Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"

Źródło:
Fakty TVN
Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"
Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nielegalne graffiti w miastach i w górach. "Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Zachwyt nad pięknem Tatr jest zrozumiały, ale czy koniecznie trzeba tę chwilę uwiecznić w skale czy na drzewach? Pojawiają się apele do turystów. Problem z nielegalnymi graffiti dotyczy też wielu polskich miast.

Tatrzański Park Narodowy alarmuje, że nielegalne napisy - na przykład na skałach - pojawiają się coraz częściej. Ich stworzenie zajmuje chwilę, ale usunięcie potrafi trwać już wiele godzin i jest nie lada wyzwaniem. Potrzebne do tego narzędzia czasem trzeba wnieść bardzo wysoko. Zdarza się też, że ten sposób wyrażania siebie jest już nieodwracalny.

- Jest to praca wielogodzinna. My w parku narodowym nie możemy używać żadnych środków chemicznych. Dlatego, żebyśmy nie skazili tutaj wody - wyjaśnia Tomasz Zając, edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zidentyfikowanie sprawcy jest możliwe, ale bywa trudne. Dlatego pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego proszą, by informować ich, gdy zauważymy pseudoartystów. Jest też ostrzeżenie - mandat za taką twórczość to 500 złotych, a sprawa może także trafić do sądu.

Problem dużych miast

Bazgroły są problemem nie tylko Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podobnie jest w największych polskich miastach - jak na przykład w Gdańsku, Warszawie czy Katowicach. W stolicy Polski rocznie powstaje w ostatnich latach od 300 do 600 takich bazgrołów. Jak informuje Straż Miejska w Warszawie, w 2022 roku odnotowano 427 takich sytuacji. Warszawski samorząd chce jednak z tym walczyć i uruchamia kampanię poświęconą edukacji i oczyszczaniu murów. - Szykujemy się do maratonu a nie sprintu. Bo mamy świadomość tego, że nie jesteśmy w stanie w ciągu jednego dnia rozwiązać problemu - przyznaje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Akcja będzie obejmować między innymi usuwanie napisów, na razie przy ulicy Chmielnej, a także przygotowanie materiałów edukacyjnych dla uczniów i kampanię społeczną z udziałem artystów. - Są miejsca przeznaczone do tego, żeby wyeksponować sztukę, i miejsca, gdzie nie powinna się samozwańczo pojawiać. Budynki i architektura nie są tymi miejscami, gdzie samozwańczo powinniśmy decydować, czy coś zamalujemy czy nie - jest zdania Michał Piróg.

- Młodzi ludzie potrzebują się wykrzyczeć. Przestrzeń publiczna jest przestrzenią wspólną. Jeśli nie ma edukacji, to tak to też wygląda - uważa Dariusz Paczkowski, artysta streetartowy i działacz społeczny. Dariusz Paczkowski tworzy murale od ponad 35 lat. Prowadzi także warsztaty. Zwraca uwagę na trudności proceduralne, z jakimi się mierzy, żeby stworzyć legalnie pracę. Grupa, w której działa, kieruje się zasadą, że nie tworzy na obiektach sakralnych czy zabytkach. Sam udowadnia, że to, co widzimy na ścianach, może być prawdziwą sztuką.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS