Napięte relacje z Ukrainą? Waszczykowski woli mówić o "dobrej zmianie"


Ani premier, ani szef dyplomacji słowem nie wspomnieli o stosunkach z Ukrainą, choć mieli ku temu okazję podczas Forum Polityki Zagranicznej. A spór z Ukrainą to w ostatnich dniach jeden z najbardziej palących problemów. W tle jest trudna historia obu narodów, ale też wspólna przyszłość.

Stojąc vis-à-vis dyplomatów i premier szef MSZ nawet pół zdaniem nie powiedział o nadwątlonych relacjach polsko-ukraińskich. Zdecydował się tylko na ogólną ocenę swoich dokonań. - Dobra zmiana w polityce zagranicznej została w pełni zrealizowana - stwierdził Waszczykowski.

Najwyraźniej za "dobrą zmianę" w dyplomacji Witold Waszczykowski uważa również kurs, który obrał wobec Ukrainy przenosząc spór o trudną historię i zbrodnie na Wołyniu na poziom potężnego sporu między państwami. Jego ostatnim akcentem jest zakaz wjazdu do polski dla szefa ukraińskiego IPN.

- Chcemy, by współpraca między Polską a Ukrainą była dobra, ale zawsze oparta na prawdzie - tłumaczy marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Bardzo niebezpieczny precedens. Zmienia się ustalona przed dwadzieścia parę lat polityka państwa, której jednym z najważniejszych twórców był Lech Kaczyński. Po to, żeby zadowolić skrajne grupy - ocenia jednak Paweł Kowal, były wiceszef MSZ.

"Zaciskając zęby"

Tak - nacjonaliści z UPA są odpowiedzialni za zbrodnie na Wołyniu. Tak - są na Ukrainie ruchy, które negują fakty. Ale to jedna strona medalu.

Drugą jest dyplomacja i polska racja stanu. W przypadku relacji polsko-ukraińskich, po wybuchu konfliktu Ukrainy z Rosją, oznaczała ona do tej pory pamięć o trudnej historii, rozliczanie i debatowanie o niej, ale też jednoczesne budowanie dobrych relacji pomimo trudnej historii. Teraz to się zmienia.

- Do tej pory zaciskaliśmy zęby, dlatego że uznawaliśmy, iż utrzymanie niepodległej Ukrainy jest bezcenne - przyznaje Waszczykowski.

Polsko-ukraiński konflikt polityczny jest marzeniem i celem polityki rosyjskiej. Dlatego przez wiele lat Polska spierała się choćby o upamiętnienie ofiar Wołynia, ale w dyplomacji eksponowano to, że jako pierwszy kraj uznała niepodległość Ukrainy po rozpadzie Związku Radzieckiego, stając się jej rzecznikiem w Europie.

W czasie pomarańczowej rewolucji Polska odegrała kluczową rolę przy negocjacjach. Lech Kaczyński chwalił za nie wówczas Aleksandra Kwaśniewskiego. Podczas Euromajdanu polscy politycy - także prezes PiS - byli tam, gdzie trzeba uznając, że nasze relacje to kwestia polskiego bezpieczeństwa. W zeszłym roku polscy żołnierze maszerowali ramię w ramię z ukraińskimi w ich święto narodowe.

Planowana wizyta

To wszystko nie oznaczało, że unikano trudnych tematów. Starano się jedynie, by nie niszczyły polsko-ukraińskich relacji. Do tej pory.

- Tragiczne wydarzenia stały się tematem bieżącej polityki, tak jakby wydarzyły się niedawno, przed chwilą - komentuje były europoseł Paweł Zalewski. - W sytuacji, w której Ukraina prowadzi wojnę z Rosją na wschodzie, takie zachowanie Polski jest nie tylko bardzo nieprzyjazne, ale też pozbawione wyobraźni. Dlatego że dzisiaj trzeba Ukrainie pomagać, a wymagać trochę później - dodaje Włodzimierz Cimoszewicz.

Z sondażu wykonanego na Ukrainie wynika, że właśnie wobec Polski Ukraińcy mają najcieplejsze uczucia. Wyprzedzamy tu szeroko rozumianą Unię, Litwę czy Niemcy.

Ukraińcy w Polsce są cenionymi pracownikami, a proukraińskie nastroje sprzyjają temu, by w Polsce byli zatrudniani tam, gdzie brakuje rąk do pracy.

Prezydenci Polski i Ukrainy zadeklarowali, że chcą gasić pożar. Niewykluczone, że na początku grudnia. Wtedy planowana jest wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą dziewiątego czerwca, więc kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS