Najczęściej w Gdyni, najrzadziej w Częstochowie. Tak przeklinają Polacy

30.04.2023 | Najczęściej w Gdyni, najrzadziej w Częstochowie. Tak przeklinają Polacy
30.04.2023 | Najczęściej w Gdyni, najrzadziej w Częstochowie. Tak przeklinają Polacy
Dominika Ziółkowska | Fakty TVN
30.04 | Najczęściej w Gdyni, najrzadziej w Częstochowie. Tak przeklinają PolacyDominika Ziółkowska | Fakty TVN

Polacy przeklinają więcej niż Brytyjczycy i trochę mniej niż Amerykanie. Dzięki badaniom wiemy, w jakim mieście w Polsce przeklina się najczęściej, a gdzie najrzadziej. Dla jednych wulgaryzmy to upust emocji, a dla innych przerywnik.

Szkoła językowa Preply przeprowadziła badanie, z którego wynika, że mieszkańcy Gdyni przeklinają najwięcej w Polsce. Średnio 31 razy dziennie. - Typowy Polak przeklina średnio 19 razy dziennie, jest to więcej niż średnia dzienna Brytyjczyków wynosząca 10 razy - mówi Anika Adamczyk z Preply. 10 razy dziennie to tyle ile, ile przeklina się w Częstochowie - czyli najrzadziej w całej Polsce.

Należy pamiętać, że za przeklinanie w miejscu publicznym można dostać mandat. Tylko w 2023 roku w Częstochowie było ponad 4000 takich wykroczeń. - Używanie słów nieprzyzwoitych jest wykroczeniem szczególnie uciążliwym, dlatego policjanci zawsze reagują na tego typu przewinienia - wyjaśnia asp. sztab. Barbara Poznańska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Ostry język zdarza się też usłyszeć w kuchni. Szczególnie, gdy robi się gorąco. - Kuchnia to emocje, bardzo dużo się dzieje podczas serwisu, ciśnienie rośnie - mówi Arkadiusz Ochocki, "Sumo Ramen" w Gdyni.

Kiedy przeklinamy?

Przekleństwa zdarzają się z wielu powodów. Są to na przykład: gniew, stres, strach, ale i zachwyt. - Potrzebne nam są czasami do deestetyzacji wypowiedzi, do zabiegów humorystycznych. Czasami bez wulgaryzmu żart może "nie siąść" - tłumaczy Maciej Makselon, polonista, redaktor, nauczyciel akademicki.

Przeklinamy też w momentach silnego i nagłego bólu, co zdaniem naukowców ma swoje uzasadnienie. - Przeklinanie przeciwbólowo, tak może powiem, faktycznie na chwile, bo to długo pewno nie trwa, ale przynosi nam to ulgę w bólu - przekonuje profesor Maciej Widawski, lingwista z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.

Według badań - Polacy najczęściej przeklinają do siebie. Jednak nie należy robić tego nagminnie. Przekleństwa nadużywane nie tylko tracą swoją moc, ale też oznaczają ubóstwo językowe i niezbyt dobrze o nas świadczą. - Wtrącamy przekleństwa i one często się zdarzają, no to to jest chyba objaw schamienia - jest zdania profesor Widawski.

Autor: Dominika Ziółkowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS