciwko zmianom w sądownictwie. - W demonstracjach uczestniczyło wielu obywateli, którzy kierowali się szczerą troską o Polskę i takim obywatelskim buntem - ocenia.

Ostro i jednoznacznie Jarosław Gowin ocenia zapisy ustawy o Sądzie Najwyższym, podzielając zastrzeżenia prezydenta. - Nie chcę żyć w państwie, w którym sędziów wskazuje prokurator - stwierdza. Prezydent Duda, uzasadniając decyzję o wecie, również mówił o zbyt dużych uprawnieniach ministra sprawiedliwości, a zarazem Prokuratora Generalnego.

Spór w obozie "dobrej zmiany"

Swoją postawą wicepremier Gowin spór wokół prezydenckiego weta przeniósł z linii Pałac Prezydencki-PiS do łona koalicji rządowej.

Bo kiedy wicepremier popiera decyzję prezydenta, prezes PiS mówi w telewizji TRWAM o "bardzo poważnym błędzie". Zapowiada także, że "będzie radykalna reforma" sądownictwa. - Tylko taka reforma będzie rzeczywistą zmianą - zapowiada Jarosław Kaczyński.

To z siedziby PiS-u przy Nowogrodzkiej wyszło zielone światło dla frontalnego ataku na prezydenta i to tam zapadnie polityczna decyzja o tym, co w Sejmie stanie się z nowymi prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. O tym, ile pomysłów prezydenta PiS zachowa, a ile trafi do kosza.

- Są pewne punkty, z których pan prezydent na pewno nie zrezygnuje. To jest kwestia nadmiernych uprawnień ministra sprawiedliwości, czyli prokuratora generalnego, z jednej strony, z drugiej strony - wątpliwości konstytucyjne, przede wszystkim wygaszanie kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - twierdzi Jarosław Gowin.

- Na końcu pan prezydent może powiedzieć: przepraszam bardzo, to jest wbrew moim intencjom, wbrew moim oczekiwaniom. To jest zupełnie wypacza mój projekt - podkreśla też Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta.

"Nienazwana wojna"

Byli politycy PiS uważają, że rozpoczyna się etap politycznych deklaracji: kto i po której stronie w tym sporze stoi.

- To będzie taka wojna, cicha, nienazwana - prognozuje były marszałek Sejmu Ludwik Dorn i były polityk PiS. - To jest sytuacja ciężkiego, strukturalnego konfliktu, ale żadna ze stron tego konfliktu nie powie wprost, że prowadzi wojnę - dodaje.

- Po dwóch-trzech miesiącach w obozie władzy wszyscy będą wiedzieli, kto ma jaką nalepkę. Będzie to wywoływało wewnętrzne konflikty, których liderzy nie będą już w stanie zatrzymać - komentuje Paweł Kowal, politolog z PAN i również były polityk PiS.

Prezydenckie projekty ustaw mają trafić do sejmu za dwa miesiące

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS