Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzega

03.08.2018 | Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzega
03.08.2018 | Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzega
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.08.2018 | Niebezpieczne skutki uboczne upałów. Naczelna Izba Aptekarska ostrzegaMarek Nowicki | Fakty TVN

Uwaga na lek, bo temperatura ma znaczenie. Podczas upałów nie trzymajmy ich ani w aucie, ani w nasłonecznionych miejscach. Leki pod wpływem ciepła tracą właściwości lub działają inaczej niż powinny. Naczelna Izba Aptekarska wydała w tej sprawie specjalne ostrzeżenie.

Zamykana szafka to doskonałe miejsce na bezpieczne przechowywanie leków w upały. Zawsze w takim miejscu będzie trochę chłodniej.

Pani Janina Cepin z Wrocławia musi sięgać po leki codziennie. - Leki trzymam w szufladzie, w pobliżu, i sobie co dzień dozuję - mówi.

Problem polega na tym, że wybrane na dzień leki pani Janina stawia na nasłonecznionym, rozgrzanym parapecie okna. A temperatura w mieszkaniu pani Janiny wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza. To dla leków za dużo.

- Musimy pamiętać, żeby nie trzymać leków w otwartych opakowaniach, w otwartych blistrach, nie kłaść ich na parapetach i nie kłaść na słońcu. Nie kłaść ich w miejscach, gdzie światło może na nie padać - informuje Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Do lodówki lub do torebki

Naczelna Izba Aptekarska wydała specjalny komunikat, w którym przestrzega przed przegrzanymi lekami: mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Mogą zmienić swoje właściwości lub stracić moc.

W pierwszej kolejności chodzi o leki, które wozimy stale w rozgrzanych samochodach. - Leki z samochodu, absolutnie, po dłuższym przechowywaniu: do kosza - mówi Byliniak.

A wiele osób leki w samochodach wozi. Najbardziej narażone na upały są antybiotyki, insuliny i leki uspokajające - te powinny być trzymane w domu w lodówce. Pozostałe powinny leżeć w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni - w takich bezpiecznych temperaturach są przechowywane leki we wszystkich aptekach.

Farmaceuci zachęcają też do tego, żeby w takie upały pacjenci używali przy przewożeniu leków toreb termoizolacyjnych. W aptece w Białymstoku spotkaliśmy panią Zofię Bernasiuk, która właśnie z takiej torby skorzystała. - Na zastrzyki, które muszą być w temperaturze zdecydowanie mniejszej, do 5 stopni. Trasę mamy jeszcze długą, bo my nie stąd, więc w trasie musi być koniecznie - tłumaczy.

Te aptekarskie porady mogą się bardzo przydać, bo w najbliższym czasie na ochłodzenie raczej nie ma co liczyć.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS