Tusk pytany o reparacje, minister Kowalczyk ewakuowany. Politycy w trasie muszą sobie radzić z krytykami

18.03.2023 | Tusk pytany o reparacje, minister Kowalczyk ewakuowany. Politycy w trasie muszą sobie radzić z krytykami
18.03.2023 | Tusk pytany o reparacje, minister Kowalczyk ewakuowany. Politycy w trasie muszą sobie radzić z krytykami
Arleta Zalewska | Fakty TVN
18.03 | Tusk pytany o reparacje, minister Kowalczyk ewakuowany. Politycy w trasie muszą sobie radzić z krytykamiArleta Zalewska | Fakty TVN

Minister rolnictwa został ewakuowany z targów rolniczych, bo powitały go gwizdy. Zgromadzeni rolnicy zarzucali rządowi brak działań w kwestii importu ukraińskiego zboża. Na otwartych spotkaniach z krytykami musi sobie radzić także Donald Tusk.

Minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk został ewakuowany w piątek z hali targów rolniczych. Na przeciwko niego stanęło kilkuset niezadowolonych z działań rządu rolników. Henryk Kowalczyk chciał im odpowiedzieć, ale jego słowa zagłuszyły gwizdy niezadowolonych. Na miejscu doszło też do przepychanek. Rolnicy domagają się od rządu działań w kwestii importu ukraińskiego zboża. Ich zdaniem - poza deklaracjami - rząd PiS-u żadnych konkretów im nie przedstawił. - Zapraszałem do konkretnych, precyzyjnych rozmów. Jak na razie nikt nie chce się zgłosić. Widocznie nie zależy na rozmowach, tylko na gwizdach i krzykach - mówił na konferencji prasowej po ewakuacji Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Do wydarzeń w Kielcach w czasie spotkania z wyborcami w sobotę odniósł się lider PSL. - Dlaczego nie ma wyznaczonych portów w Europie do transportu do Afryki Północnej? Dlaczego wreszcie nie wprowadzili kaucji 1000 złotych na tonę zboża wjeżdżającą z Ukrainy do Polski - pytał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polemika z Tuskiem

Władza, która rządzi od prawie ośmiu lat, musi liczyć się z tym, że w czasie kampanii - poza zwolennikami - na spotkaniach stawią się również wyborcy z pytaniami, żądaniami i pretensjami.

Krytycy pojawili się też na konferencji Donalda Tuska w Bytomiu. Najpierw spontanicznie - potem na zaplanowanym spotkaniu. - Jeszcze raz powie pan do mnie "zamknij się", poproszę pana o wyjście z sali. Ja tu jestem dlatego, żeby nikt nikomu w Polsce nie mówił "zamknij się" - taka była pierwsza reakcja Donalda Tuska na okrzyk z sali.

Potem przyszedł czas na zadawanie pytań. Padł kilka od politycznych przeciwników. - Pan się tak choćby naśmiewał z pana Mularczyka, że chodzi w Niemczech, że zdjęcie robi. A ja chciałbym się pana zapytać: to panu przeszkadza, że Polska by dostała reparacje? - zapytał Donalda Tuska jeden z mężczyzn. Opowiedział on historię swojej rodziny, która w czasie II wojny światowej doznała krzywd od Niemców. Apelował o reparacje dla Polski. - Ja się nie śmieje z reparacji. Ja się śmieje z Mularczyka. Dla mnie polityka to jest praktyczny sposób załatwiania polskich interesów. Jak w Europie jest kasa, to ja nie pluje w twarz tym, którzy mają duże znaczenie przy dzieleniu tej kasy, tylko wydzieram kasy, ile się da dla Polski - odpowiedział mu Donald Tusk.

Donald Tusk zadeklarował też, że gdy on będzie miał wpływ na kolejny rząd, to do Polaków skrzywdzonych w czasie wojny reparacje od Niemców trafią. - Tylko to trzeba umieć załatwić, a nie jak pajace latać po całym świecie, obnosić się ze swoim patriotyzmem, a na końcu kieszeń dziurawa i pistolet za paskiem - ocenił były premier.

To nie pierwsze spotkanie, na którym Donald Tusk - chcąc się odróżnić od Jarosława Kaczyńskiego - pokazuje, że każdy może przyjść i wyrazić swoje pretensje.

Prezes PiS-u, po operacji kolana, wciąż jeszcze nie wrócił na trasę po kraju.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS