Nogę straciła w trakcie wojny, przeżyła Auschwitz. NFZ odmawia sfinansowania nowej protezy

28.07.2017 | Nogę straciła w trakcie wojny, przeżyła Auschwitz. NFZ odmawia sfinansowania nowej protezy
28.07.2017 | Nogę straciła w trakcie wojny, przeżyła Auschwitz. NFZ odmawia sfinansowania nowej protezy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.07.2017 | Nogę straciła w trakcie wojny, przeżyła Auschwitz. NFZ odmawia sfinansowania nowej protezyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Dla pani Anny każdy dzień jest ważny, każdy jest po coś i na każdy ma jakieś plany. Tylko, że bez protezy nogi pani Annie jest bardzo ciężko je realizować. Kolejne protezy pani Anna miała od czasów II wojny światowej, nawet w obozie koncentracyjnym. Teraz NFZ nie chce sfinansować kolejnej. A na zakup protezy z własnych środków pani Anny zwyczajnie nie stać.

93 lata, doskonała pamięć, sarkastyczne poczucie humoru, numer na ręku, który nie odebrał jej silnej woli życia i tylko jedno marzenie. Choć akurat w jej przypadku "marzenie" to za dożo powiedziane. - Marzyć to ja nie lubię, jestem skorpionem, więc konkretnie wszystko rozprawiam. Muszę mieć protezę, no! - mówi pani Anna.

Każda kolejna proteza wyznaczała kolejny okres w jej życiu. Pierwszą dostała zaraz po tym, jak zaczęła się II wojna światowa. Pociąg, którym jechała z rodzicami, został ostrzelany przez hitlerowców. Kula trafiła 13-letnią Anię w nogę. Wdała się gangrena. Tak pani Anna straciła nogę.

W Auschwitz była pierwszą osobą, którą nawet naziści potrafili potraktować wyjątkowo. - Nie musiałam stać na apelu, tylko być na bloku w widocznym miejscu - wspomina.

W efekcie dzięki protezie łatwiej było jej przetrwać obóz koncentracyjny. Teraz trudno jej żyć bez protezy na 20 metrach kwadratowych na trzecim piętrze, w bloku bez windy.

Pomagają jej uczniowie

Gdyby nie licealiści Karol i Konrad, pani Anna nie miałaby ani co jeść, ani jak wyjść do lekarza. Chłopcy dosłownie noszą ją na rękach.

- Rzeczywiście jest to dosyć, wydaje mi się, uwłaczające, żeby osoba z taką historią musiała teraz borykać się ze śmiesznymi kwotami - uważa Konrad Opałko. Bo nie chodzi o miliony, a o dziewięć tysięcy złotych. NFZ chce dać tylko 3,5 tysiąca. - Ja nic nie wiedziałam, że ja mam coś płacić za to. No, przecież ja nie byłam inwalidą z wypadku, tylko z wojny - mówi pani Anna.

Jeden urząd odsyła do drugiego

Ostatnia proteza, którą pani Anna dostała od państwa, pamięta jeszcze 2005 rok i pielgrzymkę do Jerozolimy. Staranne wykonana, doskonale dopasowana - na zdjęciach nawet nie widać, że nosi protezę. Niestety, proteza powinna być wymieniona już dziesięć lat temu. Teraz robi pani Annie tylko krzywdę. - Każdy krok jest jak na żyletkach - mówi.

A pani Anna chciałaby jeszcze i zatańczyć, i pójść na spacer po ukochanych Bieszczadach lub do Oświęcimia, na kolejne spotkanie z młodzieżą, gdzie opowiada o historii jako jej świadek.

NFZ nie zgodził się na rozmowę w sprawie protezy pani Anny. Resort zdrowia odsyła dziennikarzy do NFZ, resort obrony nie miał czasu na rozmowę, a w ministerstwie kultury i w kancelarii premiera polecono nam Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tylko ten urząd obiecał, że się sprawie przyjrzy.

Informacje na temat wsparcia dla pani Anny można znaleźć na stronie portalu pomagamy.im [LINK].

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS