"Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?

27.04.2022 | "Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?
27.04.2022 | "Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.04.2022 | "Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej". Jak to jest z tymi alternatywami?Paweł Płuska | Fakty TVN

Rosyjski gaz - około dziewięciu miliardów metrów sześciennych w ciągu roku - mamy czym zastąpić. Oprócz zapewnionych dostaw z alternatywnych źródeł mamy też rezerwy. Wkrótce gaz ma popłynąć gazociągiem bałtyckim z Norwegii. O norweski gaz będą jednak rywalizować też inni kupujący.

Dla przysłowiowego Kowalskiego na razie nie zmieniło się nic. Gaz wciąż jest. - Jesteśmy przygotowani na zupełne odcięcie rosyjskich surowców - zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rosyjski gaz - około dziewięciu miliardów metrów sześciennych w ciągu roku - mamy czym zastąpić.

Całkowite zużycie gazu w Polsce to nieco ponad 20 miliardów metrów sześciennych rocznie. Ponad cztery miliardy metrów sześciennych to produkcja własna. Baltic Pipe - gazociąg z Norwegii przez Danię - ma zabezpieczyć 10 miliardów m sześciennych gazu, a rozbudowywany gazoport w Świnoujściu - 8,3 miliarda m sześciennych od 2024 roku (dziś to 6,2 mld m sześciennych).

Do tego mamy połączenia z gazociągami niemieckimi, czeskimi, słowackimi. Wkrótce powstanie połączenie z litewskim gazoportem. - Przesyłowy system gazowy w Polsce jest zrównoważony, zbilansowany, a odbiorcy mogą się czuć bezpieczne - uspokaja Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Oprócz zapewnionych dostaw mamy też magazyny gazu o łącznej pojemności około trzech i pół miliarda metrów sześciennych, zapełnione obecnie w prawie 76 procentach. Dlatego nikt nie musi się obawiać o dostawy i ceny.

Chwiejne ceny

- Ochronę taryfową będziemy przedłużać do roku 2027 - powiedziała w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Odbiorcy wrażliwi - indywidualni, spółdzielnie, wspólnoty, szpitale czy szkoły - nie muszą się obawiać nagłego skoku cen. Co innego firmy.

Rosja zapewnia ponad 40 procent gazu na rynku europejskim. - Zanim zastąpimy rosyjski gaz importem ze Stanów Zjednoczonych, z Kataru, czy też z innych kierunków, minie trochę czasu i w okresie przejściowym każdy Europejczyk zapłaci cenę - skomentował Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak mówi, to cena, którą warto zapłacić, by zatrzymać machinę wojenną Putina.

- Jesteśmy obecnie na poziomie około 100-115 euro za megawatogodzinę. Rok temu ta sama ilość surowca kosztowała około 16-17 euro - wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk do spraw energetycznych z Polityki Insight. Kilka tygodni temu było to ponad 300 euro.

Rynek jest rozchwiany, a całkowite odcięcie dostaw z Rosji do Europy oznaczałoby duże problemy. - Krótkoterminowo kryzys gazowy, ograniczenie poboru przez przemysł, reglamentacja dostępu dla całego społeczeństwa - wylicza Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.

Baltic Pipe

Europa to jeden rynek. Odbiorcy wrażliwi we wszystkich państwach Unii muszą być chronieni kosztem gospodarki. W razie problemów firmy staną, a my będziemy dzielić się zapasami z innymi.

Gazociąg z Norwegii nie oznacza gwarancji dostaw. - O ten gaz norweski będą rywalizować firmy z całej Unii Europejskiej i oczywiście Norwegowie będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej - przekonuje Rafał Zasuń, redaktor naczelny wysokienapiecie.pl.

Gaz będzie. Pytanie tylko, jak jego cena wpłynie na gospodarkę.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS