Jak przyjdzie burza są odcięci od świata. Most obiecano im ponad 50 lat temu

18.02.2017 | Jak przyjdzie burza są odcięci od świata. Most obiecano im ponad 50 lat temu
18.02.2017 | Jak przyjdzie burza są odcięci od świata. Most obiecano im ponad 50 lat temu
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
18.02.2017 | Jak przyjdzie burza są odcięci od świata. Most obiecano im ponad 50 lat temuMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Mieszkańcy Morochowa na Podkarpaciu, jak tylko podniesie się poziom rzeki, mogą zapomnieć o tym, że do domu dojadą samochodem. Zakupy wiozą w taczkach, po chorych wzywają śmigłowiec. Karawan też nie dojedzie. Od lat proszą władze o most. Ale urzędnicy tłumaczą: koszta zbyt duże, a beneficjentów mało.

O tym, jak żyć w Morochowie decyduje pogoda. Im większy deszcz - tym większy strach, że znów woda odetnie wioskę.

Jan Sztorc mówi, że jak przyjdzie burza, to "woda idzie po kark".

Dlatego pani Zofia Torba jest tu ważniejsza od sołtysa, a jej ciągnik - jedyny we wsi - cenniejszy od jakiegokolwiek auta. Jak sama przyznaje, wjedzie "wszędzie jak trzeba". - Jak duże wody, to jadę ja. Dokąd się da. A jak się już nie da, to już nie ma ratunku - mówi. Bo bez jej pomocy można próbować chodzić w bród lub po kołyszącej się kładce, co dla osób starszych lub z dziećmi jest poważnym wyzwaniem.

Aneta Paszko mówi też o sytuacjach, kiedy ciągnik musi pełnić nawet funkcje karawanu. Tak było w przypadku pogrzebu jej dziadka, kiedy - z powodu wysokiego stanu wody i braku odpowiedniej infrastruktury - został powieziony właśnie ciągnikiem. - W dzisiejszych czasach to jest nie do pomyślenia - mówi.

Ponad pół wieku obietnic

Szczęścia do lokalnej władzy mieszkańcy nie mają już od ponad pół wieku. - To już był rok 1952 i obiecywali: będzie most - wspomina Maria Puzio.

Urzędnicy generalnie zapewniają, że coś w tej sprawie robią, choć nic konkretnego z tego na razie nie wynika. Jakiś czas temu pojawił się pomysł na wojskowy most pontonowy, ale zastąpił go projekt budowy mostu z prawdziwego zdarzenia.

Nie udało się jednak znaleźć nikogo, kto chciałby taką inwestycję - wycenioną na 7 mln złotych - chciał sfinansować.

Burmistrz miasta i gminy Zagórz radzi korzystać z tego co jest, czyli "istniejących ciągów komunikacyjnych". Dlatego reporterzy programu "Uwaga po Uwadze" w TTV zrobili co się da, by urzędnicy na własnej skórze sprawdzili, jak to jest na przykład wtedy, gdy po drugiej stronie czeka się na pomoc pogotowia ratunkowego.

Odważył się sekretarz gminy Zagórz który dał się przenieść na noszach po chwiejącej się kładce. Mimo tego na zmiany - póki co - się nie zanosi.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS