Brak dobrej woli, polityczna gra i cud Suskiego. Jak wyglądały negocjacje z rezydentami


Lekarze nie mają dobrej woli - mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Medycy odpowiadają ministrowi, że nie ma dobrej propozycji dla nich. Żeby 6% PKB za pięć lat szło na zdrowie, musiałby stać się cud - takie komentarze za to słychać z rządu. Cudów brak, stąd nie ma porozumienia. Minister chciał rozmawiać o kolejkach, biurokracji i informatyzacji, ale bez pieniędzy i bez lekarzy, zdrowia w Służbie Zdrowia będzie jak na lekarstwo.

Na razie lekarze w szpitalach są, więc dramatu jeszcze nie ma. Za kilka tygodni może być już jednak inaczej. Zwłaszcza, że nie widać szansy na porozumienie pomiędzy ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem, a lekarzami.

- Z wielkim żalem muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo rozczarowani tym spotkaniem - mówił po piątkowym spotkaniu Jarosław Biliński z porozumienia rezydentów ogólnopolskiego związku zawodowego lekarzy.

- No cóż, nie doszło do porozumienia które było bardzo blisko - powiedział Radziwiłł i na dowód pokazał projekt, który przyniósł. Projekt, w którym - według lekarzy - tak jak w całym spotkaniu zabrakło jednej podstawowej rzeczy, czyli konkretów.

Bak "dobrej woli" ze strony rezydentów

Lekarze, aby okazać dobrą wolę, zmienili postulaty. Nie chcą zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procent w trzy lata ale sześciu procent za pięć lat. Jest to o dwa lata szybciej niż to deklaruje rząd.

- Do tego, żeby się dogadać w tych sprawach ważnych dla pacjentów, to potrzebna jest dobra wola z obu stron, której dzisiaj ze strony rezydentów niestety nie było widać - stwierdził jednak minister zdrowia. Dodał, że "rząd poważnie deklaruje, że będzie robił wszystko, aby tempo wzrostu nakładów na ochronę zdrowia było jak najszybsze".

Deklaracja Radziwiłła oznacza, że jak będzie dobrze w gospodarce to będzie szybciej, ale bez ostatecznych postanowień.

Polityczna gra

Według lekarzy to wszystko co się dzieje, to już nie negocjacje, a polityczna gra ministra.

- Próbuje (minister - red.) obrócić gniew społeczny za sytuacje w systemie opieki zdrowotnej na lekarzy, zrzucić odpowiedzialności z siebie - komentował na antenie TVN24 Marcin Sobotka z porozumienia rezydentów.

Minister wytykał, że lekarze nie chcieli rozmawiać, gdy nie padły konkrety dotyczące pieniędzy. Nie dodał jednak, że chodziło o wydatki na ochronę zdrowia, a nie o podwyżki dla lekarzy.

- Powiem szczerze mnie wkurza jak minister Radziwiłł rozmawia z lekarzami, jak się zachowuje. Bije z niego niestety buta i takie przekonanie, że zjadł wszystkie rozumy - oburzał się Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Suski mówił o "cudzie"

W piątek - co podkreślano - w rozmowach pomagał ministrowi szef gabinetu politycznego premiera Morawieckiego, Marek Suski.

- Udział pana ministra Suskiego świadczy o tym, że pan premier przykłada dużą wagę do problemów ochrony zdrowia - mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. Lekarze wprawdzie ten udział ministra Suskiego odebrali nieco inaczej, ale rzeczywiście nie przeoczyli jego obecności.

- Zapytaliśmy też pana ministra Suskiego co musiałoby się stać, żeby osiągnąć przynajmniej te 6 procent w 2023 roku i ta odpowiedź była niesamowita - opowiadał Biliński. - Minister odpowiedział "cud" - dodał.

Między innymi lekarze dlatego uznali, że zamiast z ministrami lepiej rozmawiać z premierem Morawieckim. Zwłaszcza, gdy usłyszeli jakie plany ma minister. - Aby ustawowo zadekretować maksymalny okres oczekiwania pacjentów - stwierdził Radziwiłł.

I po problemie, bo ustawowo można też zadeklarować, że wszyscy są i mają być zdrowi.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS