Metoda "na perfumy" zastąpiła "na wnuczka". Policja ostrzega starsze osoby

28.11.2018 | Metoda "na perfumy" zastąpiła "na wnuczka". Policja ostrzega starsze osoby
28.11.2018 | Metoda "na perfumy" zastąpiła "na wnuczka". Policja ostrzega starsze osoby
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
28.11.2018 | Metoda "na perfumy" zastąpiła "na wnuczka". Policja ostrzega starsze osobyDariusz Łapiński | Fakty TVN

Uwaga na złodziei - mają nowy trik. Zamiast "na wnuczka" teraz stosują metodę "na perfumy". Udają, że chcą sprzedać perfumy, i dają do powąchania flakon. Kto powącha - ten zasypia, a z mieszkania wszystko znika. Na celowniku złodziei są zwłaszcza starsi i samotni.

Większość starszych osób pamięta o tym, że nie można ufać każdemu, kto do nich dzwoni lub puka do drzwi. Oszuści są jednak często bardzo przekonujący. Podszywają się na przykład pod akwizytorów albo pracowników elektrowni czy gazowni.

- Dałam im te pieniądze. Dopiero teraz myślę, jaka byłam nieostrożna. Ale ja w życiu nikogo nie oszukałam i myślałam, że nikt mnie nie oszuka - mówi jedna z ofiar oszustów, pani Anna.

Przestępcy, niestety, wciąż oszukują, wymyślając nowe metody manipulacji i okradania starszych osób. Jeden z nich Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zaprezentował na filmie, ku przestrodze. Film pokazuje, jak wygląda metoda "na perfumy".

- Proszę tylko powąchać nasz najnowszy produkt, to nic nie kosztuje. Musi się pani mocniej zaciągnąć - mówi do starszej kobiety złodziej podszywający się pod akwizytora. To nowa metoda, którą zaczęli stosować przestępcy wobec starszych, samotnych osób.

Film ku przestrodze

- Zamiast perfum jest środek usypiający i po uśpieniu starszej pani sprawca po prostu ją okrada - tłumaczy asp. sztab. Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

- Mam nadzieję taką, że moja postać będzie przestrogą dla starszych ludzi, żeby, będąc nawet z drugą osobą w domu, nie otwierali drzwi - mówi aktorka Bogusława Markowska, która zagrała ofiarę.

Filmy - z komentarzem policjantów - pokazywane są na spotkaniach z seniorami. Im więcej uświadomionych starszych osób, tym większa szansa, że wizyta oszusta skończy się zatrzymaniem złodzieja przez policję.

Policjanci rzeczywiście zatrzymują coraz więcej oszustów, ale mimo to liczba takich przestępstw nie spada. W ubiegłym roku w Polsce oszukano ponad 2000 starszych osób na sumę około 30 milionów złotych.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS