Macierewicz nie odpisywał szefowi BBN, ale napisał list w obronie "dyrektora Misiewicza"


Szef MON łamie prawo, kiedy nie odpowiada na oficjalne pisma - mówi były premier Włodzimierz Cimoszewicz komentując brak odpowiedzi szefa MON na pisma z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. To normalna korespondencja - słychać w Ministerstwie Obrony Narodowej. Sprawę bagatelizują też politycy PiS.

Podczas wspólnej wizyty w Mirosławcu, jak i tej tydzień temu na poligonie w Orzyszu komunikacja między zwierzchnikiem sił zbrojnych a ministrem obrony narodowej kończy się tylko na wymianie uprzejmości. Takie gesty świadczą o tym, że domeną tych relacji jest bardziej wymiana uścisków, a nie informacji.

Zdaniem byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza Antoni Macierewicz w ten sposób "demonstruje swoje lekceważenie dla głowy państwa". Jego zdaniem brak odpowiedzi na oficjalne pisma dotyczące spraw bezpieczeństwa to nie kwestia dobrego obyczaju, ale obowiązku.

Jeśli Antoni Macierewicz uznałby za stosowne wytłumaczyć się publicznie z faktu nie odpowiadania na pytania prezydenta, to miał - tylko w środę - co najmniej kilka okazji. Jednak nie zdecydował się na to.

Publiczne pochwały

Zdaniem byłego szefa MON, Tomasza Siemoniaka, milczenie Macierewicza świadczy o "tajemnicach obozu rządzącego". - Prezydent w swej bezradności wysyła rozpaczliwe pismo - dodaje.

Jednak mimo wymiany pism krytykujących opieszałość ministra Macierewicza, publicznie - podczas środowego wystąpienia w Wałczu - prezydent Duda politykę resortu obrony chwalił. Podkreślał, że polska armia będzie silniejsza i lepiej wyposażona "jeżeli będą prowadzone takie działania jak do tej pory". Politycy PiS całą sprawę bagatelizują. Zdaniem posła Stanisława Pięty szef MON "absolutnie nie lekceważy pana prezydenta". Jednak próby marginalizowania problemów na linii prezydent - minister w zderzeniu z rzeczywistością brzmią co najmniej mało poważnie.

W obronie "dyrektora Misiewicza"

Prezydent Andrzej Duda zdecydował się na interwencję, ponieważ niemal przez rok pisemne pytania szefa BBN w sprawach o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa pozostawały bez odpowiedzi ze strony resortu.

W tym samym czasie pojawił się inny list. W grudniu minister obrony napisał list po Pawła Kukiza po tym, jak polityk skrytykował Bartłomieja Misiewicza.

W opublikowanym przez lidera Kukiz'15 piśmie można przeczytać, że "wpisuje się Pan w ten sposób w kampanię dezinformacji i nienawiści od miesięcy uprawianą przez najgorszych szkodników sprawy Polskiej" Macierewicz broniąc "dyrektora Misiewicza" pisze o ludziach, "którzy świadomie doprowadzili do ruiny polskie przedsiębiorstwa, niszczyli polską obronność i wyprzedawali polskie interesy narodowe, a swoimi zachowaniami zasłużyli na miano zaprzańców". Pismo prezydenta trafiło też do wiadomości szefowej rządu. Oficjalnej reakcji - brak.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

- Dla polskich kobiet to bardzo ważna wiadomość - tak mówią lekarze, patrząc na dane z NFZ. Widać w nich, że jeżeli tendencja wzrostowa się utrzyma, to liczba legalnych aborcji w tym roku może zbliżyć się do tej sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Co w praktyce to oznacza? 

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Źródło:
Fakty TVN

Trwają zmiany we władzach lokalnych struktur PiS, ale centrala ma problem. Nie wszędzie wybór liderów poszedł gładko i nie wszędzie zgodnie ze wskazaniami z Nowogrodzkiej. W Poznaniu działacze odrzucili posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka, a w Płocku - Macieja Małeckiego. Problemy są też w Gdańsku i w Kielcach.

Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kto z paralimpijczyków zdobędzie w tym roku tytuł sportowca roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego? Do wygrania jest statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna. Są juz nominowani. Głosowanie trwa w internecie. 

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie jest trenerem Barcelony, który może na nasz wariant przygotować jakieś trzy swoje. Raczej ma już w głowie kandydata w wyborach prezydenckich. Sądzę, że tak naprawdę zaczął się liczyć tylko jeden - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Źródło:
TVN24

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

To jest czas fundamentalnego przetasowania na scenie politycznej w Europie. Nie chodzi tylko o Donalda Trumpa w Białym Domu, ale o Olafa Scholza w urzędzie kanclerskim i o nowe wybory w Niemczech. Europa stoi przed coraz większymi wyzwaniami, a dotychczasowi liderzy stracili mandat realnej władzy. Nie ma czasu czekać na nowych. Naturalnie rodzi się więc całkiem nowy układ sił i Polska może na tym skorzystać.

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rozpoczął się COP29 - szczyt klimatyczny pełen paradoksów. Po pierwsze odbywa się w Azerbejdżanie, którego gospodarka opiera się na wydobyciu paliw kopalnych, po drugie - odbywa się bez udziału liderów walki z globalnym ociepleniem. Zamiast nich w obronie porozumienia klimatycznego wystąpił prezes największej amerykańskiej spółki paliwowej. Zaapelował on do Donalda Trumpa, by nie rezygnował z udziału w globalnej dyskusji o transformacji energetycznej. 

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszył"

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszył"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS