Czy Berczyński był w Paryżu z Macierewiczem podczas rozmów w sprawie caracali? Jest odpowiedź MON

09.05.2017 | MON: Berczyński towarzyszył Macierewiczowi w trakcie negocjacji dotyczących zakupu caracali
09.05.2017 | MON: Berczyński towarzyszył Macierewiczowi w trakcie negocjacji dotyczących zakupu caracali
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
09.05.2017 | MON: Berczyński towarzyszył Macierewiczowi w trakcie negocjacji dotyczących zakupu caracaliJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Platforma Obywatelska chce w sprawie przetargu na śmigłowce zawiadomić prokuraturę. Ministerstwo obrony z kolei chce za to ścigać posłów Platformy. Wartość przetargu to 13 miliardów złotych, a śmigłowce, których wojsko wciąż nie ma, to artykuł pierwszej potrzeby. Czy da się wyjaśnić kto miał interes w "wykańczaniu" caracali?

Antoni Macierewicz w poniedziałek, gdy został zapytany o powody, dla których były już szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński miał wgląd w dokumenty dotyczące przetargu na caracale, odpowiedział, że "to jest nieprawda, nikt nie miał takiego dostępu". - To upowszechnianie fałszywych informacji - dodał szef MON.

Jednak we wtorek dwaj wiceministrowie obrony stwierdzili co innego. Przyznali, że zarówno Wacław Berczyński, jak i jego następca w smoleńskiej podkomisji Kazimierz Nowaczyk mieli wgląd do dokumentów przetargowych. Jak podkreślał wiceminister Bartosz Kownacki, takie dostępy były możliwe, ponieważ była to "dokumentacja archiwalna".

Choć PiS przekonuje, że Berczyński miał dostęp do dokumentów archiwalnych, to zapoznawał się on z nimi w czasie, gdy Polska ciągle decydowała o kontrakcie wartym 13 miliardów złotych.

MON: Berczyński był z Macierewiczem w Paryżu

Kolejne wyjaśnienia ministerstwa obrony sugerujące, że były przewodniczący smoleńskiej podkomisji jednak nie miał żadnego wpływu na przetarg - mimo twierdzeń Berczyńskiego, że to on "wykończył caracale" - tylko mnożą wątpliwości.

"Fakty" TVN zapytały mailowo resort obrony czy Wacław Berczyński towarzyszył Antoniemu Macierewiczowi w Paryżu w lutym zeszłego roku - tam toczyły się rozmowy o caracalach. Odpowiedź jest twierdząca. "Potwierdzamy, że dr Wacław Berczyński towarzyszył ministrowi Antoniemu Macierewiczowi podczas wizyty w lutym 2016 roku" - napisało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Platforma żąda działań ze strony prokuratury i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. W odpowiedzi MON grozi powiadomieniem prokuratury posłom Platformy, którzy alarmują prokuraturę w tej sprawie.

Premier na pytanie w tej sprawie odpowiada jedynie, że Francuzi nie dotrzymali warunków offsetowych. I nie jest odosobniona, bo rząd, ministerstwo obrony i PiS przekonują, że nie ma sprawy Wacława Berczyńskiego i caracali.

Robi tak po tym gdy sam Wacław Berczyński przyznał, że "wykończył caracale" i wyjechał z Polski.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS