"Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?

27.04.2022 | "Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?
27.04.2022 | "Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.04.2022 | "Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?Paweł Płuska | Fakty TVN

Rosyjski gaz - około dziewięciu miliardów metrów sześciennych w ciągu roku - mamy czym zastąpić. Oprócz zapewnionych dostaw z alternatywnych źródeł mamy też rezerwy. Wkrótce gaz ma popłynąć gazociągiem bałtyckim z Norwegii. O norweski gaz będą jednak rywalizować też inni kupujący.

Dla przysłowiowego Kowalskiego na razie nie zmieniło się nic. Gaz wciąż jest. - Jesteśmy przygotowani na zupełne odcięcie rosyjskich surowców - zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rosyjski gaz - około dziewięciu miliardów metrów sześciennych w ciągu roku - mamy czym zastąpić.

Całkowite zużycie gazu w Polsce to nieco ponad 20 miliardów metrów sześciennych rocznie. Ponad cztery miliardy metrów sześciennych to produkcja własna. Baltic Pipe - gazociąg z Norwegii przez Danię - ma zabezpieczyć 10 miliardów m sześciennych gazu, a rozbudowywany gazoport w Świnoujściu - 8,3 miliarda m sześciennych od 2024 roku (dziś to 6,2 mld m sześciennych).

Do tego mamy połączenia z gazociągami niemieckimi, czeskimi, słowackimi. Wkrótce powstanie połączenie z litewskim gazoportem. - Przesyłowy system gazowy w Polsce jest zrównoważony, zbilansowany, a odbiorcy mogą się czuć bezpieczne - uspokaja Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Oprócz zapewnionych dostaw mamy też magazyny gazu o łącznej pojemności około trzech i pół miliarda metrów sześciennych, zapełnione obecnie w prawie 76 procentach. Dlatego nikt nie musi się obawiać o dostawy i ceny.

Chwiejne ceny

- Ochronę taryfową będziemy przedłużać do roku 2027 - powiedziała w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Odbiorcy wrażliwi - indywidualni, spółdzielnie, wspólnoty, szpitale czy szkoły - nie muszą się obawiać nagłego skoku cen. Co innego firmy.

Rosja zapewnia ponad 40 procent gazu na rynku europejskim. - Zanim zastąpimy rosyjski gaz importem ze Stanów Zjednoczonych, z Kataru, czy też z innych kierunków, minie trochę czasu i w okresie przejściowym każdy Europejczyk zapłaci cenę - skomentował Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak mówi, to cena, którą warto zapłacić, by zatrzymać machinę wojenną Putina.

- Jesteśmy obecnie na poziomie około 100-115 euro za megawatogodzinę. Rok temu ta sama ilość surowca kosztowała około 16-17 euro - wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk do spraw energetycznych z Polityki Insight. Kilka tygodni temu było to ponad 300 euro.

Rynek jest rozchwiany, a całkowite odcięcie dostaw z Rosji do Europy oznaczałoby duże problemy. - Krótkoterminowo kryzys gazowy, ograniczenie poboru przez przemysł, reglamentacja dostępu dla całego społeczeństwa - wylicza Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.

Baltic Pipe

Europa to jeden rynek. Odbiorcy wrażliwi we wszystkich państwach Unii muszą być chronieni kosztem gospodarki. W razie problemów firmy staną, a my będziemy dzielić się zapasami z innymi.

Gazociąg z Norwegii nie oznacza gwarancji dostaw. - O ten gaz norweski będą rywalizować firmy z całej Unii Europejskiej i oczywiście Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej - przekonuje Rafał Zasuń, redaktor naczelny wysokienapiecie.pl.

Gaz będzie. Pytanie tylko, jak jego cena wpłynie na gospodarkę.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS