Monika Horna-Cieślak jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka. Otrzymała poparcie sejmowych komisji

Źródło:
Fakty TVN
Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD. Otrzymała poparcie sejmowych komisji
Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD. Otrzymała poparcie sejmowych komisji
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD. Otrzymała poparcie sejmowych komisjiAdrianna Otręba/Fakty TVN

Monika Horna-Cieślak jest wspólną kandydatką sejmowej większości na Rzecznika Praw Dziecka. W poniedziałek dostała poparcie sejmowych komisji, wcześniej organizacji pozarządowych. Horna-Cieślak jest adwokatką z doświadczeniem w sprawach ochrony praw dzieci. 

Monika Horna-Cieślak dostała zielone światło od sejmowych komisji. Jest wspólną kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka, wskazaną przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę. - Pomagała dzieciom, zajmowała się ich problemami - podkreśla Krystyna Szumilas, przewodnicząca komisji edukacji, nauki i młodzieży, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Jest ze środowiska związanego z organizacjami, jest bardzo blisko uczniów - dodaje Karolina Prus-Wirzbicka z Koalicji SOS dla Edukacji.

Kandydatka na rzeczniczkę jest adwokatką i aktywistką. Specjalizuje się w prawach dziecka. Współtworzyła tak zwaną ustawę Kamilka - nowelizację prawa wzmacniająca ochronę najmłodszych przed przemocą. - Bicie dzieci jest złe, klapsy są złe. To nie jest urząd partii politycznej, to nie jest urząd światopoglądu jednego człowieka. Nie może nikogo segregować, nie może nikogo dyskryminować - mówiła Horna-Cieślak na posiedzeniu sejmowej komisji.

Posiedzenie komisji było dla niej nie tylko okazją do zaprezentowania swojej wizji urzędu, ale także do wsłuchania się w głos organizacji społecznych.

Monika Horna-Cieślak o wyzwaniach związanych z ochroną praw dzieci
Monika Horna-Cieślak o wyzwaniach związanych z ochroną praw dzieciTVN24

PiS nie zgłosiło swojego kandydata

Monika Horna-Cieślak jest jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka, a to oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosiło nikogo. - Uznaliśmy, że skoro jest większość w Sejmie, to być może niech wybierze swojego rzecznika. Wiemy, że w Sejmie jest określona większość. Co więcej, jest tak rozemocjonowana, żeby wszystko, co jest związane z Prawem i Sprawiedliwością negować - mówi Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Pięć lat temu Prawo i Sprawiedliwość wskazało Mikołaja Pawlaka, który rzecznikiem będzie do 14 grudnia. Pawlak w Sejmie występował w antyaborcyjnej koszulce. Był krytykowany za słowa, że "klaps nie zostawia wielkiego śladu", a o metodzie in vitro mówił, że "od strony prawno-moralnej jest to metoda niegodziwa". - Nie była to osoba, która pomagała uczniom, dzieciom - ocenia Łukasz Korzeniowski ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów i Koalicji SOS dla Edukacji. - Pan Mikołaj Pawlak był niedorzecznikiem praw dziecka - mówi Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj także: Rzecznik skontrolował szkoły z Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Co ustalił?

Dlatego jest nadzieja, że nowa osoba na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka nie będzie osobą wygodną dla władzy. - Przede wszystkim, żeby walczyła o młodych, o nasze prawa i nasze dobro - zaznacza Paweł Mrozek z Sejmu Dzieci i Młodzieży. - Przed nową panią rzecznik bardzo trudna praca, bo trzeba przywrócić wagę temu urzędowi - zwraca uwagę Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka.

Sejmowe głosowanie nad wyborem nowej Rzeczniczki Praw Dziecka zaplanowano na wtorek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nagłe zwroty akcji w Suwałkach. Miało być nowe logo miasta i nawet było, ale tylko przez chwilę, bo chwilę potem wróciło stare. Wydano prawie 50 tysięcy złotych.

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Źródło:
Fakty TVN

Nowo kupiony dom z niespodzianką - ludzkimi szczątkami w piwnicy. Podobno kiedyś była kłótnia i był hałas, a potem zniknął pan Kazimierz - tak przynajmniej mówią sąsiedzi. Co jeszcze wiadomo i co będzie badać policja?

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS