Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzega

03.08.2018 | Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzega
03.08.2018 | Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzega
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.08.2018 | Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzegaMarek Nowicki | Fakty TVN

Uwaga na lek, bo temperatura ma znaczenie. Podczas upałów nie trzymajmy ich ani w aucie, ani w nasłonecznionych miejscach. Leki pod wpływem ciepła tracą właściwości lub działają inaczej niż powinny. Naczelna Izba Aptekarska wydała w tej sprawie specjalne ostrzeżenie.

Zamykana szafka to doskonałe miejsce na bezpieczne przechowywanie leków w upały. Zawsze w takim miejscu będzie trochę chłodniej.

Pani Janina Cepin z Wrocławia musi sięgać po leki codziennie. - Leki trzymam w szufladzie, w pobliżu, i sobie co dzień dozuję - mówi.

Problem polega na tym, że wybrane na dzień leki pani Janina stawia na nasłonecznionym, rozgrzanym parapecie okna. A temperatura w mieszkaniu pani Janiny wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza. To dla leków za dużo.

- Musimy pamiętać, żeby nie trzymać leków w otwartych opakowaniach, w otwartych blistrach, nie kłaść ich na parapetach i nie kłaść na słońcu. Nie kłaść ich w miejscach, gdzie światło może na nie padać - informuje Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Do lodówki lub do torebki

Naczelna Izba Aptekarska wydała specjalny komunikat, w którym przestrzega przed przegrzanymi lekami: mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Mogą zmienić swoje właściwości lub stracić moc.

W pierwszej kolejności chodzi o leki, które wozimy stale w rozgrzanych samochodach. - Leki z samochodu, absolutnie, po dłuższym przechowywaniu: do kosza - mówi Byliniak.

A wiele osób leki w samochodach wozi. Najbardziej narażone na upały są antybiotyki, insuliny i leki uspokajające - te powinny być trzymane w domu w lodówce. Pozostałe powinny leżeć w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni - w takich bezpiecznych temperaturach są przechowywane leki we wszystkich aptekach.

Farmaceuci zachęcają też do tego, żeby w takie upały pacjenci używali przy przewożeniu leków toreb termoizolacyjnych. W aptece w Białymstoku spotkaliśmy panią Zofię Bernasiuk, która właśnie z takiej torby skorzystała. - Na zastrzyki, które muszą być w temperaturze zdecydowanie mniejszej, do 5 stopni. Trasę mamy jeszcze długą, bo my nie stąd, więc w trasie musi być koniecznie - tłumaczy.

Te aptekarskie porady mogą się bardzo przydać, bo w najbliższym czasie na ochłodzenie raczej nie ma co liczyć.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS