Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"

Źródło:
Fakty TVN
Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"
Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Pan Artur bez niego nie dałby sobie rady. Dyrekcja placówki medycznej musiała bardzo się postarać, by go przyjąć. Czako to pies przewodnik. Jest teraz ze swoim niewidzącym panem w jednoosobowej sali dzięki życzliwości personelu i pacjentów. A historia będzie miała ciąg dalszy.

Pięcioletni labrador Czako to nie tylko pies przewodnik. - To przyjaciel, to towarzysz, to serduszko - przyznał Artur Adamczyk.

Pan Artur, który z Czako tworzy duet od trzech lat, mówi, że dzięki niemu może zupełnie inaczej się poruszać i poznawać świat. Bez psa byłoby ciężko. - Od dzieciaka miałem bardzo kiepski wzrok, tylko że coś tam widziałem, jakoś sobie tam mogłem poradzić. A teraz już coraz gorzej - powiedział.

"To było wyzwanie"

Są nierozłączni. Także w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, gdzie pan Artur będzie przez kilka dni. Z powodu operacji nogi.

Pies przewodnik ma pełne prawo pomagać we wszystkich miejscach tak zwanej użyteczności publicznej. Przepisy te dotyczą również placówek medycznych. Ale bez wątpienia kilkudniowy pobyt jest dla szpitala bardziej wymagający.

- Tak, to było wyzwanie. Dlatego że mamy okazję po raz pierwszy hospitalizować pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem - wskazała Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektorka Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

To coś jak misja specjalna, kryptonim "Czako". Trzeba było zaplanować ten pobyt od początku do końca, tak żeby przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo epidemiologiczne. Pan Artur i Czako dostali jednoosobową salę.

Pies CzakoTVN24

Instytut chce, by zwierzęta mogły odwiedzać pacjentów

Pobyt Czako zbiega się z pomysłem instytutu, dzięki któremu pacjentów mogłyby odwiedzać także ich zwierzęta. - Aby wygospodarować w instytucie przestrzeń, już nie w samej klinice jednej czy drugiej, lecz w takiej jakiejś neutralnej przestrzeni szpitala - opisała Izabela Marcewicz-Jendrysik.

- Jestem za, już jestem wzruszona - przyznaje pacjentka, pani Małgorzata, która bardzo tęskni za swoją kotką Tusią. - Jestem umówiona właśnie na telefon z synem, gdzie ją wtedy bierze i ona mnie słyszy i słyszę, jak ona do mnie mruczy - dodała.

Przestały być potrzebne, więc skazano je na głodową śmierć w piwnicy. Jak działają pseudohodowle psów?
Przestały być potrzebne, więc skazano je na głodową śmierć w piwnicy. Jak działają pseudohodowle psów?Marzanna Zielińska/Fakty TVN

- Kontakt ze zwierzęciem jest istotny na każdym etapie życia człowieka - zwróciła uwagę dr Ida Dobrucka-Janeczek, psycholożka i psychoterapeutka z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Jednak w przypadku seniorów, często samotnych, pies czy kot to nie tylko zwierzę, które mają w domu. - Zwierzę jest bardzo często jedyną osobą, bo tak są traktowane zwierzaki, jako osoby, w życiu osoby starszej - podsumowała.

Bo w przeciwieństwie do ludzi zawsze mają czas i są obok.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

Z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego walczyło wielu strażaków, w tym strażacy ochotnicy z Klewianki. Niestety, podczas wymagającej akcji ich wysłużony wóz się zepsuł. Strażacy nie mają teraz czym jeździć do akcji. Na naprawę lub kupno nowego wozu brakuje pieniędzy. W internecie ruszyła zbiórka.

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad dwa miliony ludzi bawiło się w weekend na ogromnym darmowym koncercie Lady Gagi w Rio de Janeiro, nie zdając sobie sprawy z tego, że imprezę na cel wzięli zamachowcy. Brazylijska policja udaremniła próbę detonacji bomby - zatrzymane zostały dwie osoby.

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS