Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią. "Harwestery nigdy nie były naturalne"

04.12.2017 | Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią. "Harvestery nigdy nie były naturalne"
04.12.2017 | Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią. "Harvestery nigdy nie były naturalne"
Paweł Płuska | Fakty TVN
04.12.2017 | Minister Szyszko pewny, europejscy naukowcy wątpią. "Harvestery nigdy nie były naturalne"Paweł Płuska | Fakty TVN

Kornik z Puszczy Białowieskiej został tematem międzynarodowej konferencji. Naukowcy z całej Europy przyjechali zobaczyć z bliska owada i efekty polityki ministra środowiska Jana Szyszki. Niemcy przyznali, że też mieli problem z kornikiem i poradzili sobie bez wycinki lasów.

W niedzielę w Białowieży, dzień później w Warszawie, a za osiem dni minister Szyszko będzie tłumaczył swoje działania w Puszczy Białowieskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak mówi sam minister, wierzy w wygraną "pokazując, że Polska w 100 procentach realizuje prawo Unii Europejskiej dotyczące spraw związanych z Natura 2000". - Mam nadzieje, że to będzie ostatnia taka rozprawa. A ten wynik, według mnie, powinien być jasny - podkreślał Szyszko. Jednak jasne nic nie jest. Nawet dla naukowców z całej Europy, którym najpierw minister pokazywał puszczę, a później wzięli udział w debacie w Polskiej Akademii Nauk na temat kornika, jasno i otwarcie nie mówili kto ma rację, a kto nie. - W tym momencie mamy identyczną sytuację, jak wy. Toczą się różne dyskusje - wskazywał dr Rastislav Jakuš z Instytutu Ekologii Leśnej w Słowackiej Akademii Nauk. Inaczej na sprawę patrzą eksperci ze Skandynawii. - Rozwiązaniem jest zrozumienie, że jeśli chcecie mieć zadowolone dwie różne grupy: produkcje drewna i ochronę, to nie mogą działać na tym samym terenie - komentuje prof. Per Angelstam ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych w Uppsali.

"Nie żyjemy już z wyrębu lasu"

O podobnych dylematach mówiono także w trakcie spotkania z mieszkańcami Białowieży. Różne zdania mieli mieszkańcy tej samej puszczy. - My nie żyjemy już z wyrębu lasu. Ten las, który został w tym roku wycięty wyjechał poza Białowieżę. My nic z tego nie dostaliśmy. Jestem zażenowany postawą samorządowców, którzy miauczą cały czas i proszą o pieniądze - mówi Sławomir Droń, mieszkaniec Białowieży. A lokalne władze pytały wprost ministra. - Czy możemy liczyć tu na przychylność Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jakieś dodatkowe punkty za działania, które wspólnie będziemy podejmowali na rzecz ochrony środowiska naturalnego? - pytał Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki.

"To zaburza naturalny proces"

Jedni proszą i dziękują, a inni się zastanawiają dlaczego zamiast ciąć nie stawiać na turystykę i naturalną puszczę, którą ostatnio "chroniono" przed kornikiem. - Dlaczego w lesie jest zostawiana kora po ścince drzew? To jest po prostu zaprzeczenie tego wszystkiego o czym oni mówią. Dlaczego są cięte drzewa powyżej 170 metrów i 130 metrów od drogi, jeżeli jest to dla względów bezpieczeństwa? - pyta Joanna Pawluśkiewicz z inicjatywy Obóz dla Puszczy. Niemieccy naukowcy, którzy z kornikiem problem mieli, ale sprawę pozostawili naturze, osiągnęli sukces. Tłumaczyli, że wycinka to nie jest najlepsze wyjście. - Harwestery nigdy nie były naturalne. To zaburzenia są naturalne. Jeśli się interweniuje, to się przerywa ten naturalny proces - ocenił dr Simon Thorn z Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu. Minister Szyszko stanie 12 grudnia przed Trybunałem Sprawiedliwości UE i wtedy wszystko będzie jasne.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN