Narośla, torbiele i problemy z koncentracją. Eksperci: ograniczmy używanie smartfonów

20.10.2018 | Narośla, torbiele i problemy z koncentracją. Eksperci: ograniczmy używanie smartfonów
20.10.2018 | Narośla, torbiele i problemy z koncentracją. Eksperci: ograniczmy używanie smartfonów
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.10.2018 | Narośla, torbiele i problemy z koncentracją. Eksperci: ograniczmy używanie smartfonówRenata Kijowska | Fakty TVN

Stan zapalny kciuka, narośla, torbiele. To wszystko - ostrzegają lekarze - grozi tym, którzy nadużywają smartfonów.

Zapracowany i zmęczony. Kciuk jeszcze nigdy tak ciężko nie pracował: przewijał, gładził, wklikiwał. - Przez wiele setek lat nasz mózg nie był przygotowany do takiego używania kciuka, więc mamy problemy z nieodwodzeniem kciuka, mamy problemy tworzącymi się naroślami na kciuku - mówi Marcin Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o mój zasięg".

Jeśli staw jest przeciążony, gromadzi się w nim większa ilość płynu, powstaje torbiel, tzw. ganglion. Kłopotów może być więcej. - W literaturze medycznej już nawet powstało takie określenie jak "kciuk smartfona", czyli po prostu zespół objawów, które się wiążą z przeciążeniem stawu tego palca, którym pracujemy obsługując klawiaturę telefonu komórkowego - tłumaczy ortopeda dr Konrad Słynarski z Centrum Medycznego "Gamma".

"Niszczy kręgosłup"

Obsługujemy całymi sobą. Przed określeniem "kciuk smartfona" powstało też inne: "esemesowa szyja". - Syndrom esemesowej szyi jest epidemią na skalę światową. Przyjmując pozycję do odczytania wiadomości - esemesa - pochylamy głowę do kąta ok. 60 stopni - mówi fizjoterapeutka Paula Tomaszewska.

A z czasem to powoduje ból, nawet dyskopatię. Nic dziwnego - skoro wyprostowana głowa waży około 5 kilogramów, pochylona naciska na kręgi z siłą około 30 kilogramów. Ciężko też zrezygnować z komórki, ale są sposoby, by pomóc ciału. - Wypadałoby podnieść telefon wyżej - tak abyśmy mieli wzrok skierowany na nasz telefon - tłumaczy fizjoterapeutka Paula Tomaszewska. Przerwy we wpatrywaniu się w ekran są konieczne, by dać ulgę także przesuszonym oczom. - Nasza powieka rusza się o wiele rzadziej, kiedy patrzymy wąskokątnie na telefon, niż szerokokątnie. Mamy załzawione, przekrwione oczy, czerwone spojówki i tak dalej - mówi Marcin Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o mój zasięg".

Uzależnienie

- Nie chodzi o zabieranie komórek. Chodzi o to, żeby one gdzieś koło 20:00, 21:00 znalazły się w odpowiedniej odległości od dziecka - zaleca Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Bo inaczej dzieci nie śpią, a w każdym razie śpią za mało. Badania przeprowadzone przez Centrum Profilaktyki Społecznej szokują. Co trzeci nastolatek korzysta z komórki po północy. Ostatnią rzeczą jaką widzi przed zaśnięciem, jest ekran telefonu. To samo ogląda tuż po przebudzeniu. To fatalnie wpływa na jego zdrowie i funkcjonowanie. Uzależnienie od telefonu charakteryzuje się trudnością w formułowaniu długich myśli, wielką trudnością w wysłuchaniu pytania do końca i nadpobudliwym reagowaniem na bardzo proste rzeczy. Pedagog Mariusz Jędrzejko nie radzi od razu komórki zabierać, ale określić zasady jej używania i... samemu się do nich stosować.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS