Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna

Źródło:
Fakty TVN
Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna
Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna
Artur Molęda/Fakty TVN
Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawnaArtur Molęda/Fakty TVN

Polscy żołnierze ćwiczyli lądowanie na drodze publicznej. Ćwiczenie odbyło się na drodze z Nidzicy do Wielbarka.

Przez krótką chwilę droga z Nidzicy do Wielbarka zamieniła się w lotnisko wojskowe. To pierwsze takie ćwiczenia na drodze publicznej od 20 lat. - Pas jest troszkę węższy, jest w lesie, więc między drzewami, to jest ta trudność. Ale przy tym przygotowaniu, które mamy, to nie jest jakimś tam strasznie wielkim wyzwaniem - przekonuje płk Mariusz Wiączkowski, dowódca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenia Route 604 odbywają się na drodze wojewódzkiej numer 604, która jest drogowym odcinkiem lotniskowym. To fragment publicznej drogi przystosowanej do startów i lądowań. Jest prosty. Na jego końcach znajdują się charakterystyczne poszerzenia służące za miejsca postojowe. - Jest to przygotowane jak standardowy pas startowy. Są malowania, oznakowanie, jest lina hamująca - opisuje generał Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych.

Ćwiczenia wojskowe ROUTE 604. Jako pierwszy ląduje C130 Hercules, jako drugi - CASA295
Ćwiczenia wojskowe ROUTE 604. Jako pierwszy ląduje C130 Hercules, jako drugi - CASA295Sztab Generalny WP

Ważne manewry

Swoje zadania podczas ćwiczeń wykonują piloci niemal wszystkich typów maszyn, które są na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. Od myśliwców po samoloty transportowe. - Przygotowujesz się, bierzesz poprawkę na wiatr, wchodzisz w linię drzew i ten wiatr znika. I tu trzeba być czujnym, żeby gdzieś tam nie przyziemić za mocno samolotem - tłumaczy mjr Adrian Chudziński, pilot M-346 "Bielik".

To ćwiczenie jest niezwykle ważne z punktu widzenia nie tylko załóg, ale także obsługi naziemnej. Wysunięci nawigatorzy naprowadzania, służby meteo czy logistycy trenują, bo - jak pokazała wojna w Ukrainie - w przypadku zagrożenia operowanie z polowego lotniska staje się codziennością. - Umożliwiają rozproszenie zasobów i stwarzają zdecydowanie więcej dylematów dla ataków rakietowych przeciwnika - wyjaśnia gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. W Polsce zbudowanych jest około 20 drogowych odcinków lotniskowych, a wojsko już zapowiedziało, że kolejne ćwiczenia są tylko kwestią czasu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS