Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

- Przyjmujemy bardzo ważną ustawę, która pomoże nam lepiej kontrolować dystrybucję konopi indyjskich. W ten sposób skuteczniej będziemy walczyć z czarnym rynkiem i lepiej ochronimy młodzież i dzieci - przekazał Karl Lauterbach, minister zdrowia Niemiec.

Niemiecki rząd uznał, że lepiej dopuścić do legalnego obrotu marihuaną i mieć ten obrót pod kontrolą, niż nieskutecznie walczyć z nielegalną dystrybucją konopi, także wśród dzieci oraz młodzieży. Nowe prawo przeszło, ale niewielką przewagą głosów.

- Czy poważnie pan uważa, że poprzez legalizację narkotyków ograniczymy ich używanie przez dzieci i młodzież? To najbardziej absurdalne przemówienie na ten temat, jakie słyszałem - mówił poseł Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Tino Sorge w odpowiedzi na wystąpienie ministra zdrowia.

Czytaj też: Kardiolodzy przestrzegają przed marihuaną. "Ryzyko coraz bardziej widoczne"

Od 1 kwietnia dorośli będą mogli mieć przy sobie do 25 gramów marihuany. Dodatkowo w domu będą mogli uprawiać do trzech roślin konopi indyjskich. Osoby, które skończyły 21 lat, będą mogły kupić miesięcznie do 50 gramów suszu. Palenie będzie też dozwolone w różnego rodzaju klubach i kafejkach. Także tuż przy granicy z Polską.

W Szczecinie bez trudu znajdujemy osoby przychylne tym zmianom. - Myślę, że nie ma aż takich przeciwwskazań - stwierdził jeden z przechodniów. - Jestem za tym, żeby tak było też w Polsce - zaznaczyła kolejna osoba.

Handel marihuaną tematem studiów? Na taki pomysł wpadły władze wrocławskiej uczelni
Handel marihuaną tematem studiów? Na taki pomysł wpadły władze wrocławskiej uczelniPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Szansa na zmianę przepisów w Polsce?

W Polsce od sześciu lat marihuana dostępna jest na receptę wyłącznie w celach leczniczych. Za jej posiadanie bez wskazań lekarskich grozi kara więzienia. Jednak liberalizacja prawa w Niemczech bez wątpienia zachęci wielu posłów do podjęcia wysiłków, aby przepisy zliberalizować także u nas.

- Jest duża szansa na zalegalizowanie marihuany, zwłaszcza że w poprzednim Sejmie też o to walczyliśmy, ale nie było na to tak naprawdę szans. Teraz rządzi nowa koalicja, wśród której jest bardzo wielu posłów, którzy na pewno to poprą - uważa Konrad Berkowicz, poseł Konfederacji. - Razem będzie przekonywało inne partie w parlamencie, żebyśmy przyjęli taką ustawę, która skończy z karaniem ludzi za posiadanie marihuany - deklaruje Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Zobacz też: Hołownia o depenalizacji marihuany na własny użytek. "To moje zdanie"

Są jednak silne argumenty medyczne za tym, aby nie ułatwiać dostępu do tej substancji. - W moim osobistym poczuciu, ale i zważywszy też na dobrą praktykę medyczną, marihuana wywołuje więcej skutków negatywnych niż pozytywnych. Jest substancją narkotyczną bez wątpienia - mówi psychiatra Paweł Pasterski.

U osób nadużywających tego narkotyku na przykład aż trzy razy częściej występują zaburzenia psychotyczne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS