Napięte relacje z Ukrainą? Waszczykowski woli mówić o "dobrej zmianie"


Ani premier, ani szef dyplomacji słowem nie wspomnieli o stosunkach z Ukrainą, choć mieli ku temu okazję podczas Forum Polityki Zagranicznej. A spór z Ukrainą to w ostatnich dniach jeden z najbardziej palących problemów. W tle jest trudna historia obu narodów, ale też wspólna przyszłość.

Stojąc vis-à-vis dyplomatów i premier szef MSZ nawet pół zdaniem nie powiedział o nadwątlonych relacjach polsko-ukraińskich. Zdecydował się tylko na ogólną ocenę swoich dokonań. - Dobra zmiana w polityce zagranicznej została w pełni zrealizowana - stwierdził Waszczykowski.

Najwyraźniej za "dobrą zmianę" w dyplomacji Witold Waszczykowski uważa również kurs, który obrał wobec Ukrainy przenosząc spór o trudną historię i zbrodnie na Wołyniu na poziom potężnego sporu między państwami. Jego ostatnim akcentem jest zakaz wjazdu do polski dla szefa ukraińskiego IPN.

- Chcemy, by współpraca między Polską a Ukrainą była dobra, ale zawsze oparta na prawdzie - tłumaczy marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Bardzo niebezpieczny precedens. Zmienia się ustalona przed dwadzieścia parę lat polityka państwa, której jednym z najważniejszych twórców był Lech Kaczyński. Po to, żeby zadowolić skrajne grupy - ocenia jednak Paweł Kowal, były wiceszef MSZ.

"Zaciskając zęby"

Tak - nacjonaliści z UPA są odpowiedzialni za zbrodnie na Wołyniu. Tak - są na Ukrainie ruchy, które negują fakty. Ale to jedna strona medalu.

Drugą jest dyplomacja i polska racja stanu. W przypadku relacji polsko-ukraińskich, po wybuchu konfliktu Ukrainy z Rosją, oznaczała ona do tej pory pamięć o trudnej historii, rozliczanie i debatowanie o niej, ale też jednoczesne budowanie dobrych relacji pomimo trudnej historii. Teraz to się zmienia.

- Do tej pory zaciskaliśmy zęby, dlatego że uznawaliśmy, iż utrzymanie niepodległej Ukrainy jest bezcenne - przyznaje Waszczykowski.

Polsko-ukraiński konflikt polityczny jest marzeniem i celem polityki rosyjskiej. Dlatego przez wiele lat Polska spierała się choćby o upamiętnienie ofiar Wołynia, ale w dyplomacji eksponowano to, że jako pierwszy kraj uznała niepodległość Ukrainy po rozpadzie Związku Radzieckiego, stając się jej rzecznikiem w Europie.

W czasie pomarańczowej rewolucji Polska odegrała kluczową rolę przy negocjacjach. Lech Kaczyński chwalił za nie wówczas Aleksandra Kwaśniewskiego. Podczas Euromajdanu polscy politycy - także prezes PiS - byli tam, gdzie trzeba uznając, że nasze relacje to kwestia polskiego bezpieczeństwa. W zeszłym roku polscy żołnierze maszerowali ramię w ramię z ukraińskimi w ich święto narodowe.

Planowana wizyta

To wszystko nie oznaczało, że unikano trudnych tematów. Starano się jedynie, by nie niszczyły polsko-ukraińskich relacji. Do tej pory.

- Tragiczne wydarzenia stały się tematem bieżącej polityki, tak jakby wydarzyły się niedawno, przed chwilą - komentuje były europoseł Paweł Zalewski. - W sytuacji, w której Ukraina prowadzi wojnę z Rosją na wschodzie, takie zachowanie Polski jest nie tylko bardzo nieprzyjazne, ale też pozbawione wyobraźni. Dlatego że dzisiaj trzeba Ukrainie pomagać, a wymagać trochę później - dodaje Włodzimierz Cimoszewicz.

Z sondażu wykonanego na Ukrainie wynika, że właśnie wobec Polski Ukraińcy mają najcieplejsze uczucia. Wyprzedzamy tu szeroko rozumianą Unię, Litwę czy Niemcy.

Ukraińcy w Polsce są cenionymi pracownikami, a proukraińskie nastroje sprzyjają temu, by w Polsce byli zatrudniani tam, gdzie brakuje rąk do pracy.

Prezydenci Polski i Ukrainy zadeklarowali, że chcą gasić pożar. Niewykluczone, że na początku grudnia. Wtedy planowana jest wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS