Cztery niepokojące warianty koronawirusa. "Mają pewną wspólną cechę"

25.01.2021 | Cztery niepokojące warianty koronawirusa. "Mają pewną wspólną cechę"
25.01.2021 | Cztery niepokojące warianty koronawirusa. "Mają pewną wspólną cechę"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.01.2021 | Cztery niepokojące warianty koronawirusa. "Mają pewną wspólną cechę"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Naukowcy z całego świata badają sekwencje genetyczne wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Na razie zaniepokoiły ich cztery mutacje wirusa: brytyjska, brazylijska, południowoafrykańska i kalifornijska. Warianty różnią się od siebie miejscem pochodzenia i zapisem genetycznym, ale mają także cechę wspólną – stały się zdolne do szybszej transmisji.

Krakowscy naukowcy będą sprawdzać sekwencje genetyczne koronawirusa. - Będziemy sprawdzali, czy wśród tych próbek znajdują się te warianty, które potencjalnie mogą być bardziej niebezpieczne – wyjaśnia profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ten sposób na świecie odkryto już setki wariantów wirusa. Cztery z nich zaniepokoiły naukowców: brytyjski, brazylijski, południowoafrykański i kalifornijski. Różnią się od siebie miejscem pochodzenia i zapisem genetycznym, ale mają też cechy wspólne.

- Mają pewną wspólną cechę: stały się zdolne do szybszej transmisji – tłumaczy profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Uniwersytetu Gdańskiego.

Czyli można się nimi zarazić o wiele łatwiej. To zła wiadomość, ale jest też dobra.

- Uważa się, że śmiertelność jest tutaj na takim samym poziomie, jak w przypadku tego naszego "standardowego" koronawirusa – mówi profesor Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej.

Jak zmutował koronawirus?

Wyobraźmy sobie puzzle złożone z 1270 elementów, bo mniej więcej tyle aminokwasów ma białko kolca koronawirusa.

Kolec jest kluczowy, bo to on wdziera się do naszych komórek i przeciwko niemu opracowano szczepionki. Mutując, koronawirus wymienił sobie kilka "puzzli" w kolcu na inne, co oznacza, że łatwiej wejść mu do komórki.

- Tych "puzzli" mamy dużo więcej i takie kompozycje tych "puzzli", które mamy poskładane, to wobec nich ta szczepionka będzie działać – wyjaśnia profesor Marcin Drąg.

Jeśli jednak pojawi się wariant wirusa, który będzie uciekał przeciwciałom, szczepionkę da się zmodyfikować tak, by wirusa dogoniła. - Szczególnie te szczepionki oparte na mRNA. Taką cząsteczkę można w ciągu kilku tygodni przygotować w innej formie – podkreśla profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Obecna szczepionka jest oparta na kodzie genetycznym wirusa rozszyfrowanym w styczniu ubiegłego roku. Gdy zajdzie taka potrzeba, można będzie wymienić go na nowszy lub w jednej szczepionce zawrzeć kilka.

- Z syntetycznego punktu widzenia to nie jest - jak my to mówimy - żaden wielki challenge (wyzwanie –red.) – podkreśla profesor Drąg.

Wyzwaniem dla naukowców nie jest też badanie nowych wariantów koronawirusa. W Polsce miało to miejsce już latem 2020 roku. Wtedy wirus szybko rozprzestrzeniał się wśród górników na Śląsku. Gdańscy naukowcy przebadali więc ich próbki. - Było podejrzenie, że jest być może nowy wariant – mówi profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. - Myśmy to zbadali w przeciągu dwóch nocy – dodaje.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS