Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią. "Harwestery nigdy nie były naturalne"

04.12.2017 | Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią. "Harvestery nigdy nie były naturalne"
04.12.2017 | Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią. "Harvestery nigdy nie były naturalne"
Paweł Płuska | Fakty TVN
04.12.2017 | Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią. "Harvestery nigdy nie były naturalne"Paweł Płuska | Fakty TVN

Kornik z Puszczy Białowieskiej został tematem międzynarodowej konferencji. Naukowcy z całej Europy przyjechali zobaczyć z bliska owada i efekty polityki ministra środowiska Jana Szyszki. Niemcy przyznali, że też mieli problem z kornikiem i poradzili sobie bez wycinki lasów.

W niedzielę w Białowieży, dzień później w Warszawie, a za osiem dni minister Szyszko będzie tłumaczył swoje działania w Puszczy Białowieskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak mówi sam minister, wierzy w wygraną "pokazując, że Polska w 100 procentach realizuje prawo Unii Europejskiej dotyczące spraw związanych z Natura 2000". - Mam nadzieje, że to będzie ostatnia taka rozprawa. A ten wynik, według mnie, powinien być jasny - podkreślał Szyszko. Jednak jasne nic nie jest. Nawet dla naukowców z całej Europy, którym najpierw minister pokazywał puszczę, a później wzięli udział w debacie w Polskiej Akademii Nauk na temat kornika, jasno i otwarcie nie mówili kto ma rację, a kto nie. - W tym momencie mamy identyczną sytuację, jak wy. Toczą się różne dyskusje - wskazywał dr Rastislav Jakuš z Instytutu Ekologii Leśnej w Słowackiej Akademii Nauk. Inaczej na sprawę patrzą eksperci ze Skandynawii. - Rozwiązaniem jest zrozumienie, że jeśli chcecie mieć zadowolone dwie różne grupy: produkcje drewna i ochronę, to nie mogą działać na tym samym terenie - komentuje prof. Per Angelstam ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych w Uppsali.

"Nie żyjemy już z wyrębu lasu"

O podobnych dylematach mówiono także w trakcie spotkania z mieszkańcami Białowieży. Różne zdania mieli mieszkańcy tej samej puszczy. - My nie żyjemy już z wyrębu lasu. Ten las, który został w tym roku wycięty wyjechał poza Białowieżę. My nic z tego nie dostaliśmy. Jestem zażenowany postawą samorządowców, którzy miauczą cały czas i proszą o pieniądze - mówi Sławomir Droń, mieszkaniec Białowieży. A lokalne władze pytały wprost ministra. - Czy możemy liczyć tu na przychylność Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jakieś dodatkowe punkty za działania, które wspólnie będziemy podejmowali na rzecz ochrony środowiska naturalnego? - pytał Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki.

"To zaburza naturalny proces"

Jedni proszą i dziękują, a inni się zastanawiają dlaczego zamiast ciąć nie stawiać na turystykę i naturalną puszczę, którą ostatnio "chroniono" przed kornikiem. - Dlaczego w lesie jest zostawiana kora po ścince drzew? To jest po prostu zaprzeczenie tego wszystkiego o czym oni mówią. Dlaczego są cięte drzewa powyżej 170 metrów i 130 metrów od drogi, jeżeli jest to dla względów bezpieczeństwa? - pyta Joanna Pawluśkiewicz z inicjatywy Obóz dla Puszczy. Niemieccy naukowcy, którzy z kornikiem problem mieli, ale sprawę pozostawili naturze, osiągnęli sukces. Tłumaczyli, że wycinka to nie jest najlepsze wyjście. - Harwestery nigdy nie były naturalne. To zaburzenia są naturalne. Jeśli się interweniuje, to się przerywa ten naturalny proces - ocenił dr Simon Thorn z Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu. Minister Szyszko stanie 12 grudnia przed Trybunałem Sprawiedliwości UE i wtedy wszystko będzie jasne.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS