Narośla, torbiele i problemy z koncentracją. Eksperci: ograniczmy używanie smartfonów

20.10.2018 | Narośla, torbiele i problemy z koncentracją. Eksperci: ograniczmy używanie smartfonów
20.10.2018 | Narośla, torbiele i problemy z koncentracją. Eksperci: ograniczmy używanie smartfonów
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.10.2018 | Narośla, torbiele i problemy z koncentracją. Eksperci: ograniczmy używanie smartfonówRenata Kijowska | Fakty TVN

Stan zapalny kciuka, narośla, torbiele. To wszystko - ostrzegają lekarze - grozi tym, którzy nadużywają smartfonów.

Zapracowany i zmęczony. Kciuk jeszcze nigdy tak ciężko nie pracował: przewijał, gładził, wklikiwał. - Przez wiele setek lat nasz mózg nie był przygotowany do takiego używania kciuka, więc mamy problemy z nieodwodzeniem kciuka, mamy problemy tworzącymi się naroślami na kciuku - mówi Marcin Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o mój zasięg".

Jeśli staw jest przeciążony, gromadzi się w nim większa ilość płynu, powstaje torbiel, tzw. ganglion. Kłopotów może być więcej. - W literaturze medycznej już nawet powstało takie określenie jak "kciuk smartfona", czyli po prostu zespół objawów, które się wiążą z przeciążeniem stawu tego palca, którym pracujemy obsługując klawiaturę telefonu komórkowego - tłumaczy ortopeda dr Konrad Słynarski z Centrum Medycznego "Gamma".

"Niszczy kręgosłup"

Obsługujemy całymi sobą. Przed określeniem "kciuk smartfona" powstało też inne: "esemesowa szyja". - Syndrom esemesowej szyi jest epidemią na skalę światową. Przyjmując pozycję do odczytania wiadomości - esemesa - pochylamy głowę do kąta ok. 60 stopni - mówi fizjoterapeutka Paula Tomaszewska.

A z czasem to powoduje ból, nawet dyskopatię. Nic dziwnego - skoro wyprostowana głowa waży około 5 kilogramów, pochylona naciska na kręgi z siłą około 30 kilogramów. Ciężko też zrezygnować z komórki, ale są sposoby, by pomóc ciału. - Wypadałoby podnieść telefon wyżej - tak abyśmy mieli wzrok skierowany na nasz telefon - tłumaczy fizjoterapeutka Paula Tomaszewska. Przerwy we wpatrywaniu się w ekran są konieczne, by dać ulgę także przesuszonym oczom. - Nasza powieka rusza się o wiele rzadziej, kiedy patrzymy wąskokątnie na telefon, niż szerokokątnie. Mamy załzawione, przekrwione oczy, czerwone spojówki i tak dalej - mówi Marcin Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o mój zasięg".

Uzależnienie

- Nie chodzi o zabieranie komórek. Chodzi o to, żeby one gdzieś koło 20:00, 21:00 znalazły się w odpowiedniej odległości od dziecka - zaleca Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Bo inaczej dzieci nie śpią, a w każdym razie śpią za mało. Badania przeprowadzone przez Centrum Profilaktyki Społecznej szokują. Co trzeci nastolatek korzysta z komórki po północy. Ostatnią rzeczą jaką widzi przed zaśnięciem, jest ekran telefonu. To samo ogląda tuż po przebudzeniu. To fatalnie wpływa na jego zdrowie i funkcjonowanie. Uzależnienie od telefonu charakteryzuje się trudnością w formułowaniu długich myśli, wielką trudnością w wysłuchaniu pytania do końca i nadpobudliwym reagowaniem na bardzo proste rzeczy. Pedagog Mariusz Jędrzejko nie radzi od razu komórki zabierać, ale określić zasady jej używania i... samemu się do nich stosować.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN