MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

19.10.2017 | MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"
19.10.2017 | MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
19.10.2017 | MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Jak poinformował resort obrony, szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. W czwartek "Fakt" podał, że stoi za tym zatajenie przeszłości Sokołowskiego we wniosku o nominację generalską. Wniosek ten szef MON złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

Według dziennika "Fakt" Ministerstwo Obrony Narodowej zataiło przeszłość generała Marka Sokołowskiego i prezydent nie wiedział, że tę nominację generalską dostaje oficer, który służył w PRL-owskiej Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

- Mam nadzieję, że uda się to wyeliminować jak najszybciej. Te sprawy przeciągają się zbyt długo - komentuje wicepremier Jarosław Gowin. - Takie rzeczy wyjaśnia się w zaciszu gabinetów, a nie niszczy się człowieka, który przez dziesięciolecia, narażając życie i zdrowie, służył Polsce - dodaje były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO).

Wariografy w resorcie

Generał Sokołowski wykazał się w Afganistanie. W PRL-owskim wojskowym kontrwywiadzie służył rok. Ostatnio był dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Teraz oddał się do dyspozycji ministra obrony. Antoni Macierewicz w czwartek nie odpowiadał na pytania dotyczące sytuacji na linii prezydent-szef MON.

Powinien, bo wstrzymane są nominacje generalskie, bo minister chce opublikować aneks do raportu o likwidacji WSI, a prezydent się na to nie zgadza. Ponadto w armii są generałowie, którzy są badani wariografami, a wielu odeszło, bo na takie warunki pracy się nie godzili, gdyż sądzą, że to wszystko szkodzi armii i bezpieczeństwu. - Swoją ocenę dotyczącą współpracy z ministrem Macierewiczem ja wyraziłem panu prezydentowi w grudniu ubiegłego roku. W konsekwencji podjąłem decyzję, że odchodzę z wojska - podkreśla gen. Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Prezydent ma utrudniony wgląd do tego, co się dzieje w wojsku, bo Służba Kontrwywiadu Wojskowego, podlegająca resortowi Antoniego Macierewicza, ciągle bada przeszłość doradcy prezydenta BBN-u gen. Jarosława Kraszewskiego i ma wątpliwości, czy dać mu dostęp do informacji tajnych. Prezydent pisze kolejne listy, ale nic się nie wyjaśnia.

"Hybrydowa wojna domowa"

Konflikt na linii MON-prezydent opisał w programie "Czarno na Białym" oficer, który zapewnia, że nie ukrywał pracy dla służb wojskowych w PRL-u, ale musiał odejść z BBN-u, gdy zaczęła się polityczna wojna, której ofiarami padają kolejni oficerowie zarówno w wojsku, jak i w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

- Zostałem zrzucony z sań w pewnym momencie - wspomina płk rez. Czesław Juźwik, były ekspert BBN. - Skoro już mi się imputuje ten kontrwywiad, to jako jego były oficer mogę powiedzieć, że odnoszę nieodparte wrażenie, że prowadzone są aktywne działania operacyjne przeciwko Biuru, a tym samym przeciwko prezydentowi - ocenia.

- Pan prezydent potrzebował 10 miesięcy, by dojść do sytuacji, gdy mówi, że współpraca z ministrem Macierewiczem jest trudna - mówi gen. Różański.

- Generowanie teraz przez Antoniego Macierewicz hybrydowej wojny domowej, bo to się do tego sprowadza, stwarza poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa - komentuje Adam Szłapka (Nowoczesna).

W czasie największej fali odejść generałów z armii, prezydent nie reagował. Nie reagował, gdy Antoni Macierewicz rezygnował z zakupu kilkudziesięciu śmigłowców. Najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych nie reagował także, gdy minister obiecał kilka śmigłowców, a teraz, gdy i z tej obietnicy się nie wywiązuje, Andrzej Duda też oficjalnie nie reaguje.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS