Napięte relacje z Ukrainą? Waszczykowski woli mówić o "dobrej zmianie"


Ani premier, ani szef dyplomacji słowem nie wspomnieli o stosunkach z Ukrainą, choć mieli ku temu okazję podczas Forum Polityki Zagranicznej. A spór z Ukrainą to w ostatnich dniach jeden z najbardziej palących problemów. W tle jest trudna historia obu narodów, ale też wspólna przyszłość.

Stojąc vis-à-vis dyplomatów i premier szef MSZ nawet pół zdaniem nie powiedział o nadwątlonych relacjach polsko-ukraińskich. Zdecydował się tylko na ogólną ocenę swoich dokonań. - Dobra zmiana w polityce zagranicznej została w pełni zrealizowana - stwierdził Waszczykowski.

Najwyraźniej za "dobrą zmianę" w dyplomacji Witold Waszczykowski uważa również kurs, który obrał wobec Ukrainy przenosząc spór o trudną historię i zbrodnie na Wołyniu na poziom potężnego sporu między państwami. Jego ostatnim akcentem jest zakaz wjazdu do polski dla szefa ukraińskiego IPN.

- Chcemy, by współpraca między Polską a Ukrainą była dobra, ale zawsze oparta na prawdzie - tłumaczy marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Bardzo niebezpieczny precedens. Zmienia się ustalona przed dwadzieścia parę lat polityka państwa, której jednym z najważniejszych twórców był Lech Kaczyński. Po to, żeby zadowolić skrajne grupy - ocenia jednak Paweł Kowal, były wiceszef MSZ.

"Zaciskając zęby"

Tak - nacjonaliści z UPA są odpowiedzialni za zbrodnie na Wołyniu. Tak - są na Ukrainie ruchy, które negują fakty. Ale to jedna strona medalu.

Drugą jest dyplomacja i polska racja stanu. W przypadku relacji polsko-ukraińskich, po wybuchu konfliktu Ukrainy z Rosją, oznaczała ona do tej pory pamięć o trudnej historii, rozliczanie i debatowanie o niej, ale też jednoczesne budowanie dobrych relacji pomimo trudnej historii. Teraz to się zmienia.

- Do tej pory zaciskaliśmy zęby, dlatego że uznawaliśmy, iż utrzymanie niepodległej Ukrainy jest bezcenne - przyznaje Waszczykowski.

Polsko-ukraiński konflikt polityczny jest marzeniem i celem polityki rosyjskiej. Dlatego przez wiele lat Polska spierała się choćby o upamiętnienie ofiar Wołynia, ale w dyplomacji eksponowano to, że jako pierwszy kraj uznała niepodległość Ukrainy po rozpadzie Związku Radzieckiego, stając się jej rzecznikiem w Europie.

W czasie pomarańczowej rewolucji Polska odegrała kluczową rolę przy negocjacjach. Lech Kaczyński chwalił za nie wówczas Aleksandra Kwaśniewskiego. Podczas Euromajdanu polscy politycy - także prezes PiS - byli tam, gdzie trzeba uznając, że nasze relacje to kwestia polskiego bezpieczeństwa. W zeszłym roku polscy żołnierze maszerowali ramię w ramię z ukraińskimi w ich święto narodowe.

Planowana wizyta

To wszystko nie oznaczało, że unikano trudnych tematów. Starano się jedynie, by nie niszczyły polsko-ukraińskich relacji. Do tej pory.

- Tragiczne wydarzenia stały się tematem bieżącej polityki, tak jakby wydarzyły się niedawno, przed chwilą - komentuje były europoseł Paweł Zalewski. - W sytuacji, w której Ukraina prowadzi wojnę z Rosją na wschodzie, takie zachowanie Polski jest nie tylko bardzo nieprzyjazne, ale też pozbawione wyobraźni. Dlatego że dzisiaj trzeba Ukrainie pomagać, a wymagać trochę później - dodaje Włodzimierz Cimoszewicz.

Z sondażu wykonanego na Ukrainie wynika, że właśnie wobec Polski Ukraińcy mają najcieplejsze uczucia. Wyprzedzamy tu szeroko rozumianą Unię, Litwę czy Niemcy.

Ukraińcy w Polsce są cenionymi pracownikami, a proukraińskie nastroje sprzyjają temu, by w Polsce byli zatrudniani tam, gdzie brakuje rąk do pracy.

Prezydenci Polski i Ukrainy zadeklarowali, że chcą gasić pożar. Niewykluczone, że na początku grudnia. Wtedy planowana jest wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS