Nauczyciel Roku 2023 wybrany. Radosław Potrac uczy historii, ale jest też wolontariuszem

Źródło:
Fakty TVN
Nauczyciel Roku wybrany. Radosław Potrac uczy historii, ale jest też wolontariuszem
Nauczyciel Roku wybrany. Radosław Potrac uczy historii, ale jest też wolontariuszem
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nauczyciel Roku wybrany. Radosław Potrac uczy historii, ale jest też wolontariuszemAdrianna Otręba/Fakty TVN

Uczy historii, bywa terapeutą, jest wychowawcą. Choć pasji ma wiele, to uczniowie zawsze są na pierwszym planie. Za to wszystko Radosław Potrac otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2023.

Każdy, kto odwiedza Dom Powstańców Warszawskich, musi kojarzyć pana Radosława Potraca. - Z wielką dumą i radością pełnię funkcję wolontariusza, czyli mogę towarzyszyć powstańcom w różnych momentach ich życia - mówi mężczyzna, który został uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku 2023.

Nauczyciel kilka lat wcześniej był jedną z osób, które Dom Powstańców Warszawskich stworzyły. - Każdy czyścił, sprzątał to miejsce, by ono mogło godnie powitać swoich właścicieli, gospodarzy - wspomina. Pan Radosław nie tylko pomagał w budowie placówki. - Towarzyszy nam w pobycie, bierze udział w rozmowach. A jak ktoś ma potrzeby jakieś, to służy swoją osobą i swoim ramionami - mówi prof. Leszek Żukowski, uczestnik powstania warszawskiego.

Pan Radosław jednak robi znacznie więcej, bo jest także działaczem społecznym, terapeutą, wychowawcą i nauczycielem historii oraz wychowania do życia w rodzinie. - Wszystko to się łączy bardzo fajnie wokół głównego obszaru mojej pracy, czyli dzieci i młodzieży, również z niepełnosprawnością - podkreśla pan Radosław.

Wyjątkowa nagroda

To, co robi pan Radosław, zostało dostrzeżone. Zdobył tytuł Nauczyciela Roku 2023. - Staram się zaprzęgać swoje pomysły, swoje pasje, marzenia dziecięce, swoje ulubione lektury w to co robię - zdradza pan Radosław.

Pan Radosław pojechał z uczniami, także tymi z niepełnosprawnościami, zdobywać jaskinie. Zdarza mu się prowadzić lekcje w hamaku na świeżym powietrzu. Na zajęcia zaprasza także powstańców. - Dla młodzieży przykład, że zamiast pokopać piłkę, to przychodzi do starych ludzi i pomaga. Uważam, że to jest wzór działalności harcerza - mówi Żukowski.

Laureat konkursu mówi, że szkoła powinna być otwartym miejscem, bo jego zdaniem, to taki świat w pigułce. - Miejscem otwartym na NGOsy, na sąsiadów, na biblioteki. Miejscem, które będą tworzyli uczniowie, rodzice i nauczyciele - wskazuje nauczyciel.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS