MSZ odradza, ale chętni się znajdują. Kusi ich piękna pogoda i niskie ceny


MSZ potwierdza, że wśród ofiar piątkowego ataku nożownika w Hurghadzie nie ma Polaków. Potwierdza się jednak obawa, że także w strzeżonych kurortach turyści nie są całkowicie bezpieczni. A przecież wciąż ryzykują, bo jest tam pięknie, słonecznie i tanio.

Kierunek Egipt - mimo informacji o zagrożeniu. - Słyszeliśmy o ataku, ale mimo wszystko się zdecydowaliśmy. Koledzy też namawiali, znajomi mówili, że jest ok, więc powinno być dobrze - mówi Sebastian Knol, który jedzie na wakacje do Egiptu. Pan Sebastian dodaje, że po informacjach o ataku w Hurghadzie na jakiekolwiek zmiany planów i tak było za późno. W piątek napastnik dostał się na hotelową plażę i zaczął dźgać ludzi nożem. Niemiecki rząd potwierdził śmierć dwóch turystek z Niemiec. Świadek ataku relacjonuje, że mężczyzna podszedł do dwóch Niemek, które mieszkały w Hurghadzie. Zadał im ciosy nożem a potem przedostał się do pobliskiego hotelu. Tam szukał kolejnych zagranicznych turystów i też ich ranił. Nie potwierdziły się informacje, że wśród zaatakowanych jest obywatel Polski - ranni zostali Czech, Rosjanka i dwie obywatelki Armenii. Według egipskich mediów napastnikiem był wcześniej niekarany 27-letni student. Miał krzyczeć do Egipcjan by się odsunęli. Celem byli obcokrajowcy.

Niebezpieczne miejsca

W Egipcie od kilku lat jest niebezpiecznie, a liczba turystów z Polski znacząco spadła. W 2012 roku było ich około 120 tysięcy. W 2016 roku było już tylko 35 tysięcy. MSZ nieustannie odradza podróże do tego kraju - wyjątkiem są tylko zorganizowane wycieczki i to tylko do kurortów takich jak Hurghada, Marsa Alam czy Szarm el-Szejk. Piątkowy atak dowodzi, że i to nie gwarantuje bezpieczeństwa. - Z badań opinii publicznej wynika, że w tym roku Polacy znacznie mniej obawiają się zagrożenia zamachami terrorystycznymi na wakacjach niż rok temu - mówi Marzena Markowska z Polskiej Izby Turystyki. Trzeba pamiętać, że zalecenie "Nie podróżuj" obowiązuje też w przypadku Tunezji. MSZ ostrzega również przed wyjazdami do Maroka i Turcji. Ale chętni wciąż się znajdują, bo takie miejsca kuszą słońcem i niskimi cenami. Po ataku w Hurghadzie zaostrzono środki bezpieczeństwa. Szczególnie kontrolowani są Egipcjanie wchodzący do hoteli.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS