Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci

21.10.2018 | Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci
21.10.2018 | Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci
Renata Kijowska | Fakty TVN
21.10.2018 | Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieciRenata Kijowska | Fakty TVN

Prostowanie kręgosłupów dzieci za pomocą nowoczesnych magnetycznych prętów to metoda, która oszczędza dzieciom cierpień, bo implantów nie trzeba już wymieniać, gdy mały pacjent rośnie. Kilka dni temu operację wszczepienia takich prętów przeszła w Białymstoku Amelia. Lekarze mają nadzieję, że więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z tej metody.

Bez tej operacji Amelia, która ma postępujące skrzywienie kręgosłupa, mogłaby co najwyżej marzyć, by bolało ją mniej. Nowatorski zabieg w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku pozwolił jej i całej rodzinie sięgać marzeniami dalej.

- Chciałabym zostać architektem i fajną piosenkarką - mówi Amelia. - Chciałbym z córką po górach pochodzić - zdradza Rafał Święty, ojciec Amelii. - Niech będzie szczęśliwa, niech nic jej nie ogranicza - to z kolei marzenie Anny Święty, mamy dziewczynki.

Rodzice Amelii podjęli decyzję, by w jej kręgosłup wszczepić magnetyczne pręty. Pręty są przymocowane do kręgów i będą "rosły" razem z dzieckiem, prostując kręgosłup przez wiele lat. Rozciąganie jest sterowane pilotem i jest bezbolesne - o czym przekonały się poprzednie małe pacjentki doktora Pawła Grabali, pioniera we wprowadzaniu tej metody w Polsce.

Nowa norma

Stara metoda polegała na wszczepianiu zwykłych, nierozciągliwych prętów. To wymuszało ich wymianę co pół roku. - Do osiągnięcia przez dziecko dojrzałości kostnej, 12-13. roku życia, dziecko wymagało piętnastu-szesnastu operacji - tłumaczy dr Paweł Grabala.

System nowoczesnych implantów ogranicza liczbę operacji, a wraz z nimi ból i strach. Doktor Grabala chce, by takie operacje w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku były normą. Tak jak są normą w USA.

- Moja klinika robi takich operacji 200 w ciągu roku. (...) Są one często ryzykowne i trudne, ale jeśli dobrze zaplanowane, to bezpieczne - informuje dr Noelle Larson z Mayo Clinic w USA.

Amelia Święty z pewnością odczuje różnicę. W jej operacji wszystko się udało. - Udało się wykonać wszystko; zaimplantować system implantów magnetycznych, rosnących. Nie mieliśmy żadnych trudności technicznych, wszystko przebiegało pięknie, sprawnie - zapewnia dr Paweł Grabala.

Rodzice Amelii mogą już planować rodzinną wycieczkę w góry.

"Ja po prostu chcę być zwykłą dziewczynką"

Inną pacjentką doktora Grabali jest Jagienka Hursztyn. Na niej hasła "trud" czy "ryzyko" nie robią wrażenia, co widać w czasie jej zajęć rehabilitacyjnych.

Jeszcze niedawno z powodu strasznej skoliozy i łamliwości kości lekarze odsyłali Jagienkę do hospicjum. Doktor Grabala podjął się jednak jej leczenia. Najpierw prostował jej kręgosłup za pomocą wyciągu i opaski, przypominającej koronę.

- Wcześniej to byłam tak bardzo ściśnięta cała ciężko, że nie mogłam oddychać, w ogóle cały czas leżałam - wspomina. - Ja po prostu już za bardzo nie chcę być księżniczką, ja po prostu chcę być zwykłą dziewczynką - dodaje.

Teraz już Jagienka jest zwykłą dziewczynką z implantami w kręgosłupie, na razie też zwykłymi. Gdy nadejdzie czas na ich wymianę, będą to pręty na pilota. - Potem, jak już jest po wszystkim, to naprawdę widać różnicę - podkreśla dziewczynka.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS