Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"

Źródło:
Fakty TVN
Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"
Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Zachwyt nad pięknem Tatr jest zrozumiały, ale czy koniecznie trzeba tę chwilę uwiecznić w skale czy na drzewach? Pojawiają się apele do turystów. Problem z nielegalnymi graffiti dotyczy też wielu polskich miast.

Tatrzański Park Narodowy alarmuje, że nielegalne napisy - na przykład na skałach - pojawiają się coraz częściej. Ich stworzenie zajmuje chwilę, ale usunięcie potrafi trwać już wiele godzin i jest nie lada wyzwaniem. Potrzebne do tego narzędzia czasem trzeba wnieść bardzo wysoko. Zdarza się też, że ten sposób wyrażania siebie jest już nieodwracalny.

- Jest to praca wielogodzinna. My w parku narodowym nie możemy używać żadnych środków chemicznych. Dlatego, żebyśmy nie skazili tutaj wody - wyjaśnia Tomasz Zając, edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zidentyfikowanie sprawcy jest możliwe, ale bywa trudne. Dlatego pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego proszą, by informować ich, gdy zauważymy pseudoartystów. Jest też ostrzeżenie - mandat za taką twórczość to 500 złotych, a sprawa może także trafić do sądu.

Problem dużych miast

Bazgroły są problemem nie tylko Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podobnie jest w największych polskich miastach - jak na przykład w Gdańsku, Warszawie czy Katowicach. W stolicy Polski rocznie powstaje w ostatnich latach od 300 do 600 takich bazgrołów. Jak informuje Straż Miejska w Warszawie, w 2022 roku odnotowano 427 takich sytuacji. Warszawski samorząd chce jednak z tym walczyć i uruchamia kampanię poświęconą edukacji i oczyszczaniu murów. - Szykujemy się do maratonu a nie sprintu. Bo mamy świadomość tego, że nie jesteśmy w stanie w ciągu jednego dnia rozwiązać problemu - przyznaje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Akcja będzie obejmować między innymi usuwanie napisów, na razie przy ulicy Chmielnej, a także przygotowanie materiałów edukacyjnych dla uczniów i kampanię społeczną z udziałem artystów. - Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę, i miejsca, gdzie nie powinna się samozwańczo pojawiać. Budynki i architektura nie są tymi miejscami, gdzie samozwańczo powinniśmy decydować, czy coś zamalujemy czy nie - jest zdania Michał Piróg.

- Młodzi ludzie potrzebują się wykrzyczeć. Przestrzeń publiczna jest przestrzenią wspólną. Jeśli nie ma edukacji, to tak to też wygląda - uważa Dariusz Paczkowski, artysta streetartowy i działacz społeczny. Dariusz Paczkowski tworzy murale od ponad 35 lat. Prowadzi także warsztaty. Zwraca uwagę na trudności proceduralne, z jakimi się mierzy, żeby stworzyć legalnie pracę. Grupa, w której działa, kieruje się zasadą, że nie tworzy na obiektach sakralnych czy zabytkach. Sam udowadnia, że to, co widzimy na ścianach, może być prawdziwą sztuką.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS