Uwaga na lek, bo temperatura ma znaczenie. Podczas upałów nie trzymajmy ich ani w aucie, ani w nasłonecznionych miejscach. Leki pod wpływem ciepła tracą właściwości lub działają inaczej niż powinny. Naczelna Izba Aptekarska wydała w tej sprawie specjalne ostrzeżenie.
Zamykana szafka to doskonałe miejsce na bezpieczne przechowywanie leków w upały. Zawsze w takim miejscu będzie trochę chłodniej.
Pani Janina Cepin z Wrocławia musi sięgać po leki codziennie. - Leki trzymam w szufladzie, w pobliżu, i sobie co dzień dozuję - mówi.
Problem polega na tym, że wybrane na dzień leki pani Janina stawia na nasłonecznionym, rozgrzanym parapecie okna. A temperatura w mieszkaniu pani Janiny wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza. To dla leków za dużo.
- Musimy pamiętać, żeby nie trzymać leków w otwartych opakowaniach, w otwartych blistrach, nie kłaść ich na parapetach i nie kłaść na słońcu. Nie kłaść ich w miejscach, gdzie światło może na nie padać - informuje Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Do lodówki lub do torebki
Naczelna Izba Aptekarska wydała specjalny komunikat, w którym przestrzega przed przegrzanymi lekami: mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Mogą zmienić swoje właściwości lub stracić moc.
W pierwszej kolejności chodzi o leki, które wozimy stale w rozgrzanych samochodach. - Leki z samochodu, absolutnie, po dłuższym przechowywaniu: do kosza - mówi Byliniak.
A wiele osób leki w samochodach wozi. Najbardziej narażone na upały są antybiotyki, insuliny i leki uspokajające - te powinny być trzymane w domu w lodówce. Pozostałe powinny leżeć w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni - w takich bezpiecznych temperaturach są przechowywane leki we wszystkich aptekach.
Farmaceuci zachęcają też do tego, żeby w takie upały pacjenci używali przy przewożeniu leków toreb termoizolacyjnych. W aptece w Białymstoku spotkaliśmy panią Zofię Bernasiuk, która właśnie z takiej torby skorzystała. - Na zastrzyki, które muszą być w temperaturze zdecydowanie mniejszej, do 5 stopni. Trasę mamy jeszcze długą, bo my nie stąd, więc w trasie musi być koniecznie - tłumaczy.
Te aptekarskie porady mogą się bardzo przydać, bo w najbliższym czasie na ochłodzenie raczej nie ma co liczyć.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN