"Młode dziewczynki, życie przed nimi". W miejscu wypadku nie było śladów hamowania

04.04.2018 | "Młode dziewczynki, życie przed nimi". W miejscu wypadku nie było śladów hamowania
04.04.2018 | "Młode dziewczynki, życie przed nimi". W miejscu wypadku nie było śladów hamowania
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
04.04.2018 | "Młode dziewczynki, życie przed nimi". W miejscu wypadku nie było śladów hamowaniaDariusz Łapiński | Fakty TVN

Tragedia na mazurskiej drodze. Dwie nastolatki zginęły, jadąc na rolkach. Julia odprowadzała Martę, gdy wjechał w nie rozpędzony samochód. Prowadził go sąsiad, który był pod wpływem narkotyków.

Julia i Marta miały piętnaście i szesnaście lat. Mieszkały niedaleko od siebie. Chodziły do tej samej szkoły. Od lat wszystko robiły razem i razem zginęły. W połowie drogi między ich rodzinnymi domami.

- Dziewczynki się odprowadzały. Jedna drugą odwiedzała i się odprowadzały - wspomina Elżbieta Czaplińska, mieszkanka wsi Łąkorz.

We wtorek wieczorem jeździły na rolkach. Jak co dzień, gdy tylko pozwalała na to pogoda. Niestety, we wtorek na tej samej drodze pojawił się też 28-latek, jadący samochodem. Było już po zmroku.

Nie było śladów hamowania

- Do zdarzenia doszło na terenie zabudowanym, więc (dziewczynki - przyp. red.) nie miały obowiązku mieć na sobie elementów odblaskowych - mówi mł. asp. Ludmiła Mroczkowska z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim.

Dziewczynki jechały w kilkumetrowym odstępie, jedna za drugą. Na prostym odcinku drogi kierowca prawdopodobnie ich w ogóle nie zauważył, bo nie zostawił śladów hamowania.

- Dziewczynki poruszały się prawą stroną jezdni. Osoby na rolkach w myśl Kodeksu drogowego są traktowane jak piesi, czyli osoby takie powinni poruszać się po chodniku. Jak go nie ma, to powinny poruszać się lewą stroną - podkreśla mł. asp. Mroczkowska.

"Życie przed nimi"

Kierowca był trzeźwy. Ale i tak był w takim stanie, że nie powinien prowadzić. - Przebadano go na zawartość środków psychoaktywnych. Z tego wstępnego badania wynika, że znajdował się pod wpływem takich środków - mówi Marcin Czapski z Prokuratury Rejonowej w Nowym Mieście Lubawskim.

Badania wykazały w moczu kierowcy między innymi amfetaminę, metadon i ecstasy. Mieszkańcy niewielkiej wsi Łąkorz koło Biskupca są w szoku.

- Narkotyki, czy tam cokolwiek, odbierają ludziom świadomość, rozum... I tragedia stała się wielka, naprawdę wielka - komentuje Małgorzata Majchrowska, mieszkanka wsi Łąkorz. - Całą noc nie spałam. Znam tych rodziców. Jak się człowiek dowie o takiej tragedii, to jest okropne. Młode dziewczynki, życie przed nimi - odaje Elżbieta Czaplińska, też z Łąkorza.

Kierowca nie uciekł z miejsca wypadku. Został zatrzymany przez policję. W czwartek, po potwierdzeniu wyników badań na zawartość narkotyków z pobranej od niego krwi, prokurator zamierza postawić mu zarzuty. Może mu grozić do 12 lat więzienia.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS