Polacy ruszyli na świąteczne zakupy. "W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"

16.12.2017 | Polacy ruszyli na świąteczne zakupy. "W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"
16.12.2017 | Polacy ruszyli na świąteczne zakupy. "W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"
Robert Jałocha | Fakty TVN
16.12.2017 | Polacy ruszyli na świąteczne zakupy. "W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"Robert Jałocha | Fakty TVN

To będą znacznie bogatsze Święta Bożego Narodzenia od poprzednich. Jeśli wierzyć deklaracjom Polaków, to każda rodzina wyda na nie średnio 1600 złotych. W skali całego kraju to ponad 20 miliardów złotych. Wielkie zakupy już się zaczęły, co widać doskonale w ostatni przedświąteczny weekend.

Na wrocławskim jarmarku bożonarodzeniowym czuć już świąteczną atmosferę. Cena, by poczuć klimat Świąt, potrafi być jednak wysoka. Wrocławianie w weekend odwiedzali nie tylko jarmarki bożonarodzeniowe, ale i centra handlowe. Tam odliczaniu do Bożego Narodzenia towarzyszy już jednak przede wszystkim liczenie pieniędzy. - To jest raz w roku, taki wydatek jest duży. Myślę, że warto, bo to zawsze daje kolorytu i atrakcyjności Świętom - mówi jeden z klientów centrum handlowego. O oszczędzaniu na Świętach nie ma więc mowy.

22 miliardy złotych na zakupy

Z raportu instytutu IBRiS dla banku Millenium wynika, że średnio polska rodzina wyda na tegoroczne Boże Narodzenie 1615 złotych. To o blisko 140 złotych więcej, niż przed rokiem. W sumie rachunek Polaków za przedświąteczne zakupy wyniesie aż 22 miliardy złotych.

- Jest to dużo dlatego, że na przykład dochody budżetu państwa w całym roku wynoszą 340-350 miliardów złotych. 22 miliardy złotych to jest, jak łatwo można policzyć, jedna szesnasta budżetu państwa - komentuje prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Ten domowy budżet najmocniej nadszarpną przede wszystkim prezenty. - Na szczęście nie muszę wydawać na jedzenie, bo to rodzice się tym zajmują. A na prezenty wydalam już cale moje stypendium, czyli 800 złotych - mówi spotkana w centrum handlowym Monika.

To nie była jednak najwyższa kwota, o jakiej usłyszeliśmy w galeriach handlowych. - Wydam około 2 tysięcy złotych. Myślę, że na pewno moi bliscy będą zadowoleni z zakupów, ponieważ dostałem dobrą premię grudniową - mówi Ernest.

"W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"

Przy rozpakowywaniu prezentów wielkiego zaskoczenia raczej jednak nie będzie. Nadal najczęściej wybieramy kosmetyki i perfumy (45 proc.), zabawki (42 proc.) oraz książki (40 proc.). W przypadku prezentów aż połowę zakupów robimy przez internet.

- Sytuacja oczywiście wróci do normy po Świętach. Głównie dlatego, że większość z nas nadwyręży po prostu grudniowy budżet i naturalnym będzie to, że w styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa - przewiduje Agata Zamęcka, dziennikarka TVN24 BiS. Chyba, że sprawdzą się świąteczne życzenia - te związane z pieniędzmi.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS