Niezwykle wydarzenie medyczne. W środę przez internet transmitowane były operacje z kilkunastu szpitali w Europie. Wszystkie zabiegi laryngologiczne odbywały się jednocześnie, a nad całą akcją czuwali chirurdzy z Poznania. Dzięki temu lekarze mogli się razem przez internet wyszkolić.
Siedziba Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zamieniła się w środę w studio telewizyjne oraz salę wykładową dla tysięcy lekarzy z całego świata. To z tego miejsca koordynowana była internetowa relacja na żywo z dziesięciu czołowych ośrodków laryngologicznych w Europie: Poznania, Essen, Leiden, Marsylii, Luxemburga, Genui, Giessen, Cagliari i Barcelony.
Polska wszystko koordynuje, bo to polscy naukowcy wymyślili jak w jednym czasie przeprowadzić transmisję z każdego z tych ośrodków.
- To tutaj powstało rozwiązanie technologiczne na bazie którego jest ta transmisja - tłumaczył Cezary Mazurek z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Centrum Superkomputerowe zorganizowało tę sesję razem z Kliniką Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Fajna jest chirurgia live, ponieważ patrzą na pana inni specjaliści z najwyższej półki. I oceniają. Co więcej, potem w dyskusji są krytyczne uwagi. I potem słyszę: Margaret dlaczego tak, a nie tak? - wskazała prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniką Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prof. Małgorzata Wierzbicka przeprowadziła we środę dwie operacje usunięcia nowotworu krtani. Pierwsze objawy w tego typu nowotworach to zazwyczaj kłopoty z głosem. Niestety nawet operacja nie zapewnia stuprocentowego sukcesu. - W 2014 roku zachorowałam na nowotwór krtani. Miałam usunięty prawy fałd głosowy. Potem było wszystko dobrze, do kontroli się zgłaszałam. Aż w grudniu ubiegłego roku znowu coś mi się pojawiło - mówiła inna pacjentka Lucyna Drozdowska.
"To ogromny aspekt edukacyjny"
Każdy lekarz na świecie, dzięki kamerom na wszystkich salach operacyjnych w Europie, mógł nie tylko zobaczyć trudne zabiegi otolaryngologiczne, mógł również zadać pytania gościom w poznańskim studiu i operującym chirurgom. Całość animował profesor Witold Szyfter, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
- Liderzy tych klinik pokazując te operacje, służą swoją wiedzą i umiejętnościami lekarzom we wszystkich krajach świata. Jest to ogromny aspekt edukacyjny dla młodych lekarzy, jak i tych doświadczonych i wyspecjalizowanych - ocenił prof. Szyfter.
Środową sesję przed komputerami śledziło 3 tysięcy lekarzy z 59 krajów.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN