Gorąca kawa lub herbata śmiertelnym zagrożeniem? Nowe badania

31.03.2019 | Gorąca kawa lub herbata śmiertelnym zagrożeniem? Nowe badania
31.03.2019 | Gorąca kawa lub herbata śmiertelnym zagrożeniem? Nowe badania
Marek Nowicki | Fakty TVN
31.03.2019 | Gorąca kawa lub herbata śmiertelnym zagrożeniem? Nowe badaniaMarek Nowicki | Fakty TVN

Niewinna herbatka śmiertelnym zagrożeniem? Tak. O ile jest zbyt gorąca. Naukowcy ostrzegają - regularne picie gorących napojów może prowadzić do raka przełyku. Więc dmuchając na zimne, warto odczekać kilka minut po zaparzeniu. Dla własnego zdrowia i dla smaku samej herbaty.

Czarna herbata jest smaczna i zdrowa, ale pod warunkiem, że nie jest zbyt gorąca. Z badań opublikowanych w czasopiśmie "International Journal of Cancer" wynika, że pijąc zbyt gorącą herbatę możemy nabawić się raka przełyku. U osób pijących dziennie co najmniej 700 mililitrów gorącego napoju, czyli trzy duże filiżanki lub dwa duże kubki, ryzyko wystąpienia nowotworu rośnie o 90 procent.

- Osoby, które lubią gorące napoje, niszczą sobie tym sposobem błonę śluzową, mają wyższe ryzyko rozwoju nowotworów - informuje profesor Małgorzata Wierzbicka z oddziału onkologicznego w Szpitalu Klinicznym imienia Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Taka jest właśnie historia pana Henryka Jarosia, który od lat walczy z rakiem przełyku. Pacjent sam przyznaje, że lubił napić się czegoś ciepłego, a dodatkowo palił też papierosy. Ryzyko nowotworu było u niego wielokrotnie większe.

Gorąca nie znaczy smaczna

Chodzi o to, że przełyk jest wyścielony błoną śluzową, którą łatwo uszkodzić na przykład wrzątkiem lub papierosami. Wrzątek ma niemal sto stopni Celsjusza. Żeby jednak temperatura zaparzonej herbaty spadła do bezpiecznych sześćdziesięciu stopni, należałoby poczekać co najmniej kilka minut. Specjaliści od parzenia zapewniają, że warto, bo gorący napój nie zawsze jest też najsmaczniejszy.

- Jeżeli czujemy ból podczas picia, to to jest moment, w którym powinniśmy jeszcze poczekać ze względu na to, że poparzymy nasz język, czyli tak naprawdę główne narzędzie do tego, żeby cieszyć się smakiem. Więc jeżeli nie mamy wrażliwych kubków smakowych przez to, że zostały one sparzone, to w tym momencie sam smak jest po prostu dużo bardziej płytki - przekonuje pan Patryk Płuciennik z serwisu czajnikowy.pl.

No to smacznego i na zdrowie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS