Brak dobrej woli, polityczna gra i cud Suskiego. Jak wyglądały negocjacje z rezydentami


Lekarze nie mają dobrej woli - mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Medycy odpowiadają ministrowi, że nie ma dobrej propozycji dla nich. Żeby 6% PKB za pięć lat szło na zdrowie, musiałby stać się cud - takie komentarze za to słychać z rządu. Cudów brak, stąd nie ma porozumienia. Minister chciał rozmawiać o kolejkach, biurokracji i informatyzacji, ale bez pieniędzy i bez lekarzy, zdrowia w Służbie Zdrowia będzie jak na lekarstwo.

Na razie lekarze w szpitalach są, więc dramatu jeszcze nie ma. Za kilka tygodni może być już jednak inaczej. Zwłaszcza, że nie widać szansy na porozumienie pomiędzy ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem, a lekarzami.

- Z wielkim żalem muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo rozczarowani tym spotkaniem - mówił po piątkowym spotkaniu Jarosław Biliński z porozumienia rezydentów ogólnopolskiego związku zawodowego lekarzy.

- No cóż, nie doszło do porozumienia które było bardzo blisko - powiedział Radziwiłł i na dowód pokazał projekt, który przyniósł. Projekt, w którym - według lekarzy - tak jak w całym spotkaniu zabrakło jednej podstawowej rzeczy, czyli konkretów.

Bak "dobrej woli" ze strony rezydentów

Lekarze, aby okazać dobrą wolę, zmienili postulaty. Nie chcą zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procent w trzy lata ale sześciu procent za pięć lat. Jest to o dwa lata szybciej niż to deklaruje rząd.

- Do tego, żeby się dogadać w tych sprawach ważnych dla pacjentów, to potrzebna jest dobra wola z obu stron, której dzisiaj ze strony rezydentów niestety nie było widać - stwierdził jednak minister zdrowia. Dodał, że "rząd poważnie deklaruje, że będzie robił wszystko, aby tempo wzrostu nakładów na ochronę zdrowia było jak najszybsze".

Deklaracja Radziwiłła oznacza, że jak będzie dobrze w gospodarce to będzie szybciej, ale bez ostatecznych postanowień.

Polityczna gra

Według lekarzy to wszystko co się dzieje, to już nie negocjacje, a polityczna gra ministra.

- Próbuje (minister - red.) obrócić gniew społeczny za sytuacje w systemie opieki zdrowotnej na lekarzy, zrzucić odpowiedzialności z siebie - komentował na antenie TVN24 Marcin Sobotka z porozumienia rezydentów.

Minister wytykał, że lekarze nie chcieli rozmawiać, gdy nie padły konkrety dotyczące pieniędzy. Nie dodał jednak, że chodziło o wydatki na ochronę zdrowia, a nie o podwyżki dla lekarzy.

- Powiem szczerze mnie wkurza jak minister Radziwiłł rozmawia z lekarzami, jak się zachowuje. Bije z niego niestety buta i takie przekonanie, że zjadł wszystkie rozumy - oburzał się Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Suski mówił o "cudzie"

W piątek - co podkreślano - w rozmowach pomagał ministrowi szef gabinetu politycznego premiera Morawieckiego, Marek Suski.

- Udział pana ministra Suskiego świadczy o tym, że pan premier przykłada dużą wagę do problemów ochrony zdrowia - mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. Lekarze wprawdzie ten udział ministra Suskiego odebrali nieco inaczej, ale rzeczywiście nie przeoczyli jego obecności.

- Zapytaliśmy też pana ministra Suskiego co musiałoby się stać, żeby osiągnąć przynajmniej te 6 procent w 2023 roku i ta odpowiedź była niesamowita - opowiadał Biliński. - Minister odpowiedział "cud" - dodał.

Między innymi lekarze dlatego uznali, że zamiast z ministrami lepiej rozmawiać z premierem Morawieckim. Zwłaszcza, gdy usłyszeli jakie plany ma minister. - Aby ustawowo zadekretować maksymalny okres oczekiwania pacjentów - stwierdził Radziwiłł.

I po problemie, bo ustawowo można też zadeklarować, że wszyscy są i mają być zdrowi.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, rząd może wprowadzić bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, rząd może wprowadzić bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS