Odznaka za "zasługi dla polskiej bankowości". Nazwiska laureatów budzą kontrowersje

20.03.2019 | Odznaka za "zasługi dla polskiej bankowości". Nazwiska laureatów budzą kontrowersje
20.03.2019 | Odznaka za "zasługi dla polskiej bankowości". Nazwiska laureatów budzą kontrowersje
Paweł Płuska | Fakty TVN
20.03.2019 | Odznaka za "zasługi dla polskiej bankowości". Nazwiska laureatów budzą kontrowersjePaweł Płuska | Fakty TVN

Honorowa odznaka za "zasługi dla polskiej bankowości". Prezes NBP decyduje komu się należy. Na liście nazwisk, do której dotarli dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej", znalazły się dwie słynne panie dyrektor z zarobkami powyżej czterdziestu tysięcy złotych miesięcznie, a także były szef KNF, z prokuratorskimi zarzutami.

Prezes NBP przyznaje odznakę honorową za zasługi dla bankowości Rzeczpospolitej Polskiej. Ażurowy krążek wykonany jest z tombaku i pokryty złotem galwanicznych. W ostatnich czterech latach dostało go prawie dwieście osób, a wśród nich trzy, o których wciąż jest głośno.

- Powiem szczerze, że po ostatnich miesiącach mnie już niewiele jest w stanie zaskoczyć - komentuje sytuację Jan Maria Jackowski z PiS.

Senator Jackowski był jednym z tych najgłośniej domagających się jawności zarobków w NBP. To między innymi dzięki niemu Adam Glapiński musiał ujawnić, że jego dyrektor departamentu komunikacji zarabiała prawie pięćdziesiąt tysięcy złotych brutto miesięcznie, a szefowa jego gabinetu niewiele mniej. Teraz wiemy, że obie panie dyrektor zostały też w zeszłym roku docenione odznakami.

- O motywację, o uzasadnienie tej nagrody, to sądzę, że pan prezes Glapiński, który jest gestorem w tym względzie i to on przyznaje te wyróżnienia, powinien się na ten temat wypowiedzieć - dodaje Jan Maria Jackowski.

Na liście wyróżnionych, do której dotarł dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej", poza dwiema dyrektorkami kontrowersje budzi jeszcze jedno nazwisko. Byłego prezesa Komisji Nadzoru Finansowego. Choć akurat nim nie każdy jest zaskoczony negatywnie. Na przykład prezes Bierecki.

- Z całą pewnością jako profesor w SGH wniósł znaczący wkład w wiedzę, czy naukę, o finansach i o bankowości - tłumaczy Grzegorz Bielecki, senator PiS.

Zaskakująca polityka kadrowa

Nie da się zaprzeczyć, że dzięki niemu i słowom, które nagrał Leszek Czarnecki, w ostatnim czasie wiemy więcej o bankowości i działalności prezesa KNF. Poznaliśmy kulisy próby przejęcia banku za złotówkę, co ostatecznie zakończyło się dymisją i zatrzymaniem prezesa Chrzanowskiego. Człowieka wiązanego z nagradzającym, czyli prezesem Glapińskim.

- Pamiętam, że przed aresztowaniem pana Chrzanowskiego mówił, że to jest wybitny patriota i bardzo uczciwy i o nieposzlakowanej opinii człowiek o niepodważalnej opinii, który kilka dni potem trafił do aresztu - zaznacza Piotr Zgorzelski z klubu poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego - Unii Europejskich Demokratów.

Już wyszedł za kaucją. Ma zarzuty i odznaczenie "zasłużonego dla bankowości".

- Trochę zaskakująca jest polityka kadrowa panna Glapińskiego, który uważa, że osobom "szczególnie zasłużonym dla Banku Polskiego" jest człowiek, który niedawno był aresztowany, albo przynajmniej zatrzymany chwilowo - uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

- Ja się tylko zastanawiam, czy odznaczenie dla panna Chrzanowskiego zostało mu dostarczone wtedy, kiedy jeszcze siedział, czy już na przepustce - mówi Andrzej Halicki z PO.

Jak nas poinformowało biuro komunikacji NBP - Marek Chrzanowski odznakę otrzymał dwa lata temu, gdy odchodził z rady polityki pieniężnej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS