Ruch NIK, posypały się zawiadomienia do prokuratury. "To jest dopiero początek serialu"

10.12.2019 | Ruch NIK, posypały się zawiadomienia do prokuratury. "To jest dopiero początek serialu"
10.12.2019 | Ruch NIK, posypały się zawiadomienia do prokuratury. "To jest dopiero początek serialu"
Maciej Knapik | Fakty TVN
10.12.2019 | Ruch NIK, posypały się zawiadomienia do prokuratury. "To jest dopiero początek serialu"Maciej Knapik | Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli złożyła 15 zawiadomień do prokuratury na resort Zbigniewa Ziobry. Marian Banaś nie składa dymisji ani broni, wręcz przeciwnie - kontratakuje. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła swój raport, który dla resortu sprawiedliwości może być miażdżący. Z kolei dla Prawa i Sprawiedliwości brzmi jak ostrzeżenie.

Marian Banaś był we wtorek niedostępny. W imieniu Najwyższej Izby Kontroli wypowiadał się jeden z dyrektorów, ale niezależnie od tego nasuwało się pytanie - czy nie jest forma walki politycznej?

- Odcinam się od tezy, że praca kontrolerów, których mam zaszczyt nadzorować, może być przez kogokolwiek korygowana. Krytyczne ustalenia nigdy nie mają dobrego czasu - mówi Marek Bieńkowski z NIK.

15 doniesień do prokuratury to efekt kontroli NIK-u w nadzorowanej do niedawna przez Patryka Jakiego Służbie Więziennej, która podlega ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.

- Zarzuty Najwyższej Izby Kontroli są śmieszne. To czepialstwo można odczytywać tylko i wyłącznie politycznie - uważa Patryk Jaki, eurodeputowany z list PiS i były wiceminister sprawiedliwości.

To żadna polityka, bo kontrola trwała od miesięcy - pada odpowiedź, która jednak mało kogo przekonuje, jako że obecny prezes ma zawsze ostateczne słowo.

- Z urzędującym prezesem nie mam żadnych tajemnic - zapewnia Marek Bieńkowski.

- Politycy Prawa i Sprawiedliwości postanowili wziąć się za łby - uważa Tomasz Trela z SLD. Te dosadne słowa są opisem sytuacji, w której prokuratura ma zajmować się z jednej strony doniesieniami NIK-u wobec działań ministerstwa, którego szef jest jednocześnie szefem samej prokuratury, a z drugiej strony - ma się zajmować Marianem Banasiem, który jest szefem NIK-u, a którego rządzący PiS chce odwołać ze stanowiska. Trudno uznać to za przejrzystą sytuację.

"To jest bardzo poważna afera"

- To jest dopiero początek serialu - przewiduje Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.

- To jest bardzo poważna afera i z całą pewnością powinna być wyjaśniona niezależnie od tego, kto jest prezesem NIK-u - uważa Jan Grabiec z Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Zarzuty NIK-u są poważne. Chodzi o przywięzienne zakłady pracy, które traktowane są na specjalnych zasadach. W dużym uproszczeniu - nie muszą stawać do przetargów. Chodzi o to, by więźniowie mieli pracę. NIK dowodzi, że to była fikcja. Przywięzienne zakłady pracy, zamiast angażować więźniów, do zleceń najmowały zwykłe firmy. Bez przetargu.

W ten sposób podwykonawcom przekazano dziesiątki milionów złotych - twierdzi NIK. To samo działo się w programie "Praca Dla Więźniów". Z naruszeniem prawa, z ominięciem ustawy o zamówieniach publicznych wydatkowano kwotę ponad 115 milionów złotych.

- Taki atak na program, tak znakomity program, na pana ministra Patryka Jakiego, to nie jest rzecz na miejscu - uważa Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości z obozu Zjednoczonej Prawicy.

Sprawa odwołania Mariana Banasia stoi w miejscu.

- Nie mamy w tej sprawie sobie nic do zarzucenia - mówi Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Tak ucina dyskusje na temat kontaktów szefa NIK-u z gangsterami i doniesień o fałszowaniu oświadczeń majątkowych.

Czy i jak uda się usunąć prezesa NIK-u, który jest chroniony konstytucyjnie? - Trwają analizy prawne - słyszymy z ust Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera.

Marian Banaś nie stawił się we wtorek na zaproszenie senackiej komisji.

Autor: Maiej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS