Naciski prezydenta, żądania premiera, nieobecność prezesa. Kulisy akcji "rekonstrukcja"


Pięciu ministrów usuniętych z rządu. Antoni Macierewicz zdymisjonowany, Konstanty Radziwiłł odsunięty od resortu zdrowia, wycięty minister Szyszko, a wstająca z kolan dyplomacja pożegnała Witolda Waszczykowskiego. Zmiany są radykalne - z rządu znikają najważniejsze nazwiska i największe problemy. PiS zmienia twarz. Czy politykę też zmieni?

Moment, który jest wizytówką wtorkowego przewrotu w rządzie. Moment, w którym trzech zwolnionych z pracy ministrów opuszcza Pałac Prezydencki. Od tej chwili był to już rząd bez Konstantego Radziwiłła, Witolda Waszczykowskiego i - co kluczowe - bez Antoniego Macierewicza.

To prezydent chciał, by dziennikarze i widzowie nie zobaczyli momentu, w którym minister obrony odbiera zwolnienie z pracy - dla byłego ministra symbol potężnej porażki. Fakt, że Antoni Macierewicz opuścił ministerstwo obrony, oznacza polityczny przewrót. Bo odchodzi polityk, który uważany był za polityka "nietykalnego" i nieodwoływalnego.

Odchodzą z rządu

- Nasi rodacy będą się koncentrować na nazwiskach. Ale jak kibice mawiają, nazwiska nie grają. Żeby wygrać, żeby osiągnąć sukces, musi być działanie całego zespołu - oświadczył Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Miał rację - o nazwiskach będą mówić wszyscy.

Bo pracę stracili ministrowie, którzy dla części elektoratu byli ikonami polityki PiS-u ostatnich dwóch lat. Antoni Macierewicz - to oczywiste. Dlatego zastępuje go polityk do zaakceptowania przez tak zwany twardy elektorat. Mariusz Błaszczak do MON przechodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Witold Waszczykowski był symbolem sporu z Brukselą. Zmienia go dyplomata spoza partyjnego kręgu zaufanych prezesa - Jacek Czaputowicz.

Jan Szyszko był ministrem hołubionym przez ojca Tadeusza Rydzyka, zabezpieczającym wpływy zakonnika z Torunia w rządzie. Ale odpowiedzialnym także za serię kryzysów, których Henryk Kowalczyk ma unikać.

- Gratuluje panu premierowi przede wszystkim odwagi i umiejętności dokonywania zmian. Nie tylko tych o charakterze personalnym, ale także tych o charakterze strukturalnym i organizacyjnym - mówił prezydent Duda.

Symboliczny dystans

Charakterystyczne jest to, kogo we wtorek nie było w Pałacu Prezydenckim. Nieobecność Jarosława Kaczyńskiego, który na rządowych nominacjach od dwóch lat był gościem obowiązkowym - obok marszałków Sejmu i Senatu - została przemilczana przez ludzi premiera i przez ministrów. Ten sygnał wysłany przez PiS łatwo jednak odczytać.

Nieobecność prezesa PiS-u oznacza, że Jarosław Kaczyński chce się symbolicznie zdystansować od zmian i wysłać sygnał, że to decyzje w ogromnej mierze samego premiera. - Nowa drużyna, nowy premier. Każdy ma prawo dobierać sobie ministrów wedle własnego uznania - oświadczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Dymisję Antoniego Macierewicza, do ostatniej chwili, do poniedziałkowego wieczoru, wymuszał Andrzej Duda. Prezes PiS-u dał ostatecznie zielone światło. Zwolnienia Jana Szyszki i Witolda Waszczykowskiego wyraźnie żądał Mateusz Morawiecki. Prezes PiS-u się zgodził. Pobłogosławił tym zmianom, ale ich przeprowadzenie wzmacnia pozycję prezydenta i nowego premiera. To ich autorskie zmiany.

Zmiana polityki?

Pierwsza decyzja Jacka Czaputowicza może sugerować także zmianę realną - zmianę polityki. - Niemcy są naszym głównym partnerem gospodarczym i politycznym. Zależy nam na utrzymaniu bardzo dobrych stosunków - oświadczył.

Poważna rekonstrukcja wymusi zmianę polityki nie tylko rządu, ale także opozycji. Bo z Rady Ministrów zniknęli najostrzej krytykowani i najłatwiejsi do krytykowania politycy. I pierwsze reakcje opozycyjnych liderów były najlepszym wyrazem ich zaskoczenia.

Chwilę po rekonstrukcji opozycja chciała złożyć wniosek o odwołanie ministra zdrowia. Nie zdążyła.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS