Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lata

28.07.2019 | Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lata
28.07.2019 | Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lata
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.07.2019 | Bez procesora mowy nie słyszą. A na wymianę czeka się nawet cztery lataMarek Nowicki | Fakty TVN

Właściwie każdego dnia któryś z pacjentów traci kontakt ze światem. Problem dotyczy niemal trzech tysięcy niedosłyszących osób. Pod skórę mają wszczepione implanty, na skórze mają procesory. Wymiana tych ostatnich kosztuje i, niestety, na to właśnie brakuje pieniędzy.

Państwo Serafinowie zgłosili się zdesperowani do redakcji "Faktów" TVN z prośbą o pomoc. Ich siedemnastoletni syn Rafał przestaje słyszeć, bo ma popsuty procesor mowy.

Taki sam problem ma piętnastoletni Jakub i niemal trzy tysiące dzieci i dorosłych w całym kraju. Popsute procesory mowy to dla nich koniec kontaktu ze światem. Urządzenia wspomagające słuch składają się z implantu wszczepionego pod skórę i wymiennego procesora na skórze.

W dwóch czołowych ośrodkach otolaryngologicznych w Polsce, w Kajetanach i Poznaniu, na wymianę urządzenia pacjenci muszą czekać cztery lata i kolejka z każdym miesiącem rośnie.

- Ten problem narasta i nie widzimy jego rozwiązania - mówi laryngolog prof. Witold Szyfter.

Sytuacja się pogarsza od wielu lat i wszyscy urzędnicy w Ministerstwie Zdrowia doskonale o tym wiedzą. Resort przeznacza na ten cel za mało pieniędzy a liczba pacjentów z wszczepionymi implantami rośnie. Problemu nie rozwiązał ani Łukasz Szumowski, ani jego poprzednik Konstanty Radziwiłł, ani żaden z wcześniejszych ministrów zdrowia.

Kwestia wydzielenia pieniędzy

- Jest za mało pieniędzy. Konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii profesor Henryk Skarżyński od wielu lat przekazuje taką informację i apele do wszystkich decydentów w zakresie ochrony zdrowia - mówi dr Witold Cieśla, zastępca dyrektora ds. medycznych Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Szpitale dostają pieniądze na wszczepienia implantów ślimakowych i wymianę procesorów w jednej puli, nierozdzielone. Stąd dramatyczne wybory lekarzy: czy za te - za małe - fundusze wszczepiać implanty czy wymieniać procesory?

- Apelujemy do władz, ażeby pieniądze na procesory mowy zostały wydzielone, żeby one były osobno, żeby nie było tego dylematu, czy więcej zoperujemy i pomożemy ludziom niesłyszącym, czy więcej wymienimy procesorów mowy - tłumaczy prof. Witold Szyfter.

Nikt z Ministerstwa Zdrowia nie skomentował sprawy przed kamerą. Otrzymaliśmy jedynie oświadczenie, że "podjęcie prac w tym zakresie planowane jest Ministerstwie Zdrowia w najbliższym czasie". Ta odpowiedź niedosłyszącemu Rafałowi, który za miesiąc z popsutym procesorem pójdzie do szkoły, musi wystarczyć.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS