Monika Horna-Cieślak jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka. Otrzymała poparcie sejmowych komisji

Źródło:
Fakty TVN
Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD. Otrzymała poparcie sejmowych komisji
Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD. Otrzymała poparcie sejmowych komisji
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD. Otrzymała poparcie sejmowych komisjiAdrianna Otręba/Fakty TVN

Monika Horna-Cieślak jest wspólną kandydatką sejmowej większości na Rzecznika Praw Dziecka. W poniedziałek dostała poparcie sejmowych komisji, wcześniej organizacji pozarządowych. Horna-Cieślak jest adwokatką z doświadczeniem w sprawach ochrony praw dzieci. 

Monika Horna-Cieślak dostała zielone światło od sejmowych komisji. Jest wspólną kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka, wskazaną przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę. - Pomagała dzieciom, zajmowała się ich problemami - podkreśla Krystyna Szumilas, przewodnicząca komisji edukacji, nauki i młodzieży, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Jest ze środowiska związanego z organizacjami, jest bardzo blisko uczniów - dodaje Karolina Prus-Wirzbicka z Koalicji SOS dla Edukacji.

Kandydatka na rzeczniczkę jest adwokatką i aktywistką. Specjalizuje się w prawach dziecka. Współtworzyła tak zwaną ustawę Kamilka - nowelizację prawa wzmacniająca ochronę najmłodszych przed przemocą. - Bicie dzieci jest złe, klapsy są złe. To nie jest urząd partii politycznej, to nie jest urząd światopoglądu jednego człowieka. Nie może nikogo segregować, nie może nikogo dyskryminować - mówiła Horna-Cieślak na posiedzeniu sejmowej komisji.

Posiedzenie komisji było dla niej nie tylko okazją do zaprezentowania swojej wizji urzędu, ale także do wsłuchania się w głos organizacji społecznych.

Monika Horna-Cieślak o wyzwaniach związanych z ochroną praw dzieci
Monika Horna-Cieślak o wyzwaniach związanych z ochroną praw dzieciTVN24

PiS nie zgłosiło swojego kandydata

Monika Horna-Cieślak jest jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka, a to oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosiło nikogo. - Uznaliśmy, że skoro jest większość w Sejmie, to być może niech wybierze swojego rzecznika. Wiemy, że w Sejmie jest określona większość. Co więcej, jest tak rozemocjonowana, żeby wszystko, co jest związane z Prawem i Sprawiedliwością negować - mówi Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Pięć lat temu Prawo i Sprawiedliwość wskazało Mikołaja Pawlaka, który rzecznikiem będzie do 14 grudnia. Pawlak w Sejmie występował w antyaborcyjnej koszulce. Był krytykowany za słowa, że "klaps nie zostawia wielkiego śladu", a o metodzie in vitro mówił, że "od strony prawno-moralnej jest to metoda niegodziwa". - Nie była to osoba, która pomagała uczniom, dzieciom - ocenia Łukasz Korzeniowski ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów i Koalicji SOS dla Edukacji. - Pan Mikołaj Pawlak był niedorzecznikiem praw dziecka - mówi Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj także: Rzecznik skontrolował szkoły z Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Co ustalił?

Dlatego jest nadzieja, że nowa osoba na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka nie będzie osobą wygodną dla władzy. - Przede wszystkim, żeby walczyła o młodych, o nasze prawa i nasze dobro - zaznacza Paweł Mrozek z Sejmu Dzieci i Młodzieży. - Przed nową panią rzecznik bardzo trudna praca, bo trzeba przywrócić wagę temu urzędowi - zwraca uwagę Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka.

Sejmowe głosowanie nad wyborem nowej Rzeczniczki Praw Dziecka zaplanowano na wtorek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS