Polacy ruszyli na świąteczne zakupy. "W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"

16.12.2017 | Polacy ruszyli na świąteczne zakupy. "W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"
16.12.2017 | Polacy ruszyli na świąteczne zakupy. "W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"
Robert Jałocha | Fakty TVN
16.12.2017 | Polacy ruszyli na świąteczne zakupy. "W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"Robert Jałocha | Fakty TVN

To będą znacznie bogatsze Święta Bożego Narodzenia od poprzednich. Jeśli wierzyć deklaracjom Polaków, to każda rodzina wyda na nie średnio 1600 złotych. W skali całego kraju to ponad 20 miliardów złotych. Wielkie zakupy już się zaczęły, co widać doskonale w ostatni przedświąteczny weekend.

Na wrocławskim jarmarku bożonarodzeniowym czuć już świąteczną atmosferę. Cena, by poczuć klimat Świąt, potrafi być jednak wysoka. Wrocławianie w weekend odwiedzali nie tylko jarmarki bożonarodzeniowe, ale i centra handlowe. Tam odliczaniu do Bożego Narodzenia towarzyszy już jednak przede wszystkim liczenie pieniędzy. - To jest raz w roku, taki wydatek jest duży. Myślę, że warto, bo to zawsze daje kolorytu i atrakcyjności Świętom - mówi jeden z klientów centrum handlowego. O oszczędzaniu na Świętach nie ma więc mowy.

22 miliardy złotych na zakupy

Z raportu instytutu IBRiS dla banku Millenium wynika, że średnio polska rodzina wyda na tegoroczne Boże Narodzenie 1615 złotych. To o blisko 140 złotych więcej, niż przed rokiem. W sumie rachunek Polaków za przedświąteczne zakupy wyniesie aż 22 miliardy złotych.

- Jest to dużo dlatego, że na przykład dochody budżetu państwa w całym roku wynoszą 340-350 miliardów złotych. 22 miliardy złotych to jest, jak łatwo można policzyć, jedna szesnasta budżetu państwa - komentuje prof. Marian Noga, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Ten domowy budżet najmocniej nadszarpną przede wszystkim prezenty. - Na szczęście nie muszę wydawać na jedzenie, bo to rodzice się tym zajmują. A na prezenty wydalam już cale moje stypendium, czyli 800 złotych - mówi spotkana w centrum handlowym Monika.

To nie była jednak najwyższa kwota, o jakiej usłyszeliśmy w galeriach handlowych. - Wydam około 2 tysięcy złotych. Myślę, że na pewno moi bliscy będą zadowoleni z zakupów, ponieważ dostałem dobrą premię grudniową - mówi Ernest.

"W styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa"

Przy rozpakowywaniu prezentów wielkiego zaskoczenia raczej jednak nie będzie. Nadal najczęściej wybieramy kosmetyki i perfumy (45 proc.), zabawki (42 proc.) oraz książki (40 proc.). W przypadku prezentów aż połowę zakupów robimy przez internet.

- Sytuacja oczywiście wróci do normy po Świętach. Głównie dlatego, że większość z nas nadwyręży po prostu grudniowy budżet i naturalnym będzie to, że w styczniu będziemy musieli zacisnąć pasa - przewiduje Agata Zamęcka, dziennikarka TVN24 BiS. Chyba, że sprawdzą się świąteczne życzenia - te związane z pieniędzmi.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS