"Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?

27.04.2022 | "Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?
27.04.2022 | "Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.04.2022 | "Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?Paweł Płuska | Fakty TVN

Rosyjski gaz - około dziewięciu miliardów metrów sześciennych w ciągu roku - mamy czym zastąpić. Oprócz zapewnionych dostaw z alternatywnych źródeł mamy też rezerwy. Wkrótce gaz ma popłynąć gazociągiem bałtyckim z Norwegii. O norweski gaz będą jednak rywalizować też inni kupujący.

Dla przysłowiowego Kowalskiego na razie nie zmieniło się nic. Gaz wciąż jest. - Jesteśmy przygotowani na zupełne odcięcie rosyjskich surowców - zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rosyjski gaz - około dziewięciu miliardów metrów sześciennych w ciągu roku - mamy czym zastąpić.

Całkowite zużycie gazu w Polsce to nieco ponad 20 miliardów metrów sześciennych rocznie. Ponad cztery miliardy metrów sześciennych to produkcja własna. Baltic Pipe - gazociąg z Norwegii przez Danię - ma zabezpieczyć 10 miliardów m sześciennych gazu, a rozbudowywany gazoport w Świnoujściu - 8,3 miliarda m sześciennych od 2024 roku (dziś to 6,2 mld m sześciennych).

Do tego mamy połączenia z gazociągami niemieckimi, czeskimi, słowackimi. Wkrótce powstanie połączenie z litewskim gazoportem. - Przesyłowy system gazowy w Polsce jest zrównoważony, zbilansowany, a odbiorcy mogą się czuć bezpieczne - uspokaja Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Oprócz zapewnionych dostaw mamy też magazyny gazu o łącznej pojemności około trzech i pół miliarda metrów sześciennych, zapełnione obecnie w prawie 76 procentach. Dlatego nikt nie musi się obawiać o dostawy i ceny.

Chwiejne ceny

- Ochronę taryfową będziemy przedłużać do roku 2027 - powiedziała w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Odbiorcy wrażliwi - indywidualni, spółdzielnie, wspólnoty, szpitale czy szkoły - nie muszą się obawiać nagłego skoku cen. Co innego firmy.

Rosja zapewnia ponad 40 procent gazu na rynku europejskim. - Zanim zastąpimy rosyjski gaz importem ze Stanów Zjednoczonych, z Kataru, czy też z innych kierunków, minie trochę czasu i w okresie przejściowym każdy Europejczyk zapłaci cenę - skomentował Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak mówi, to cena, którą warto zapłacić, by zatrzymać machinę wojenną Putina.

- Jesteśmy obecnie na poziomie około 100-115 euro za megawatogodzinę. Rok temu ta sama ilość surowca kosztowała około 16-17 euro - wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk do spraw energetycznych z Polityki Insight. Kilka tygodni temu było to ponad 300 euro.

Rynek jest rozchwiany, a całkowite odcięcie dostaw z Rosji do Europy oznaczałoby duże problemy. - Krótkoterminowo kryzys gazowy, ograniczenie poboru przez przemysł, reglamentacja dostępu dla całego społeczeństwa - wylicza Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.

Baltic Pipe

Europa to jeden rynek. Odbiorcy wrażliwi we wszystkich państwach Unii muszą być chronieni kosztem gospodarki. W razie problemów firmy staną, a my będziemy dzielić się zapasami z innymi.

Gazociąg z Norwegii nie oznacza gwarancji dostaw. - O ten gaz norweski będą rywalizować firmy z całej Unii Europejskiej i oczywiście Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej - przekonuje Rafał Zasuń, redaktor naczelny wysokienapiecie.pl.

Gaz będzie. Pytanie tylko, jak jego cena wpłynie na gospodarkę.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS