Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci

21.10.2018 | Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci
21.10.2018 | Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci
Renata Kijowska | Fakty TVN
21.10.2018 | Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieciRenata Kijowska | Fakty TVN

Prostowanie kręgosłupów dzieci za pomocą nowoczesnych magnetycznych prętów to metoda, która oszczędza dzieciom cierpień, bo implantów nie trzeba już wymieniać, gdy mały pacjent rośnie. Kilka dni temu operację wszczepienia takich prętów przeszła w Białymstoku Amelia. Lekarze mają nadzieję, że więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z tej metody.

Bez tej operacji Amelia, która ma postępujące skrzywienie kręgosłupa, mogłaby co najwyżej marzyć, by bolało ją mniej. Nowatorski zabieg w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku pozwolił jej i całej rodzinie sięgać marzeniami dalej.

- Chciałabym zostać architektem i fajną piosenkarką - mówi Amelia. - Chciałbym z córką po górach pochodzić - zdradza Rafał Święty, ojciec Amelii. - Niech będzie szczęśliwa, niech nic jej nie ogranicza - to z kolei marzenie Anny Święty, mamy dziewczynki.

Rodzice Amelii podjęli decyzję, by w jej kręgosłup wszczepić magnetyczne pręty. Pręty są przymocowane do kręgów i będą "rosły" razem z dzieckiem, prostując kręgosłup przez wiele lat. Rozciąganie jest sterowane pilotem i jest bezbolesne - o czym przekonały się poprzednie małe pacjentki doktora Pawła Grabali, pioniera we wprowadzaniu tej metody w Polsce.

Nowa norma

Stara metoda polegała na wszczepianiu zwykłych, nierozciągliwych prętów. To wymuszało ich wymianę co pół roku. - Do osiągnięcia przez dziecko dojrzałości kostnej, 12-13. roku życia, dziecko wymagało piętnastu-szesnastu operacji - tłumaczy dr Paweł Grabala.

System nowoczesnych implantów ogranicza liczbę operacji, a wraz z nimi ból i strach. Doktor Grabala chce, by takie operacje w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku były normą. Tak jak są normą w USA.

- Moja klinika robi takich operacji 200 w ciągu roku. (...) Są one często ryzykowne i trudne, ale jeśli dobrze zaplanowane, to bezpieczne - informuje dr Noelle Larson z Mayo Clinic w USA.

Amelia Święty z pewnością odczuje różnicę. W jej operacji wszystko się udało. - Udało się wykonać wszystko; zaimplantować system implantów magnetycznych, rosnących. Nie mieliśmy żadnych trudności technicznych, wszystko przebiegało pięknie, sprawnie - zapewnia dr Paweł Grabala.

Rodzice Amelii mogą już planować rodzinną wycieczkę w góry.

"Ja po prostu chcę być zwykłą dziewczynką"

Inną pacjentką doktora Grabali jest Jagienka Hursztyn. Na niej hasła "trud" czy "ryzyko" nie robią wrażenia, co widać w czasie jej zajęć rehabilitacyjnych.

Jeszcze niedawno z powodu strasznej skoliozy i łamliwości kości lekarze odsyłali Jagienkę do hospicjum. Doktor Grabala podjął się jednak jej leczenia. Najpierw prostował jej kręgosłup za pomocą wyciągu i opaski, przypominającej koronę.

- Wcześniej to byłam tak bardzo ściśnięta cała ciężko, że nie mogłam oddychać, w ogóle cały czas leżałam - wspomina. - Ja po prostu już za bardzo nie chcę być księżniczką, ja po prostu chcę być zwykłą dziewczynką - dodaje.

Teraz już Jagienka jest zwykłą dziewczynką z implantami w kręgosłupie, na razie też zwykłymi. Gdy nadejdzie czas na ich wymianę, będą to pręty na pilota. - Potem, jak już jest po wszystkim, to naprawdę widać różnicę - podkreśla dziewczynka.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS