Możliwy konflikt interesów w agencji rekomendującej leki do refundacji. Minister milczy

22.11.2019 | Możliwy konflikt interesów w agencji rekomendującej leki do refundacji. Minister milczy
22.11.2019 | Możliwy konflikt interesów w agencji rekomendującej leki do refundacji. Minister milczy
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.11.2019 | Możliwy konflikt interesów w agencji rekomendującej leki do refundacji. Minister milczyMarek Nowicki | Fakty TVN

Jeszcze kilka miesięcy temu kierowała firmą doradzającą koncernom farmaceutycznym. Teraz objęła kierownicze stanowisko w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Anna Kordecka ma dostęp do danych o firmach, negocjacjach, polityce lekowej i ma chyba ma konflikt interesów.

W samym centrum Warszawy mieści się siedziba Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To w tym urzędzie zapadają decyzje dotyczące polskiego rynku leków refundowanych wartego ponad trzynaście miliardów złotych.

Prezesem AOTMiT jest Roman Topór-Mądry. Chcieliśmy go zapytać, dlaczego zatrudnił na stanowisku kierowniczym Annę Kordecką. Nie chciał z nami porozmawiać, chociaż prosiliśmy o to od kilku dni.

Anna Kordecka, zanim została zatrudniona w AOTMiT, kierowała firmą HTA Audit, która pracuje dla koncernów farmaceutycznych. We wrześniu prezes zatrudnił ją w agencji na stanowisku konsultanta, a już w październiku awansował ją, powierzając jej obowiązki zastępcy dyrektora Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej.

Nowa pani dyrektor zbyła udziały w HTA Audit, ale jej mąż kieruje inną firmą: HTA Registry. To oczywisty konflikt interesów - jednoznacznie oceniają Grzegorz Makowski, ekspert z Fundacji Batorego, Tomasz Krasucki, były wiceprezes Urzędu Rejestracji Leków, i prof. Marek Wroński, były członek Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Stanowisko kierownicze w jednym z wydziałów AOTMiT jednak daje dostęp do wielu poufnych informacji. Nie oszukujmy się, także to jest niewątpliwy konflikt interesów - mówi prof. Marek Wroński.

Brak procedur

Jest konflikt interesów, bo łatwo może w tej sytuacji dojść do przepływu służbowych informacji w okolicznościach rodzinnych.

- To nie jest możliwe, żeby nie rozmawiać o takich sprawach później w domu. (...) To, że oddzielamy sprawy służbowe od rodzinnych, to są hasła, to jest niemożliwe - uważa Tomasz Krasucki.

Agencja odpowiada w oświadczeniu, że "żaden jej pracownik nie pozostaje w ustawowym konflikcie interesów". To prawda, bo sytuacji, w której jest Anna Kordecka, przepisy w Polsce jeszcze nie regulują.

- Liczymy tylko na indywidualną moralność tej pani - twierdzi Grzegorz Makowski. - Powinna być procedura, która wyłącza ją automatycznie z decyzji, które mogą być później podważane - dodaje.

Procedury są, ale tylko w stosunku do członków Rady Przejrzystości, nie wobec jej kierownictwa.

- Przed każdym posiedzeniem rady oczekiwano od nas podpisania informacji o braku konfliktu interesów, nie tylko osobistego, ale również członków rodziny, z dorosłymi dziećmi włącznie, i dla mnie było to oczywiste - mówi prof. Andrzej Kokoszka, były członek Rady Przejrzystości AOTMiT.

Agencja wydaje rekomendacje dla ministra zdrowia, jaki lek refundować, a jaki nie. Opiera się przy tym na raportach przygotowywanych właśnie przez firmy HTA na zlecenie koncernów lekowych. Tu nie może być miejsca na niejasności.

- Jeśli odnośnie agencji powstaje sytuacja taka, że mamy jakieś wątpliwości, czy też nasze zaufanie odnośnie przejrzystości agencji zmniejsza się, to powstaje poważny problem, bo po prostu to zaufanie jest kwestią kluczową - komentuje dr Piotr Ozierański z Uniwersytetu w Bath.

Minister zdrowia zna sprawę. Odmówił jednak wypowiedzi na ten temat.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS