Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. 55-latek zaatakował ósmy szczyt świata

08.12.2018 | Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. 55-latek zaatakował ósmy szczyt świata
08.12.2018 | Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. 55-latek zaatakował ósmy szczyt świata
Robert Jałocha | Fakty TVN
08.12.2018 | Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. 55-latek zaatakował ósmy szczyt świataRobert Jałocha | Fakty TVN

55-latek z rozrusznikiem serca zaatakował ósmy szczyt świata. Lekarze pozwolili, więc pokazał, że to możliwe. Nie zatrzymały go ani wiek, ani choroba. Problem był jedynie z pogodą.

Piotrowi Głowackiemu ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła na każdym etapie jego przygotowań do wyprawy na sam szczyt Manaslu. Kluczowym momentem w przygotowaniach do wyprawy było uzyskanie prawidłowych wyników medycznych badań.

- Wyniki badania są prawidłowe. Nie ma tutaj żadnych odstępstw od normy. Takich istotnych, które by przeszkadzały panu w podjęciu wyprawy - taką diagnozę Piotr Głowacki usłyszał w lipcu od Patrycji Nowak-Majdy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Skoro lekarze nie mieli wątpliwości co do akcji serca, to przyszedł czas na akcję górską. Przed wyjazdem na ósmą najwyższą górę świata, alpinistę z Mysłowic częściej niż w domu można było spotkać na Babiej Górze. Na początku wbiegał "na lekko", ale przy kolejnych wejściach jego plecak potrafił ważyć nawet 16 kilogramów.

Po Beskidach chodził w zabójczym tempie. Odczuwała to jednak głównie ekipa "Faktów". Pan Piotr uważa, że najważniejsze w takiej wyprawie jest to, by nauczyć się nie zatrzymywać, a odpoczywać w ruchu.

Brak taryfy ulgowej

W drodze na Babią Górę Piotr Głowacki zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny element. Chodzi o sposób, w jaki może w ogóle nosić plecak. By nie obciążać miejsca, gdzie znajduje się rozrusznik serca, cały ciężar musi kłaść tylko na jedną szelkę i pas biodrowy.

Droga do podjęcia wyprawy na ośmiotysięcznik zaczęła się przed wielu laty. Najintensywniejszy był oczywiście ostatni rok. W kalendarzu najczęściej pojawiały się wpisy" "trening", "wizyta u lekarza" i "kolejne, 20. wejście na Babią Górę".

W końcu pojawił się wpis dotyczący wyjazdu w Himalaje. A przecież po wszczepieniu rozrusznika Piotr Głowacki miał je tylko podziwiać w telewizji.

- Jeden z lekarzy powiedział "chłopie, siedź w domu z pilotem przed telewizorem i ciesz się, że żyjesz" - opowiadał w sierpniu 2017 Piotr Głowacki.

Jednak pan Piotr nie wziął sobie tych słów do serca i postanowił zapuścić się w najwyższe góry świata. Razem z nim znaleźli się tam Rafał Fronia, uczestnik zimowej wyprawy na K2 i Paweł Michalski, zdobywca ośmiotysięczników.

- Piotrek nie miał żadnej taryfy ulgowej, jeżeli chodzi o wyprawę. Dźwigał tyle samo, co wszyscy, pokonywał te same dystanse, tak samo pracował na rzecz wyprawy. Tutaj nie różnił się od każdego innego uczestnika - wspomina Paweł Michalski, himalaista.

Podobnie jak pozostali członkowie wyprawy, Piotr Głowacki doszedł do wysokości 7200 metrów. Na szczycie ostatecznie przez pogodę stanąć się nie udało. Byłby to pewnie najlepszy prezent urodzinowy w życiu. W bazie pod Manaslu Piotr Głowacki świętował bowiem swoje 55. urodziny.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS