Negocjacje w sprawie "najdroższego leku świata" trwają od dwóch lat. Tylko on może uratować Nikolę

07.08.2017 | Negocjacje w sprawie "najdroższego leku świata" trwają od dwóch lat. Tylko on może uratować Nikolę
07.08.2017 | Negocjacje w sprawie "najdroższego leku świata" trwają od dwóch lat. Tylko on może uratować Nikolę
Renata Kijowska | Fakty TVN
07.08.2017 | Negocjacje w sprawie "najdroższego leku świata" trwają od dwóch lat. Tylko on może uratować NikolęRenata Kijowska | Fakty TVN

Dwuletnia Nikola ma tak rzadką genetyczną chorobę, że w polskim systemie ochrony zdrowia jej przypadek nie istnieje. Istnieje za to lekarstwo, ale kosztuje 25 tysięcy złotych za jedną dawkę i w Polsce nie jest refundowane. Czy historia malutkiej Nikoli poruszy resort zdrowia i skłoni do wydania decyzji o refundacji leku?

Ministerstwo Zdrowia od dwóch lat rozważa, czy refundować najdroższy lek świata, który mógłby Nikoli i innymi dzieciom uratować życie. Jednak sama dziewczynka nie ma czasu na negocjacje. Jej nerki nie pracują wcale, a serce bije coraz słabiej.

- W każdej chwili pacjent z atypowym zespołem hemolityczno-mocznicowym może do nas trafić. My ten lek powinniśmy mieć w lodówce i powinniśmy mieć możliwość używania go w ostrym stanie - podkreśla Beata Leszczyńska, nefrolog dziecięcy z Katedry i Kliniki Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chodzi o życie zaledwie dwudziestu kilku pacjentów, takich jak Nikola, dotkniętych bardzo rzadką genetyczną chorobą - zespołem hemolityczno-mocznicowym, który wyniszcza organizm, najpierw demolując nerki.

- Nie mówimy o tym, że lek poprawia trochę jakość życia, przynosi ulgę. To jest lek, który powoduje, że - jak za dotknięciem magicznej różdżki - dzieci zaczynają funkcjonować jak zdrowe. Po prostu wyłącza chorobę - tłumaczy Zofia Lisiecka ze Stowarzyszenie na rzecz chorych na a-HUS.

Ministerstwo: decyzja wkrótce

Ministerstwo Zdrowia, mimo wielu próśb, nie znalazło czasu na odpowiedź przed kamerą na pytania, czy i kiedy lek dla chorych zakupi. W nadesłanym do redakcji "Faktów" TVN oświadczeniu resort pisze, że wątpi w skuteczność leku u małych dzieci. Jednocześnie zapewnia, że wkrótce zapadnie decyzja w sprawie refundacji.

Takie zapewnienia o końcu prac ani Zofia, matka chorego na a-HUS dziecka, słyszy od dawna. - Każdy kolejny miesiąc jest ogromnym ryzykiem dla naszych dzieci. Prosimy rząd, żeby przyspieszył te działania - apeluje.

Gdyby refundacja już była, Nikola nie musiałaby być dializowana przez 16 godzin dziennie. Ratunkiem jest dla niej przeszczep nerki, ale bez podania leku narządu dostać nie może. - Nawraca choroba w nerce przeszczepionej tu po zabiegu - wyjaśnia doktor Leszczyńska.

Niemal milion złotych dla Nikoli

Dziewczynka na pierwszy miesiąc terapii potrzebuje czterech dawek leku, po 25 tysięcy złotych każda. Później - do końca życia - za leczenie trzeba płacić 50 tysięcy złotych miesięcznie. Rodziny nie stać na tak kosztowną terapię.

Dzięki ogłoszonej w Fundacji SiePomaga zbiórce wydarzył się cud. Darczyńcy już wpłacili niemal milion złotych na leczenie Nikoli. To wystarczy na półtora roku terapii. Zbiórka trwa.

- My to postrzegamy w kategoriach cudu, ale cudu, który sprawiają inni ludzie dla jednego małego dziecka. Piszą babcie, które mają wnuki w podobnym wieku, rodzice dzieci zdrowych, którzy sobie nie wyobrażają takich sytuacji - podkreśla Agnieszka Nowik z Fundacji SiePomaga.

Jednak zbiórka batalii o życie Nikoli i innych pacjentów nie kończy. W Europie leku na A-HUS nie refunduje tylko Malta, Bułgaria, Rumunia i Polska.

Informacje o tym jak pomóc Nikoli można znaleźć TUTAJ.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN