Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lata

28.07.2019 | Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lata
28.07.2019 | Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lata
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.07.2019 | Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lataMarek Nowicki | Fakty TVN

Właściwie każdego dnia któryś z pacjentów traci kontakt ze światem. Problem dotyczy niemal trzech tysięcy niedosłyszących osób. Pod skórę mają wszczepione implanty, na skórze mają procesory. Wymiana tych ostatnich kosztuje i, niestety, na to właśnie brakuje pieniędzy.

Państwo Serafinowie zgłosili się zdesperowani do redakcji "Faktów" TVN z prośbą o pomoc. Ich siedemnastoletni syn Rafał przestaje słyszeć, bo ma popsuty procesor mowy.

Taki sam problem ma piętnastoletni Jakub i niemal trzy tysiące dzieci i dorosłych w całym kraju. Popsute procesory mowy to dla nich koniec kontaktu ze światem. Urządzenia wspomagające słuch składają się z implantu wszczepionego pod skórę i wymiennego procesora na skórze.

W dwóch czołowych ośrodkach otolaryngologicznych w Polsce, w Kajetanach i Poznaniu, na wymianę urządzenia pacjenci muszą czekać cztery lata i kolejka z każdym miesiącem rośnie.

- Ten problem narasta i nie widzimy jego rozwiązania - mówi laryngolog prof. Witold Szyfter.

Sytuacja się pogarsza od wielu lat i wszyscy urzędnicy w Ministerstwie Zdrowia doskonale o tym wiedzą. Resort przeznacza na ten cel za mało pieniędzy a liczba pacjentów z wszczepionymi implantami rośnie. Problemu nie rozwiązał ani Łukasz Szumowski, ani jego poprzednik Konstanty Radziwiłł, ani żaden z wcześniejszych ministrów zdrowia.

Kwestia wydzielenia pieniędzy

- Jest za mało pieniędzy. Konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii profesor Henryk Skarżyński od wielu lat przekazuje taką informację i apele do wszystkich decydentów w zakresie ochrony zdrowia - mówi dr Witold Cieśla, zastępca dyrektora ds. medycznych Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Szpitale dostają pieniądze na wszczepienia implantów ślimakowych i wymianę procesorów w jednej puli, nierozdzielone. Stąd dramatyczne wybory lekarzy: czy za te - za małe - fundusze wszczepiać implanty czy wymieniać procesory?

- Apelujemy do władz, ażeby pieniądze na procesory mowy zostały wydzielone, żeby one były osobno, żeby nie było tego dylematu, czy więcej zoperujemy i pomożemy ludziom niesłyszącym, czy więcej wymienimy procesorów mowy - tłumaczy prof. Witold Szyfter.

Nikt z Ministerstwa Zdrowia nie skomentował sprawy przed kamerą. Otrzymaliśmy jedynie oświadczenie, że "podjęcie prac w tym zakresie planowane jest Ministerstwie Zdrowia w najbliższym czasie". Ta odpowiedź niedosłyszącemu Rafałowi, który za miesiąc z popsutym procesorem pójdzie do szkoły, musi wystarczyć.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS