"Panie premierze Morawiecki, jak pan śmie". Sędziowie oburzeni słowami premiera w Nowym Jorku

21.04.2019 | "Panie premierze Morawiecki, jak pan śmie". Sędziowie oburzeni słowami premiera w Nowym Jorku
21.04.2019 | "Panie premierze Morawiecki, jak pan śmie". Sędziowie oburzeni słowami premiera w Nowym Jorku
Maciej Knapik | Fakty TVN
21.04.2019 | "Panie premierze Morawiecki, jak pan śmie". Sędziowie oburzeni słowami premiera w Nowym JorkuMaciej Knapik | Fakty TVN

Premier Mateusz Morawiecki znowu uderza w sędziów. Wprowadzanie zmian w wymiarze sprawiedliwości porównuje do rozliczenia kolaborantów we Francji po II wojnie światowej. Te słowa padły w Nowym Jorku - podczas wizyty, która miała promować Polskę. Sędziowie i politycy opozycji oburzeni.

Debata na Uniwersytecie Nowojorskim. Temat: zmiany dokonywane przez PiS w sądownictwie. - Dla mnie to jest sytuacja, którą możemy porównać z Francją, z okresem post-Vichy, kiedy Michel Debré w 1958 roku i Charles de Gaulle kompletnie przebudowali system - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Francja Vichy to istniejące w czasie drugiej wojny światowej państwo kolaborujące z hitlerowskimi Niemcami, które powstało po klęsce armii francuskiej w 1940 roku.

- Panie premierze Morawiecki, jak pan śmie opowiadać takie banialuki, jak pan śmie wysuwać takie oszczerstwa - pyta adwokat Michał Wawrykiewicz, członek Inicjatywy "Wolne sądy".

Jak kolaboranci

Opozycja i sędziowie są oburzeni oskarżeniami, jakie padły, o korupcji i bezkarności, ale porównanie do państwa Vichy szokuje najbardziej.

- Jesteśmy porównywani do nazistowskich kolaborantów odpowiedzialnych za śmierć, za deportację siedemdziesięciu tysięcy Żydów - ocenia Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wypowiedź premiera padła podczas wizyty mającej promować Polskę, przy okazji premiery filmu o naszym kraju "Poland. The Royal Tour". - Moim marzeniem jest, by (widzowie - przyp. red.) widzieli Polskę w jak najpiękniejszych barwach - tłumaczył Morawiecki.

Paradoks tej sytuacji polega na tym, że premier i cały PiS jednocześnie zawzięcie walczą o to, by nie kojarzyć Polski z nazistowskim terrorem w żadnym aspekcie. "Naród polski nigdy nie poszedł na kolaborację z Niemcami hitlerowskimi" - pisał premier w internecie, dyskutując z izraelskim ministrem. A tu nagle sam porównuje swoich rodaków do kolaborantów z Vichy.

O co chodzi z tą kolaboracją? Takie może pojawić się pytanie w głowie zdezorientowanego obywatela USA, który akurat o Polsce niewiele wie, a porównania traktuje dosłownie.

- Wiele państw rozliczyło się ze swoją przeszłością, z mrocznym czasami, z trudnymi czasami. W Polsce takiego rozliczenia nie było, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości - uważa wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - (Mateusz Morawiecki - przyp. red.) mówi oczywistą nieprawdę, kłamie i szczuje po raz kolejny na polskich sędziów - ocenia były minister sprawiedliwości i poseł PO Borys Budka.

Po tym, jak został premierem w grudniu 2017 roku, w trakcie pierwszej podróży zagranicznej, Mateusz Morawiecki także raczył rozmówców identycznymi skojarzeniami, też mówił o Francji Vichy.

Są oskarżenia, nowelizacja będzie

Polscy sędziowie, których średnia wieku to 41 lat, raz są kojarzeni z kolaborantami nazistów, innym razem to kolaboranci komunistów. Premier Morawiecki w Parlamencie Europejskim mówił o "sędziach stanu wojennego".

Rząd PiS-u uparcie przytacza też ciągle te same przypadki łamania prawa przez sędziów. Jak ten o rzekomo ukradzionych przez sędziego częściach do wiertarki.

- Proszę sobie wyobrazić tych wszystkich ciężko pracujących ludzi, którzy od ponad trzech lat słyszą bez przerwy tego typu zarzuty - mówi rzecznik SN, sędzia Michał Laskowski. - To jest naprawdę bardzo bolesne, niesprawiedliwe po prostu - dodaje.

Te oskarżenia wracają za każdym razem, gdy PiS zmienia prawo. Teraz PiS pracuje już nad ósmą nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która przewiduje między innymi możliwość, że prezesa Sądu Najwyższego będzie wybierał prezydent, co zdaniem opozycji i prawników łamie polską konstytucję.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS