Ruch NIK, posypały się zawiadomienia do prokuratury. "To jest dopiero początek serialu"

10.12.2019 | Ruch NIK, posypały się zawiadomienia do prokuratury. "To jest dopiero początek serialu"
10.12.2019 | Ruch NIK, posypały się zawiadomienia do prokuratury. "To jest dopiero początek serialu"
Maciej Knapik | Fakty TVN
10.12.2019 | Ruch NIK, posypały się zawiadomienia do prokuratury. "To jest dopiero początek serialu"Maciej Knapik | Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli złożyła 15 zawiadomień do prokuratury na resort Zbigniewa Ziobry. Marian Banaś nie składa dymisji ani broni, wręcz przeciwnie - kontratakuje. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła swój raport, który dla resortu sprawiedliwości może być miażdżący. Z kolei dla Prawa i Sprawiedliwości brzmi jak ostrzeżenie.

Marian Banaś był we wtorek niedostępny. W imieniu Najwyższej Izby Kontroli wypowiadał się jeden z dyrektorów, ale niezależnie od tego nasuwało się pytanie - czy nie jest forma walki politycznej?

- Odcinam się od tezy, że praca kontrolerów, których mam zaszczyt nadzorować, może być przez kogokolwiek korygowana. Krytyczne ustalenia nigdy nie mają dobrego czasu - mówi Marek Bieńkowski z NIK.

15 doniesień do prokuratury to efekt kontroli NIK-u w nadzorowanej do niedawna przez Patryka Jakiego Służbie Więziennej, która podlega ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.

- Zarzuty Najwyższej Izby Kontroli są śmieszne. To czepialstwo można odczytywać tylko i wyłącznie politycznie - uważa Patryk Jaki, eurodeputowany z list PiS i były wiceminister sprawiedliwości.

To żadna polityka, bo kontrola trwała od miesięcy - pada odpowiedź, która jednak mało kogo przekonuje, jako że obecny prezes ma zawsze ostateczne słowo.

- Z urzędującym prezesem nie mam żadnych tajemnic - zapewnia Marek Bieńkowski.

- Politycy Prawa i Sprawiedliwości postanowili wziąć się za łby - uważa Tomasz Trela z SLD. Te dosadne słowa są opisem sytuacji, w której prokuratura ma zajmować się z jednej strony doniesieniami NIK-u wobec działań ministerstwa, którego szef jest jednocześnie szefem samej prokuratury, a z drugiej strony - ma się zajmować Marianem Banasiem, który jest szefem NIK-u, a którego rządzący PiS chce odwołać ze stanowiska. Trudno uznać to za przejrzystą sytuację.

"To jest bardzo poważna afera"

- To jest dopiero początek serialu - przewiduje Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.

- To jest bardzo poważna afera i z całą pewnością powinna być wyjaśniona niezależnie od tego, kto jest prezesem NIK-u - uważa Jan Grabiec z Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Zarzuty NIK-u są poważne. Chodzi o przywięzienne zakłady pracy, które traktowane są na specjalnych zasadach. W dużym uproszczeniu - nie muszą stawać do przetargów. Chodzi o to, by więźniowie mieli pracę. NIK dowodzi, że to była fikcja. Przywięzienne zakłady pracy, zamiast angażować więźniów, do zleceń najmowały zwykłe firmy. Bez przetargu.

W ten sposób podwykonawcom przekazano dziesiątki milionów złotych - twierdzi NIK. To samo działo się w programie "Praca Dla Więźniów". Z naruszeniem prawa, z ominięciem ustawy o zamówieniach publicznych wydatkowano kwotę ponad 115 milionów złotych.

- Taki atak na program, tak znakomity program, na pana ministra Patryka Jakiego, to nie jest rzecz na miejscu - uważa Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości z obozu Zjednoczonej Prawicy.

Sprawa odwołania Mariana Banasia stoi w miejscu.

- Nie mamy w tej sprawie sobie nic do zarzucenia - mówi Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Tak ucina dyskusje na temat kontaktów szefa NIK-u z gangsterami i doniesień o fałszowaniu oświadczeń majątkowych.

Czy i jak uda się usunąć prezesa NIK-u, który jest chroniony konstytucyjnie? - Trwają analizy prawne - słyszymy z ust Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera.

Marian Banaś nie stawił się we wtorek na zaproszenie senackiej komisji.

Autor: Maiej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN