Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

- Przyjmujemy bardzo ważną ustawę, która pomoże nam lepiej kontrolować dystrybucję konopi indyjskich. W ten sposób skuteczniej będziemy walczyć z czarnym rynkiem i lepiej ochronimy młodzież i dzieci - przekazał Karl Lauterbach, minister zdrowia Niemiec.

Niemiecki rząd uznał, że lepiej dopuścić do legalnego obrotu marihuaną i mieć ten obrót pod kontrolą, niż nieskutecznie walczyć z nielegalną dystrybucją konopi, także wśród dzieci oraz młodzieży. Nowe prawo przeszło, ale niewielką przewagą głosów.

- Czy poważnie pan uważa, że poprzez legalizację narkotyków ograniczymy ich używanie przez dzieci i młodzież? To najbardziej absurdalne przemówienie na ten temat, jakie słyszałem - mówił poseł Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Tino Sorge w odpowiedzi na wystąpienie ministra zdrowia.

Czytaj też: Kardiolodzy przestrzegają przed marihuaną. "Ryzyko coraz bardziej widoczne"

Od 1 kwietnia dorośli będą mogli mieć przy sobie do 25 gramów marihuany. Dodatkowo w domu będą mogli uprawiać do trzech roślin konopi indyjskich. Osoby, które skończyły 21 lat, będą mogły kupić miesięcznie do 50 gramów suszu. Palenie będzie też dozwolone w różnego rodzaju klubach i kafejkach. Także tuż przy granicy z Polską.

W Szczecinie bez trudu znajdujemy osoby przychylne tym zmianom. - Myślę, że nie ma aż takich przeciwwskazań - stwierdził jeden z przechodniów. - Jestem za tym, żeby tak było też w Polsce - zaznaczyła kolejna osoba.

Handel marihuaną tematem studiów? Na taki pomysł wpadły władze wrocławskiej uczelni
Handel marihuaną tematem studiów? Na taki pomysł wpadły władze wrocławskiej uczelniPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Szansa na zmianę przepisów w Polsce?

W Polsce od sześciu lat marihuana dostępna jest na receptę wyłącznie w celach leczniczych. Za jej posiadanie bez wskazań lekarskich grozi kara więzienia. Jednak liberalizacja prawa w Niemczech bez wątpienia zachęci wielu posłów do podjęcia wysiłków, aby przepisy zliberalizować także u nas.

- Jest duża szansa na zalegalizowanie marihuany, zwłaszcza że w poprzednim Sejmie też o to walczyliśmy, ale nie było na to tak naprawdę szans. Teraz rządzi nowa koalicja, wśród której jest bardzo wielu posłów, którzy na pewno to poprą - uważa Konrad Berkowicz, poseł Konfederacji. - Razem będzie przekonywało inne partie w parlamencie, żebyśmy przyjęli taką ustawę, która skończy z karaniem ludzi za posiadanie marihuany - deklaruje Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Zobacz też: Hołownia o depenalizacji marihuany na własny użytek. "To moje zdanie"

Są jednak silne argumenty medyczne za tym, aby nie ułatwiać dostępu do tej substancji. - W moim osobistym poczuciu, ale i zważywszy też na dobrą praktykę medyczną, marihuana wywołuje więcej skutków negatywnych niż pozytywnych. Jest substancją narkotyczną bez wątpienia - mówi psychiatra Paweł Pasterski.

U osób nadużywających tego narkotyku na przykład aż trzy razy częściej występują zaburzenia psychotyczne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS