Naciski prezydenta, żądania premiera, nieobecność prezesa. Kulisy akcji "rekonstrukcja"


Pięciu ministrów usuniętych z rządu. Antoni Macierewicz zdymisjonowany, Konstanty Radziwiłł odsunięty od resortu zdrowia, wycięty minister Szyszko, a wstająca z kolan dyplomacja pożegnała Witolda Waszczykowskiego. Zmiany są radykalne - z rządu znikają najważniejsze nazwiska i największe problemy. PiS zmienia twarz. Czy politykę też zmieni?

Moment, który jest wizytówką wtorkowego przewrotu w rządzie. Moment, w którym trzech zwolnionych z pracy ministrów opuszcza Pałac Prezydencki. Od tej chwili był to już rząd bez Konstantego Radziwiłła, Witolda Waszczykowskiego i - co kluczowe - bez Antoniego Macierewicza.

To prezydent chciał, by dziennikarze i widzowie nie zobaczyli momentu, w którym minister obrony odbiera zwolnienie z pracy - dla byłego ministra symbol potężnej porażki. Fakt, że Antoni Macierewicz opuścił ministerstwo obrony, oznacza polityczny przewrót. Bo odchodzi polityk, który uważany był za polityka "nietykalnego" i nieodwoływalnego.

Odchodzą z rządu

- Nasi rodacy będą się koncentrować na nazwiskach. Ale jak kibice mawiają, nazwiska nie grają. Żeby wygrać, żeby osiągnąć sukces, musi być działanie całego zespołu - oświadczył Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Miał rację - o nazwiskach będą mówić wszyscy.

Bo pracę stracili ministrowie, którzy dla części elektoratu byli ikonami polityki PiS-u ostatnich dwóch lat. Antoni Macierewicz - to oczywiste. Dlatego zastępuje go polityk do zaakceptowania przez tak zwany twardy elektorat. Mariusz Błaszczak do MON przechodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Witold Waszczykowski był symbolem sporu z Brukselą. Zmienia go dyplomata spoza partyjnego kręgu zaufanych prezesa - Jacek Czaputowicz.

Jan Szyszko był ministrem hołubionym przez ojca Tadeusza Rydzyka, zabezpieczającym wpływy zakonnika z Torunia w rządzie. Ale odpowiedzialnym także za serię kryzysów, których Henryk Kowalczyk ma unikać.

- Gratuluje panu premierowi przede wszystkim odwagi i umiejętności dokonywania zmian. Nie tylko tych o charakterze personalnym, ale także tych o charakterze strukturalnym i organizacyjnym - mówił prezydent Duda.

Symboliczny dystans

Charakterystyczne jest to, kogo we wtorek nie było w Pałacu Prezydenckim. Nieobecność Jarosława Kaczyńskiego, który na rządowych nominacjach od dwóch lat był gościem obowiązkowym - obok marszałków Sejmu i Senatu - została przemilczana przez ludzi premiera i przez ministrów. Ten sygnał wysłany przez PiS łatwo jednak odczytać.

Nieobecność prezesa PiS-u oznacza, że Jarosław Kaczyński chce się symbolicznie zdystansować od zmian i wysłać sygnał, że to decyzje w ogromnej mierze samego premiera. - Nowa drużyna, nowy premier. Każdy ma prawo dobierać sobie ministrów wedle własnego uznania - oświadczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Dymisję Antoniego Macierewicza, do ostatniej chwili, do poniedziałkowego wieczoru, wymuszał Andrzej Duda. Prezes PiS-u dał ostatecznie zielone światło. Zwolnienia Jana Szyszki i Witolda Waszczykowskiego wyraźnie żądał Mateusz Morawiecki. Prezes PiS-u się zgodził. Pobłogosławił tym zmianom, ale ich przeprowadzenie wzmacnia pozycję prezydenta i nowego premiera. To ich autorskie zmiany.

Zmiana polityki?

Pierwsza decyzja Jacka Czaputowicza może sugerować także zmianę realną - zmianę polityki. - Niemcy są naszym głównym partnerem gospodarczym i politycznym. Zależy nam na utrzymaniu bardzo dobrych stosunków - oświadczył.

Poważna rekonstrukcja wymusi zmianę polityki nie tylko rządu, ale także opozycji. Bo z Rady Ministrów zniknęli najostrzej krytykowani i najłatwiejsi do krytykowania politycy. I pierwsze reakcje opozycyjnych liderów były najlepszym wyrazem ich zaskoczenia.

Chwilę po rekonstrukcji opozycja chciała złożyć wniosek o odwołanie ministra zdrowia. Nie zdążyła.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS