Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"

Źródło:
Fakty TVN
Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"
Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Zachwyt nad pięknem Tatr jest zrozumiały, ale czy koniecznie trzeba tę chwilę uwiecznić w skale czy na drzewach? Pojawiają się apele do turystów. Problem z nielegalnymi graffiti dotyczy też wielu polskich miast.

Tatrzański Park Narodowy alarmuje, że nielegalne napisy - na przykład na skałach - pojawiają się coraz częściej. Ich stworzenie zajmuje chwilę, ale usunięcie potrafi trwać już wiele godzin i jest nie lada wyzwaniem. Potrzebne do tego narzędzia czasem trzeba wnieść bardzo wysoko. Zdarza się też, że ten sposób wyrażania siebie jest już nieodwracalny.

- Jest to praca wielogodzinna. My w parku narodowym nie możemy używać żadnych środków chemicznych. Dlatego, żebyśmy nie skazili tutaj wody - wyjaśnia Tomasz Zając, edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zidentyfikowanie sprawcy jest możliwe, ale bywa trudne. Dlatego pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego proszą, by informować ich, gdy zauważymy pseudoartystów. Jest też ostrzeżenie - mandat za taką twórczość to 500 złotych, a sprawa może także trafić do sądu.

Problem dużych miast

Bazgroły są problemem nie tylko Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podobnie jest w największych polskich miastach - jak na przykład w Gdańsku, Warszawie czy Katowicach. W stolicy Polski rocznie powstaje w ostatnich latach od 300 do 600 takich bazgrołów. Jak informuje Straż Miejska w Warszawie, w 2022 roku odnotowano 427 takich sytuacji. Warszawski samorząd chce jednak z tym walczyć i uruchamia kampanię poświęconą edukacji i oczyszczaniu murów. - Szykujemy się do maratonu a nie sprintu. Bo mamy świadomość tego, że nie jesteśmy w stanie w ciągu jednego dnia rozwiązać problemu - przyznaje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Akcja będzie obejmować między innymi usuwanie napisów, na razie przy ulicy Chmielnej, a także przygotowanie materiałów edukacyjnych dla uczniów i kampanię społeczną z udziałem artystów. - Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę, i miejsca, gdzie nie powinna się samozwańczo pojawiać. Budynki i architektura nie są tymi miejscami, gdzie samozwańczo powinniśmy decydować, czy coś zamalujemy czy nie - jest zdania Michał Piróg.

- Młodzi ludzie potrzebują się wykrzyczeć. Przestrzeń publiczna jest przestrzenią wspólną. Jeśli nie ma edukacji, to tak to też wygląda - uważa Dariusz Paczkowski, artysta streetartowy i działacz społeczny. Dariusz Paczkowski tworzy murale od ponad 35 lat. Prowadzi także warsztaty. Zwraca uwagę na trudności proceduralne, z jakimi się mierzy, żeby stworzyć legalnie pracę. Grupa, w której działa, kieruje się zasadą, że nie tworzy na obiektach sakralnych czy zabytkach. Sam udowadnia, że to, co widzimy na ścianach, może być prawdziwą sztuką.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińskie miasto Wowczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN